Energetický regulační úřad minulý týden vydal rozhodností, ve kterém stanovil regulovanou složku cen energií na rok 2022. Dobrou zprávou snad pro všechny domácnosti je, že regulovatelné složky vzrostou méně než o inflaci. Jaký nárůst tedy můžeme očekávat?
- Co je regulovaná složka elektřiny?
- Regulovaná část ceny elektřiny v roce 2022
- Proč zdražuje i regulovaná složka elektřiny
- Regulovaná část ceny plynu v roce 2022
- Co stojí za zdražením regulované složky u plynu
- Podraží se i u velkoodběratelů?
Co je regulovaná složka elektřiny?
Regulovaná část je složka ceny energií, do které je zahrnut zejména poplatek za přenos a distribuci elektřiny. Dále sem spadá i příspěvek na obnovitelné zdroje.
Je pak všeobecně známo, že pokud dodavatel oznámí zvýšenou cenu za energie, je možné s ním vypovědět smlouvu ve zkráceném termínu, což funguje i u smluv na dobu určitou. Důležité je však vědět, že pokud dojde ke zvýšení regulované části ceny, kterou určuje Energetický regulační úřad, toto pravidlo neplatí, protože s novou cenou nemá dodavatel nic společného. Změnit dodavatele takto můžete až ve chvíli, kdy podraží neregulovaná část ceny.
Čtěte také: Elektřina zdražuje. Jak a kdy změnit dodavateleRegulovaná část ceny elektřiny v roce 2022
V případě domácností musíme očekávat nárůst v průměru o 3,7 %. Nelze však říct přesné zvýšení u konkrétního zákazníka. To se totiž bude odvíjet především od distribučního území a povahy distribuce. Na území ČEZ distribuce pak můžeme očekávat nárůst 3,6 %, u EG.D 3,9 % a u PREdistribuce 3,3 %.
I když pak podražení zůstalo pod hranicí spotřebitelské inflace, lze podle Stanislava Trávníčka, předsedy Rady ERÚ, očekávat i tak mírný nárůst. To je ovšem nic oproti tomu, jakým způsobem bohužel zdražují dodavatelé.
Dobré je navíc zmínit, jak moc se od loňského roku změnil poměr mezi regulovanou a neregulovanou částí ceny. Ještě loni neregulovaná složka tvořila pro domácnost 47,7 % z celkové ceny, což bylo o něco méně než polovina. Dnes už jde o více než polovinu, a to o 59,4 % čili téměř o tři pětiny.
Čtěte také: Zdražování energií: Co vám může pomoci?
Proč zdražuje i regulovaná složka elektřiny
Důsledkem jsou rostoucí náklady na krytí ztrát a dále také na poskytování podpůrných služeb. Ty navyšuje drahá silová elektřina na burzách. V neposlední řadě se také neustále zvyšují výdaje i na nezbytné investice v elektrizační soustavě, protože rostou i náklady na stavební materiál a práci.
Regulovaná část ceny plynu v roce 2022
I u plynu se regulovaná složka pro domácnosti zvýší. Vzroste průměrně o 2,4 %. I zde opět hraje roli distribuční území. Například u Pražské plynárenské Distribuce můžeme očekávat nárůst o 5,9 % a na území EG.D o 3,3 %. Nejmenší nárůst pak lze očekávat na distribučním území GasNET, a to o 1,8 %.
Čtěte také: Jaké sociální dávky lze využít při drahých energiích?
Co stojí za zdražením regulované složky u plynu
Stejně jako v případě elektřiny jde o výdaje na krytí ztrát, ale i rozvoj a údržbu plynárenských soustav.
Co se pak týče podílu mezi regulovanou a neregulovanou složkou, i zde došlo oproti loňskému ke změnám. Ty tkví v tom, že podíl se v případě regulované složky snižuje, oproti loňskému roku spadl o třetinu, a to z 30 % na 18,5 %.
Podraží se i u velkoodběratelů?
Podražení se týká především domácností. Střední odběratelé a velcí odběratelé si v rámci regulované části polepší, protože mírně poklesne - v průměru o 0,1 %. Na území GasNET bude pokles o -1,5 % a na EG.D dokonce o - 3,5 %. Oproti tomu na území Pražské plynárenské dojde k nárůstu o 7,6 %, a to kvůli probíhajícím rekonstrukcím sítě.
Čtěte také: Ceny rostou: Co zdražuje nejvíce?