10 nepravd o studentské brigádě

17.06.2021 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Shutterstock

V letních měsících si mnozí studenti přivydělávají formou brigád. Ohledně zdanění a dalších podmínek přivýdělku panují v praxi určité nesrovnalosti. Podívejme se na vybraných deset z nich. 

Nejčastěji si studenti přivydělávají na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Zejména někteří vysokoškoláci však pracují pro zaměstnavatele téměř po celý rok na zkrácený úvazek. Těchto deset omylů však pro práci na brigádu neplatí:  

  1. Nemusí být dodržena minimální mzda?
  2. Stačí brigádu sjednat ústně?
  3. Kdy lze podepsat prohlášení k dani?
  4. Mohou brigádníci pracovat pro více zaměstnavatelů?
  5. Kdy studenti odvádí sociální a zdravotní pojištění?
  6. Mají studenti slevu na pojistném?
  7. Brigáda a daň z příjmů
  8. Kdy vzniká nárok na daňovou vratku?
  9. Vyřídí srážkovou daň zaměstnavatel?
  10. Mají studenti nárok na nemocenskou?

Může student pracovat za menší než minimální mzdu?

Musí být u brigády dodržena minimální mzda?

Měsíční minimální mzda pro práci na plný úvazek činí v roce 2021 částku 15 200 Kč, hodinová minimální mzda potom 90,50 Kč. Nárok na minimální hodinovou minimální mzdu mají přitom i studenti přivydělávající si na některou z pracovních dohod.

Stačí sjednat brigádu ústně

I pro práci na některou z pracovních dohod musí být uzavřena písemná dohoda mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, přičemž jedno písemné vyhotovení obdrží zaměstnanec. Nelze práci vykonávat pouze na základě ústní dohody.

Nelze podepsat prohlášení k dani

Studenti mají rovněž možnost uplatňovat při výpočtu čisté měsíční mzdy nebo čisté odměny daňové slevy. Studenti uplatňují nejenom základní daňovou měsíční slevu na poplatníka v částce 2 320 Kč, ale i slevu na studenta v částce 335 Kč. Podmínkou pro uplatnění daňových slev je podepsání prohlášení k dani a doložení potvrzení o studiu.

Lze pracovat pouze pro jednoho zaměstnavatele

Schopní studenti mohou samozřejmě pracovat současně pro více zaměstnavatelů, zpravidla pro každého na některou z pracovních dohod. Na základě dohody o provedení práce je možné pracovat pro jednoho zaměstnavatele maximálně 300 hodin za rok. Při práci pro více zaměstnavatelů současně je možné mít podepsáno prohlášení k dani pouze u jednoho z nich.

Studenti neplatí sociální a zdravotní pojištění

Z hrubé mzdy nebo hrubé odměny je pracujícím studentům odváděno sociální a zdravotní pojištění jako ostatním zaměstnancům, pouze u zdravotního pojištění nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ. Sociální a zdravotní pojištění se neplatí pouze z hrubé odměny z dohody o provedení práce ve výši 10 000 Kč a méně a z dohody o pracovní činnosti ve výši 3 499 Kč a méně.

Tip: Vypočítejte si vaši čistou mzdu!

Zaměstnavatelé mají slevu na pojistném

Zaměstnavatelé odvádí za zaměstnance na sociálním pojištění 24,8 % z hrubé mzdy a na zdravotním pojištění 9 % z hrubé mzdy. V tomto ohledu status studenta žádnou finanční úsporu nepřináší. Zaměstnavatelé neplatí za brigádníky pojistné pouze v případě, že hrubá odměna z pracovní dohody je do limitu pro neplacení sociálního a zdravotního pojištění.

 

Daň z příjmu se odvádí z hrubé mzdy

Daň z příjmu fyzických osob se i u studentů vypočítává z hrubé mzdy. Sazba daně je standardních 15 % ze hrubé mzdy. Odvod daně z příjmu ze superhrubé mzdy bylo od roku 2021 zrušeno.

Vždy vzniká nárok na daňovou vratku

Studenti, jejichž roční daňový základ je nižší než 212 400 Kč a kteří odvedli během roku z hrubé mzdy nebo hrubé odměny zálohovou či srážkovou daň, obdrží tuto daň v plném rozsahu zpět po provedeném ročním zúčtování daně nebo podaném daňovém přiznání. Pokud však během roku není ničeho odvedeno na dani z příjmu (tj. z důvodu nízké odměny nebo nízké hrubé mzdy), potom na žádnou daňovou vratku nárok nevzniká.

Vrácení srážkové daně vyřídí zaměstnavatel

Při nepodepsaném prohlášení k dani a hrubé odměně z dohody o provedení práce ve výši 10 000 Kč a méně je z hrubé odměny odvedena 15% srážková daň. Odvedenou srážkovou daň lze v takovém případě získat zpět, pokud je hrubý roční daňový základ do 212 400 Kč, podmínkou je však podání daňového přiznání. V těchto případech nemůže obdržení daňového přeplatku za zaměstnance vyřídit zaměstnavatel.

Studenti nemají nárok na nemocenskou

Jestliže zaměstnání formou brigády zakládá účast na nemocenském pojištění, tak vzniká i pracujícímu studentovi nárok na nemocenskou. Účast na nemocenském pojištění však nevzniká z brigády na některou z pracovních dohod, pokud je hrubá měsíční odměna do limitu a neplatí se z ní tedy sociální pojištění.

Autor článku

Petr Gola

Petr Gola  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 23 krát

Články ze sekce: DANĚ