Pracovník může mít se zaměstnavatelem hned tři typy smluv. Je to klasická pracovní smlouva a také dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti, na kterou se podíváme příště. Dnes nás bude zajímat především pracovní poměr, smlouva a na co v něm máte nárok.
- Musí být práce podložena pracovní smlouvou?
- Kdy musíte nejpozději dostat pracovní smlouvu?
- Co musí obsahovat pracovní smlouva?
- Jak je v zaměstnání sjednávána mzda?
- Jaká práva vám plynou z pracovní smlouvy?
Musí být práce podložena pracovní smlouvou?
Ano, musí. Pracovní poměr nesmí být nikdy sjednán pouze ústně. Bez patřičné pracovní smlouvy se jedná o práci na černo, která s sebou nese pro zaměstnance řadu nevýhod: mzda není vymahatelná, není vám odváděno pojistné a nejste chráněni zákoníkem práce. Jako pracovníkovi vám také při zjištění může Inspektorát práce uložit pokutu až do výše 100 000 Kč. Pokud se navíc budete vykrucovat a nebudete spolupracovat, sankce se může vyšplhat až na 200 000 Kč.
Čtěte také: Základní informace pro Ukrajince (1): Zdravotní pojištění, daně a mzda v Česku
Kdy musíte nejpozději dostat pracovní smlouvu?
Předložena by vám měla být nejpozději v den nástupu do nové práce. Řada zaměstnavatelů ji navíc prostřednictvím personálního oddělení nechá zasílat novým pracovníkům emailem, aby si ji mohli předem řádně prostudovat, nejedná se však o pravidlo.
Co musí obsahovat pracovní smlouva?
Najít byste v ní měli především informace, jako je den nástupu do práce, místo výkonu a také jasnou specifikaci toho, čeho se bude váš pracovní výkon týkat. Obsahovat by navíc měla i jasné identifikační údaje o obou smluvních stranách, čili o zaměstnanci i zaměstnavateli.
Uvedena by v ní měla být i délka zkušební doby a datum jejího konce, pokud je sjednána. Dle zákoníku práce může trvat maximálně 3 měsíce a nesmí být nijak prodlužována. Zaměstnavatel vám během ní může dát výpověď bez uvedení důvodu a výpovědní lhůty, vy jako zaměstnanec můžete dát bez uvedení důvodu výpověď také.
Dále by v pracovní smlouvě také nemělo chybět, zdali se sjednává na dobu určitou anebo neurčitou. Obě varianty jsou pak samozřejmě možné.
Čtěte také: Zkušební doby se firmy ani zaměstnanci bát nemusí. Slouží k ochraně obou stran
Jak je v zaměstnání sjednávána mzda?
Není povinnost, aby informace o mzdě byla přímo zahrnuta v pracovní smlouvě. Sjednána být však musí a to vždy písemně. Zaměstnavatelé ji často uvádějí dodatkem ke smlouvě anebo prostřednictvím mzdového výměru.
Ze zákona pak máte za týdenní pracovní dobu (existuje i zkrácená pracovní doba nebo kratší), která činí 40 hodin, nárok alespoň na minimální mzdu. Ta v roce 2022 v České republice činí
- 16 200 Kč hrubého měsíčně a
- 96,40 Kč hrubého na hodinu.
Dále u nás ještě existuje institut minimální zaručené mzdy. Ta je rozdělena do 8 skupin, které se liší na základě typu práce, složitosti a odpovědnosti. Státní zaměstnanci pak pro změnu mají 16 platových tříd.
Výše měsíční mzdy nebo platu je pak závislá i na tom, jaký máte pracovní úvazek. U zkrácených úvazků není nutné, aby byla dodržena měsíční minimální mzda, vždy však máte nárok na tu hodinovou. Ze mzdy nebo platu vám navíc musí být vždy odváděno sociální a zdravotní pojištění. Pokud by byl však měsíční výdělek nižší, než je minimální mzda, budete si muset zdravotní doplatit do minima ze svého. Minimum měsíčně činí 2 187 Kč.
Součástí sociálního pojištění v případě zaměstnanců je pak i pojištění nemocenské, což znamená, že v době nemoci nezůstanete bez peněz.
Čtěte také: Ukrajinský zaměstnanec české firmy dostal povolávací rozkaz. Co to pro zaměstnavatele znamená?
Jaká práva vám plynou z pracovní smlouvy?
Máte nárok na
- dovolenou - náleží vám 160 hodin dovolené, ve státní sféře 200 hodin. Dostávat budete 100 % náhrady mzdy.
- nemocenskou - v případě nemoci budete dostávat během prvních 14 dnů pracovní neschopnosti náhradu mzdy od zaměstnavatele ve výši 60 %, od 15. dne čerpáte nemocenské dávky. Zaměstnavatel vás navíc během DPN nemůže vyhodit.
- výpovědní dobu - kdykoliv po zkušební době máte nárok na 2 měsíce výpovědní doby.
- příspěvky za práci,
- bezpečnost práce a
- rovné a nediskriminační pracovní podmínky.
Zaměstnavatel vás navíc nemůže po výpovědní době jen tak vyhodit.
Čtěte také: Kdy vás může zaměstnavatel vyhodit z práce?