Koho pohltila ekologie a odpovědný přístup k životnímu prostředí, má v dnešním světě na vybranou. V restauraci můžeme odmítnout plastové brčko, papírový ubrousek hodit do koše na papír, místo plastové používat plátěnou tašku. Podle posledních průzkumů se ale o ekologii zajímáme i jinak – v domácnostech chceme například svítit elektřinou, která není vyrobená z uhlí.
Víte, co je zelená elektřina?
Papír do papíru a neplýtvat
Asi nejviditelnější je v běžném životě každého z nás třídění odpadů. Odpadní nádoby na plast, papír, sklo, ale třeba také na biomasu, jsou stále dostupnější. A ve třídění odpadů se zlepšujeme.
Podle posledních dostupných statistik společnosti EKO-KOM v České republice v roce 2018 každý z nás vytřídil 49 kilogramů plastů, skla, papíru a nápojových kartonů. Ve srovnání s dalšími evropskými státy jsme na předních příčkách. Odpad v současnosti třídí 73 % obyvatel, tedy bezmála tři čtvrtiny.
Češi ale stále častěji myslí i na to, aby neplýtvali, tedy například nepoužívali obaly zbytečně. Podle měsíc starého průzkumu portálu Ušetřeno.cz si tři čtvrtiny lidí nosí na nákupy vlastní tašky, kompostují a šetří vodou.
Tip: Kolik každý Čech vyprodukuje ročně odpadu?
Zelená elektřina do zásuvky
Obyvatelé České republiky také přiznávají, že doma používají energeticky úsporné spotřebiče a žárovky. Neznámé jim nejsou ani pojmy, jako je energie z obnovitelných zdrojů nebo zelená elektřina. Podle zmíněného průzkumu zná první pojem 96 % oslovených, o druhém má povědomí 84 %.
Rostoucí zájem o zelenou elektřinu potvrzují i samotní dodavatelé energií. „Ano, poslední dobou se zákazníci často ptají na elektřinu z obnovitelných zdrojů. Zájem o ni roste zejména v posledních dvou letech. Sami nakupujeme a prodáváme 25 % zelené elektřiny z celkového objemu,“ říká Jana Střítězská ze společnosti E.ON Energie.
Tip: Jak zažádat o Novou zelenou úsporám?
Elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů má ve své nabídce řada dodavatelů, kteří na energetickém trhu působí. Lidé ale tápou v tom, zda právě jejich dodavatel elektřinu z obnovitelných zdrojů prodává. K odběru zelené elektřiny se v průzkumu Ušetřeno.cz přiznalo 22 % respondentů. Z těch, kteří ji zatím neodebírají, o ni má zájem 40 %.
Jen 17 % oslovených je ale ochotných si za zelenou elektřinu připlatit. „Energie z obnovitelných zdrojů jsou obecně o něco dražší než energie z klasických zdrojů, zákazníci se však jejich odběrem podílejí na zodpovědném přístupu k naší planetě a přispívají tak i k většímu rozvoji obnovitelných zdrojů,“ uvádí Markéta Witoszová, energetická specialistka portálu Ušetřeno.cz.
Úsporné kotle a fotovoltaika
Lidé také stále častěji otevírají dveře svých domovům technologiím využívajícím obnovitelné zdroje. Zajímají se o fotovoltaiku, solární ohřev vody nebo tepelná čerpadla. Opět to potvrzují výzkumy i sami dodavatelé. „Podle závěrů z našeho průzkumu berou Češi ohled na přírodu i v tom, že si pořizují ekologičtější kotle,“ dodává Markéta Witoszová.
Jana Střítězská pak vyzdvihuje rostoucí zájem o fotovoltaiku s možností uložení energie do virtuální baterie nebo zájem o alternativní pohony, jako je CNG. „Nedávno jsme otevřeli novou CNG stanici v Praze a během letošního roku plánujeme zprovoznit další tři a budujeme i nabíjecí stanice pro elektromobily, protože zájem zákazníků o tyto alternativní pohony stále roste,“ konstatuje s tím, že do konce roku 2022 by společnost měla provozovat 300 stanic.