- Jak funguje operativní leasing?
- Co je obsaženo ve splátce za operativní leasing?
- Jak je to s platbou za nadměrné opotřebení vozu?
- Co s vozem po skončení smlouvy?
- Výhody operativního leasingu pro podnikatele
Jak funguje operativní leasing?
Operativní leasing je druh financování pořízení nového automobilu s tím rozdílem ale, že po skončení smlouvy je vozidlo stále majetkem leasingové společnosti. Auto tedy máte po celou dobu jakoby pronajaté, není tedy vaším majetkem.
Lidé z oboru pak tvrdí, že tento druh financování vozidla bude v budoucnu čím dál oblíbenější. Dle studie KPMG nemá v Česku žádnou emoční vazbu k automobilu 40 % lidí. „Do budoucna očekávám, že generace X nebo Z budou hlavní silou tohoto trendu. Jsou to lidé, kteří potřebují jezdit, nikoli vlastnit. A jsou více otevření spolujízdě nebo sdílení aut.“ říká Jiří Solucev, ředitel oblasti Retail z leasingové společnosti Arval.
Co je obsaženo ve splátce za operativní leasing?
Operativní leasing naproti tomu umožňuje „koupit“ nové auto a bez nutnosti akontace prakticky ihned jezdit. Předem znáte výši měsíční splátky a také všechno, co je v ní obsaženo. Při provozu auta tedy přesně víte, kolik vás v následujících letech bude stát, protože zcela odpadají náklady za servis, nákup či přezouvání pneumatik apod.
Dálniční známka a další poplatky jsou také v ceně měsíční splátky. Takto pořízené auto si pronajmete a používáte jako službu. Měsíčně hradíte fixní částku, která je po celou dobu leasingu neměnná, ať už je to například 24, 34 nebo 48 měsíců. Vybrat si je navíc možné osobní i užitkové vozidlo.
Co je akontace?
Akontace je částečná platba předem, která často spočívá v první zvýšené či mimořádné splátce kupní ceny. Někteří ji také označují jako nevratnou zálohu. Nejčastěji je využívána u splátkového prodeje, leasingů anebo při financování úvěrem.
Jak je to s platbou za nadměrné opotřebení vozu?
„Celý proces operativního leasingu je transparentní od začátku do konce a uživatel při podpisu smlouvy skutečně ví, co podepisuje. Častým strašákem bývá platba za nadměrné opotřebení vozu při jeho vrácení. Pokud se o něj provozovatel po celou dobu nájmu dobře stará, jezdí na pravidelné servisní prohlídky a hlásí včas případné pojistné události, není třeba se ničeho obávat,“ doplňuje Jiří Solucev.
Co s vozem po skončení smlouvy?
Po skončení smlouvy vůz jednoduše vrátíte, aniž byste na něj museli shánět kupce, či ho dávat do bazaru. Následně si můžete vybrat nový vůz a v klidu dále jezdit. Některé společnosti po skončení smlouvy navíc umožňují vozidlo odkoupit.
Výhody operativního leasingu pro podnikatele
Velké oblibě se operativní leasing těší ve velkých společnostech a nadnárodních korporacích. V České republice jej využívá zhruba 30 % firem. V posledních letech se tento trh otevírá také malým firmám, živnostníkům a soukromým osobám.
„Operativní leasing dokáže velmi rychle snížit náklady za pořízení a provoz auta. Ušetřené statisíce lze využít pro své podnikání. Auto samo o sobě je nástroj k rozvoji firem. Velkou výhodou je, že motorista zná dopředu výši svých nákladů na vozový park. Podnikatel si rovněž může uplatnit nárok na odpočet daně z celé splátky za operativní leasing,“ říká Jiří Solucev ze společnosti Arval.
Operativní leasing umožňuje podnikateli eliminovat nečekané výdaje a klient, respektive firma, má možnost určité stabilizace cash-flow. Velkou výhodou operativního leasingu je totiž plánování, kdy je již předem rozepsán servisní plán. Něco podobného platí i pro fyzické osoby, kdy řidič přesně ví, kolik ho vůz měsíčně bude stát a nevyskočí mu do rodinného rozpočtu neplánovaná oprava či pojistná událost.
Zdroj: Arval