Svoboda slova na britských univerzitách v ohrožení

26.09.2005 | , VysokéŠkoly.cz
Studentské centrum


perex-img Zdroj: Finance.cz

Představení britských univerzit se v červenci na společné schůzce za přítomnosti ministra pro vyšší vzdělávání Billa Rammella rozhodli, že aktivně přispějí k vykořenění extremismu v Británii. Jejich hlavním cílem je omezit vliv islamistických skupin, které obhajují terorismus na univerzitních kampusech.

Představení britských univerzit se v červenci na společné schůzce za přítomnosti ministra pro vyšší vzdělávání Billa Rammella rozhodli, že aktivně přispějí k vykořenění extremismu v Británii. Jejich hlavním cílem je omezit vliv islamistických skupin, které obhajují terorismus na univerzitních kampusech.

Bill Rammell k tomu řekl: "Ve vyšším školství čelíme skutečné výzvě. Veškerý důraz byl kladen na důležitost svobody slova na univerzitách. Ale máme také zodpovědnost omezit na univerzitách extremismus. To nebude snadné. Myslím, že je to debata, kterou potřebujeme."
Někteří akademici s podobným přístupem nesouhlasí. Podle Rodericka Flouda, předsedy London Metropolitan University, by studenti neměli být vystaveni žádným dodatečným omezením zasahujícím do svobody projevu. Univerzity podle něj nejsou odpovědny za debaty, které studenti vedou. Ti jsou totiž dospělými lidmi, kteří odpovídají sami za sebe.

Zpráva vydaná minulý týden ředitelem brunelského univerzitního centra pro zpravodajství a bezpečnostní služby Anthony Gleesem obsahuje na třicet extremistických skupin aktivních na britských univerzitách. Kromě Islamistů jsou mezi nimi radikální bojovníci za práva zvířat, extrémně pravicová uskupení a další potenciálně nebezpečné organizace. Profesor Glees k nebezpečí šíření extremismu v univerzitním prostředí řekl: "Je to v tom prostředí, že tyto skupiny mohou vzkvétat, aniž by byly zaznamenány."

Aktivita univerzitních představitelů je důsledkem zákonů připravených po teroristických útocích v Londýně. Návrh protiteroristického zákona vytváří široký prostor pro potlačování terorismu v Británii. Jedná se zejména o právo zadržovat osobu podezřelou z teroristických aktivit 14 dní až 3 měsíce bez předchozího rozhodnutí soudu. Prodloužení vazby musí být potvrzeno soudcem v týdenních periodách. Součástí zákona je také přestupek nepřímého podněcování terorismu; oslavy teroristických činů; vydávání, držení a šíření publikací, které nepřímo podněcují k terorismu nebo mohou být užitečné osobám připravujícím teroristický čin; či přestupek účasti na teroristickém tréninkovém kempu.

Jaké dopady mají podobné aktivity na svobodu slova ukazuje případ Middlesexské univerzity. Místní studentský svaz se rozhodl uspořádat debatu se členy kontroverzní islámské organizace Hizb ut-Tahrir. Organizaci minulý měsíc odsoudil britský premiér Tony Blair a chce ji zakázat. Britská celostátní asociace studentů the National Union of Students ji pak vyloučila ze svých řad, protože "podporuje terorismus a vydává materiál, který vyvolává rasovou nenávist." Rektor University of Middlesex Michael Driscoll nařídil studentům debatu zrušit. Ti jeho nařízení neuposlechli a debatu přeložili z univerzitního kampusu do budovy studentské asociace. Keith Shilson předseda studentské organizace na University of Middlesex, uvedl: "Jsem velmi zklamán, že rektor zastává názor, že je přijatelné omezovat svobodu projevu jen proto, že je tato organizace označována za extremistickou. Myslím, že definice extremismu je tu používána k označování odlišných věcí. Nepamatuji se, že by kdy univerzita v minulosti zakázala nějaké shromáždění."

Terorismus i boj proti terorismu už mají na svém kontě řadu obětí. A jejich počet bude i pod tlakem podobných nařízení pravděpodobně stoupat. Osobně neznám lepší místo pro svobodnou výměnu názorů, než je akademická půda. Bude-li podobnými zásahy státu tato svoboda omezena, omezí se i šance na mírové vyřešení civilizačního konfliktu Západu s muslimským světem.

Zdroj: Britské listy (www.blisty.cz) a deník Guardian (http://education.guardian.co.uk/students/news/story/0,12891,1572045,00.html)


Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.

Autor článku

Michal Ruman