Až na několik výjimek, které dnes ale rozebírat nebudeme, nelze být zdravotně pojištěn ve dvou či více zemích souběžně. Plátcem zdravotního pojištění budete v té zemi, ve které vykonáváte výdělečnou činnost, z jejíhož titulu má být také zdravotní pojištění hrazeno.
- Vynětí ze systému veřejného zdravotního pojištění
- Jak se odhlásit z plateb na zdravotní pojištění kvůli práci v zahraničí
- Kdy budete muset doplatit zdravotní pojištění po návratu z ciziny?
Vynětí ze systému veřejného zdravotního pojištění
České veřejné zdravotní pojištění funguje v podstatě jako daň, při jejíž hrazení má poplatník nárok na "bezplatnou" zdravotní péči, kterou za něj hradí jeho zdravotní pojišťovna. Každý je pak u své pojišťovny veden v jedné ze čtyř kategorií dle účelů plateb na zdravotní pojištění - zaměstnanec, OSVČ, OBZP anebo státní pojištěnec.
O vynětí z tohoto systému pak můžete zažádat, pokud odjíždíte pracovat za české hranice a pojištěncem se tedy stanete v jiné zemí. Odhlásit se můžete, pokud váš pobyt v cizině bude trvat nejméně 6 měsíců (dlouhodobý pobyt) a pojištění bude v zahraničí trvat celou dobu.
Dle evropských nařízení v zemích EU se však stejně musí odhlásit každý, kdo bude účastníkem na zdravotním pojištění v zahraničí na základě výdělečné činnosti i kratší dobu, neboť souběh pojištění není až na výjimky možný. Ustanovení o dlouhodobém pobytu se na ně tedy nevyužije. To platí i pro výdělečné pobyty v USA, Japonsku a Izraeli.
Jak se nechat vyjmout z českého zdravotního pojištění kvůli práci v zahraničí?
Abyste se mohli nechat vyjmout z českého systému veřejného zdravotního pojištění, musíte na pobočku své pojišťovny doručit Prohlášení o dlouhodobém pobytu pojištěnce v cizině a odevzdat EHIC.
V praxi však mohou nastat situace, kdy pojištěnci nedodrželi své povinnosti anebo k nim nedokázali doložit patřičné doklady. Pojďme se společně podívat, jak se k takovým situacím staví zdravotní pojišťovny a co vás čeká za prohřešek.
Čtěte také: Jak se odhlásit z platby zdravotního pojištění
Kdy budete muset doplatit zdravotní pojištění po návratu z ciziny?
1. Když jste se zapomněli odhlásit ze zdravotního pojištění?
To, že jste se zapomněli odhlásit na pojišťovně ještě před odjezdem, nevadí. Můžete se prostřednictvím krátké žádosti odhlásit i ze zahraničí, a to nejpozději do 8 dnů od zahájení výdělečné činnosti. I přesto však budete muset vrátit EHIC a ideálně pojišťovně poslat doklad, který prokazuje, že se stáváte účastníky na zdravotním pojištění v jiné zemi. K tomu vám může posloužit např. doklad o účasti na pojištění, ale i pracovní smlouva či výplatní páska.
Pokud si však uvědomíte, že jste se nenechali vyjmout z českého systému, až později, bohužel už začíná problém. Odhlásit se je totiž povinnost. Vy jste ale tak neučinili, ale v podstatě jste zůstali pojištěncem v ČR, ale pojištění si neplatili. V takovém případě po vás zdravotní pojišťovna bude chtít doplatit pojistné za všechny měsíce, které jste trávili v zahraničí.
Pokud však předložíte doklad o tom, že jste byli pojištěni v cizině a nijak jste nečerpali hrazené služby své české pojišťovny, nebude po vás vymáháno penále.
Čtěte také: Jak na změnu zdravotní pojišťovny
2. Když nemáte doklad o zdravotním pojištění v cizině
Když se vracíte z ciziny, musíte se opět nahlásit na zdravotní pojišťovnu a doložit doklad o tom, že jste v cizině byli zdravotně pojištěni. Ten navíc musí obsahovat i informaci o tom, jak dlouho pojištění trvalo.
Pokud pojištění nedoložíte, opět se na vás bude nahlížet, jako by k odhlášení vůbec nedošlo a pojištění tedy bude nutné doplatit. To samé platí i tehdy, pokud doklad máte, ale délka účasti nepokrývá celou dobu výdělečného pobytu v cizině, resp. účast za každý měsíc netrvala po celý kalendářní měsíc. Penále se zde vymáhat však nebude.
Čtěte také: Jak zjistit dluh na zdravotním pojištění
3. Když jste se vrátili dřív než po 6 měsících
I to se může stát. Pokud jste vyrazili do zahraničí vydělávat, patřičně jste se odhlásili, ale předčasně jste se vrátili a délka pobytu byla kratší než 6 měsíců, nelze na vás uplatnit zákonná ustanovení o dlouhodobém pobytu. A bohužel ve vašem případě budete muset také doplatit pojistné za dobu, kdy jste byli pryč.
Pojistné budete muset doplatit ve výši, která je v daném roce platná pro osoby bez zdanitelných příjmů, OBZP. Jejich měsíční platba pojistného v roce 2021 činí 2 052 Kč. V tomto případě se vás týká i případné penále. To se stanoví ve výši 0,5 % dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém mělo být zaplaceno.