„Stejně jako vloni jsme nejvíce podvodů odhalili v pojištění motorových vozidel (43 %), 36 % případů pak v pojištění majetku a odpovědnosti a 21 % v pojištění osob“, vypočítává Zdeněk Macháček, ředitel Úseku bezpečnosti v pojišťovně Kooperativa.
Obdobně jako v minulých letech se nejčastěji jednalo o fingované dopravní nehody, uplatněné nadhodnocené škody nebo škody ze zaparkovaných vozidel, kde není znám viník. Téměř nám vymizely podezřelé škody odcizených vozidel. U pojištění majetku se jedná o škody z pojištění občanské odpovědnosti, kdy je potřeba obnovit elektroniku v domácnosti (mobil, PC, televize) a proto se k tomu zneužívá pojištění.
Oproti roku 2019, kdy jsme nejvíce podvodů odhalili v Ústeckém kraji, získala vloni tento primát Praha, kde jsme prokázali 120 pojistných podvodů. Dále to byl Středočeský kraj (53 podvodů) a Ústecký kraj (42). Nejslušnějšími kraji jsou z tohoto pohledu Vysočina (9 podvodů) a Olomoucký kraj (5)
„Zároveň jsme zatím nepozorovali, že by v souvislosti s koronavirovou pandemií došlo k nárůstů podvodných jednání. Předpokládáme však, že se to může projevit s časovým posunem, například v souvislosti se zvýšenou nezaměstnaností a snahou takto získat finanční prostředky“, doplňuje Zdeněk Macháček.
Zdroj: Milan Káňa, tiskový mluvčí Kooperativa pojišťovna, a. s., Vienna Insurance Group