Každý občan s trvalým pobytem na území ČR musí být zdravotně pojištěn u jedné ze sedmi zdravotních pojišťoven působících na trhu. Systém veřejného zdravotního pojištění nelze nahradit pouze komerčním pojištěním. S jakými omyly ohledně zdravotního pojištění se lze setkat?
- Zdravotní pojištění se při minimální mzdě neplatí
- OSVČ ve ztrátě nemusí platit zdravotní pojištění
- Odvody na zdravotním pojištění zvyšují nemocenskou
- Promlčecí lhůta zdravotního pojištění je tříletá
- Dlužné zdravotní pojištění lze prominout
- Paušální daň může snížit sazbu zdravotního pojištění
- Z druhého zaměstnání se již zdravotní pojištění neplatí
- Zdravotní pojištění se platí do limitu
- Hypotéka snižuje zdravotní pojištění
- Důchodci nemusí při práci odvádět zdravotní pojištění
1. Při minimální mzdě se zdravotní pojištění neplatí
Zaměstnanci odvádí na zdravotním pojištění 4,5 % z hrubé mzdy a zaměstnavatelé za ně odvádí dalších 9 %. Při výpočtu zdravotního pojištění se neuplatňují žádné daňové slevy nebo daňové zvýhodnění na děti jako je tomu v případě výpočtu daně z příjmu fyzických osob.
2. OSVČ ve ztrátě zdravotní pojištění neplatí
Osoby samostatně výdělečně činné vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost musí zdravotní pojištění vždy platit alespoň z minimálního vyměřovacího základu. Minimální zdravotní pojištění tedy v praxi platí nejenom OSVČ s nižšími zisky, ale i OSVČ ve ztrátě.
3. Odvody na zdravotním pojištění zvyšují nemocenskou
Nemocenská, stejně jako ostatní dávky nemocenského pojištění, závisí u zaměstnanců na odvodech na sociálním pojištění. Kolik platí zaměstnanec nebo OSVČ na zdravotním pojištění tedy nemá žádný vliv na výpočet nemocenské. Zdravotní pojištění slouží k financování zdravotní péče.
4. Promlčecí lhůta je tříletá
Všichni samoplátci (OSVČ a OBZP) by si měli vždy řádně platit zdravotní pojištění, v žádném případě nelze spoléhat na promlčení jeho nezaplacení. Promlčení lhůta pro předepsání dlužného pojistného je totiž desetiletá a všechny zdravotní pojišťovny si velmi pečlivě hlídají své pohledávky.
5. Dlužné pojištění lze prominout
Na základě řádně a včas podané žádosti může být při splnění zákonných podmínek prominuto nebo sníženo zdravotními pojišťovnami vyměřené dlužné penále, vyměřené dlužné pojistné však nikoliv. V roce 2020 byly zcela výjimečně z důvodu epidemie koronaviru předem prominuty OSVČ zálohy na zdravotní pojištění za měsíce březen až srpen v minimální výši.
Tip: Jak zjistit dluhy zdravotního pojištění?
6. Paušální daň snižuje sazbu zdravotního pojištění
Při splnění zákonných podmínek mohly OSVČ vstoupit od letošního roku do paušálního režimu. V takovém případě mají jednou daňovou platbou vyřešeny všechny povinnosti na dani z příjmu fyzických osob, sociálním pojištění a zdravotním pojištění. V souhrnné daňové platbě je však zahrnuto i zdravotní pojištění ve výši 2 393 Kč, tedy na úrovni minimální měsíční zálohy.
7. Z druhého zaměstnání se zdravotní pojištění neplatí
Zaměstnanci pracující pro dva zaměstnavatele současně na pracovní smlouvy, např. na dva zkrácené úvazky, platí zdravotní pojištění z obou zaměstnání. Není tedy pravdou, že zdravotní pojištění se platí pouze z vyšší hrubé mzdy a ze druhé již nikoliv.
8. Zdravotní pojištění se platí do limitu
Zdravotní pojištění se odvádí z jakkoliv vysokých hrubých mezd nebo hrubého zisku. Pro výpočet zdravotního pojištění není stanoven žádný maximální vyměřovací základ, tak jako je tomu u sociálního pojištění.
9. Hypotéka snižuje zdravotní pojištění
Hypotéka, stejně jako ostatní daňové odpočty, mají vliv pouze na výpočet daně z příjmu fyzických osob. Vyměřovací základ, ze kterého se zdravotní pojištění vypočítává, tedy žádný daňový odpočet nesnižuje. Z důvodu splácení hypotéky tedy nedochází k úspoře na zdravotním pojištění.
10. Pracující důchodci neplatí zdravotní pojištění
Řada starobních důchodců pracuje i v důchodu. Z dosažené hrubé mzdy odvádí starobní důchodci vždy zdravotní pojištění ve stejné sazbě jako ostatní zaměstnanci, pouze se na ně nevztahuje povinnost dodržení minimálního vyměřovacího základu. Zdravotní pojištění se neplatí pouze z hrubých odměn z pracovních dohod do limitu, to však platí pro všechny zaměstnance a nejenom pro starobní důchodce. Měsíční limit pro neplacení zdravotního pojištění u dohody o provedení práce je 10 000 Kč a méně a u dohody o pracovní činnosti 3 499 Kč a méně.