Pokud jste zaměstnanec, který je nemocensky pojištěn a zůstanete doma s dítětem anebo ošetřovanou osobou z důvodu nařízení karantény, izolace anebo kvůli uzavření škol a školek, vzniká vám nárok na krizové ošetřovné. Co potřebujete vědět o podání žádosti?
- Kdy se žádá o krizové ošetřovné?
- Kam podat žádost o krizové ošetřovné?
- Co doložit k žádosti o krizové ošetřovné?
- Na co si dát pozor při vyplňování žádosti?
- Jak vyplnit žádost o krizové ošetřovné: návod
Kdy se žádá o krizové ošetřovné?
O krizové ošetřovné se žádá zpětně po uplynutí kalendářního měsíce, ve kterém žadatel pečoval o dítě. Budete potřebovat tiskopis Žádost o ošetřovné při péči o dítě/jinou osobu za kalendářní měsíc při mimořádných opatřeních při epidemii, kterou najdete na portále ČSSZ. Jde o interaktivní tiskopis, což znamená, že jej můžete vyplnit přímo na webu.
Kam podat žádost o krizové ošetřovné?
Pečující osoba podá vytištěnou a podepsanou žádost svému zaměstnavateli. Ten do něj doplní své údaje a následně tiskopis předá místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, a to buď prostřednictvím datové schránky anebo emailem s uznávaným elektronickým podpisem.
Dobré je navíc vědět, že zaměstnavatel je povinen vás dle pravidel zákoníku práce uvolnit ze zaměstnání na dobu, během které potřebujete pečovat o dítě anebo jinou osobou. Jedná se totiž o překážky na straně zaměstnance.
Co doložit k žádosti o krizové ošetřovné?
Dříve se v případě uzavření škol, denních nebo týdenních stacionářů a dalších zařízení využívalo potvrzení z dané instituce. To již dnes není nutné a postačí dodat jen čestné prohlášení, které je součástí tiskopisu.
Čtěte také: Jak je to s krizovým ošetřovným při uzavření škol a školek, karanténě a izolaci
Na co si dát pozor při vyplňování žádosti?
Při vyplňování interaktivní žádosti budete muset správně označit, zda se jedná o novou žádost anebo navazující na předchozí měsíc, ve kterém již žadatel uplatňoval nárok na krizové ošetřovné. Pokud by se totiž jednalo o žádost navazující, bude nutné vyplnit stejné číslo žádosti, jako měl formulář za předešlý měsíc.
Dále je dobré dát si pozor na správné uvedení skutečnosti, že v případě karantény pečující osoby už o OČR zaměstnanec požádal pomocí vystaveného tiskopisu od lékaře nebo hygieny.
Až následně mu budou doplaceny ty dny, za které mu z České správy sociálního zabezpečení ošetřovné ještě nedorazilo. Původní tiskopis, který totiž vydal ošetřující lékař, slouží k čerpání klasického ošetřovného o délce 9 dnů (16 dnů v případě rodiče samoživitele) a navíc pouze ve výši 60 % z redukovaného denního vyměřovacího základu. Krizové ošetřovné pak činí 80 % z redukovaného denního vyměřovacího základu.
Jak vyplnit žádost o krizové ošetřovné: návod
Nejprve v interaktivním tiskopisu zaškrtnete, zdali se jedná o žádost novou nebo navazující a případně vyplníte číslo žádosti. V oddíle A vás čeká prohlášení o tom, že není možná osobní přítomnost dítěte anebo jiné osoby v zařízení a uvedete i období a důvod absence.
V části B vyplníte identifikační údaje o dítěti, jako je jméno a příjmení, rodné číslo, datum narození, adresa, ale i to, zdali se jedná o osobu, která má speciální vzdělávací potřeby anebo zda je závislá na pomoci jiné osoby. Důležité bude zaškrtnou políčko, jestli se žadatelem žije/nežije ve společné domácnosti a v jakém rodinném poměru s ním je.
Dále také budete muset uvést, zda je vám poskytována peněžitá pomoc v mateřství anebo zda máte nárok na rodičovský příspěvek.
V oddíle C doplníte údaje o vás a poté zaškrtnete dny, o které jste o dítě anebo jinou osobu pečovali a zda jste se na dávce s někým prostřídali.
V poslední části doplníte už pouze to, zda si přejete vyplatit peníze na účet v ČR/u banky v cizině anebo prostřednictvím poštovní poukázky.
Čtěte také: 6 nejčastějších otázek ke krizovému ošetřovnému