Jestli jste si někdy pokládali otázku, zda je nutné pro uzavření zaměstnaneckého vztahu přejít ze živnosti na s. r. o., odpověď je jednoduchá. I živnostník může zaměstnávat a platí pro něj téměř stejné povinnosti při uzavírání smluv, jako pro právnické osoby (s. r. o., a. s…).
- Můžete jako OSVČ zaměstnat rodinného příslušníka?
- Co musí OSVČ zařídit, pokud chce přijmout do svého podnikání zaměstnance?
- Založení pojištění odpovědnosti
- Nahlášení zaměstnavatele na finančák
- Registrace zaměstnavatele i zaměstnance na okresní správě sociálního zabezpečení
- Registrace zaměstnavatele i zaměstnance na zdravotní pojišťovně
- Přednost se dává švarcsystému
Můžete jako OSVČ zaměstnat rodinného příslušníka?
Přeci jenom jsou živnostníci při uzavírání zaměstnaneckých smluv trochu v nevýhodě oproti právnickým osobám. Nemohou totiž zaměstnat svého manžela/ku a partnera/ku, který žije s podnikatelem ve společné domácnosti.
Zákoník práce ani neumožňuje v takovém vztahu manžela/ku či partnera/ku zaměstnat mimo pracovní poměr na dohodu o provedení práce a dohodu o provedení pracovní činnosti. Zákaz pracovního poměru a zaměstnání na dohodu byl přijat z toho důvodu, aby mezi manžely a partnery nevznikaly vztahy nadřízenosti a podřízenosti.
Co musí OSVČ zařídit, pokud chce přijmout do svého podnikání zaměstnance?
Jestliže OSVČ chtějí své podnikání rozšířit o nové zaměstnance, musí se připravit na velký příliv administrativních záležitostí, které jsou povinné už od jednoho pracovníka. Nezáleží ani na tom, zda půjde o zaměstnance na hlavní úvazek či o dohodáře.
Založení pojištění odpovědnosti
Zřízení pojištění odpovědnosti je pro zaměstnávání nezbytností. Jedinou pojišťovnou, u které si může OSVČ pojištění sjednat je Kooperativa, která poskytuje ze zákona pojištění pro všechny zaměstnavatele.
Z takového druhu pojištění se zaměstnancům kryjí škody na zdraví a úrazu způsobené při výkonu práce u zaměstnavatele.
Nahlášení zaměstnavatele na finančák
Ať už mají OSVČ tuto instituci jakkoliv neradi, ani při nabírání zaměstnanců se jí nevyhnou. Jako zaměstnavatelé se musejí registrovat na finančním úřadě k platbě daně z příjmů ze závislé činnosti (dle podepsání prohlášení poplatníka), a to nejpozději do 8 dnů, kdy jim k této registraci vznikla povinnost. OSVČ se jako zaměstnavatelé přihlašují k dani prostřednictvím přihlášky k registraci pro fyzické osoby.
Registrace zaměstnavatele i zaměstnance na okresní správě sociálního zabezpečení
OSVČ, které budou zaměstnávat osoby s povinností účasti na nemocenském pojištění, musí provést registraci na příslušnou OSSZ pomocí přihlášky do registru zaměstnavatelů. Tato přihláška se živnostníků týká také tehdy, když přijmou zaměstnance na dohodu o provedení práce s měsíčním výdělkem přesahující stanovený limit 10 000 Kč nebo pracovníka, který je zaměstnán na dohodu o pracovní činnosti a jeho výdělek je nad 3 500 Kč za měsíc.
Povinností OSVČ je také nahlásit OSSZ nástup zaměstnance do zaměstnání prostřednictvím oznámení o nástupu do zaměstnání, a to nejpozději do 8 dnů od data nástupu zaměstnance.
Registrace zaměstnavatele i zaměstnance na zdravotní pojišťovně
Zaměstnavatel musí provést registraci také u zdravotní pojišťovny, u které je evidován jeho zaměstnanec. Každá zdravotní pojišťovna má svůj vlastní specifický formulář.
Nejdříve OSVČ provede registraci sebe jako zaměstnavatele a následně přihlásí i svého zaměstnance. Obě registrace musí provést nejpozději do 8 dnů od začátku pracovního vztahu.
OSVČ i firmy raději „zaměstnají“ živnostníky
Pod velkou tíhou administrativních povinností a nákladů na zaměstnance, se zaměstnavatelé pouští do nekalého, ale populárního švarcsystému. V praxi tento systém funguje tak, že OSVČ nebo právnická osoba vyhledají na pracovní pozici osobu, která vlastní živnostenský list, tedy naváží spolupráci s dalším obchodním partnerem.
Často takový vztah vykazuje známky závislé činnosti a rysy podřízenosti a nadřízenosti, jako by obchodní partner pracující na živnostenský list byl zaměstnancem dalšího živnostníka nebo firmy. Hlavním důvodem je úspora peněz, které zaměstnavatelé ušetří na povinných odvodech a méně administrativní zátěže.
Při rozhodování, zda daná činnost spadá do švarcsystému, má konečné slovo inspektor, který vztah individuálně posoudí. V případě potvrzení švarcsystému, hrozí pokuty oběma stranám.
Osoba, která závislou činnost vykonávala, může dostat pokutu až do výše 1 000 000 Kč. Odběrateli, který je fyzickou osobou, může inspekce vyměřit pokutu v maximální výši 10 000 000 Kč.
Znaky švarcsystému:
- Pravidelná pracovní doba
- Stejná výše odměn
- Pomůcky od zaměstnavatele
- Vystupování jménem firmy
Čtěte také:
Nepravdy o zdravotním pojištění pro OSVČ
Jaké údaje budete uvádět v přehledu o příjmech a výdajích pro OSSZ za rok 2021