Pravidla pro cestování se zvířaty v zájmovém chovu upravuje nařízení Evropského parlamentu a Rady Evropské unie o přesunech zvířat za neobchodním účelem.
Účelem opatření je zajistit dostatečnou bezpečnost a minimalizovat rizika, která by mohla ohrozit zdraví společnosti a dalších zvířat.
- Která zvířata jsou zařazena do zájmového chovu?
- S kolika zvířaty můžete cestovat?
- Očipování zvířete
- Vydání zvířecího pasu
- Naočkování proti vzteklině
- Odčervení zvířete
- Cestování do třetích zemí
Která zvířata jsou zařazena do zájmového chovu?
Do zájmového chovu se řadí psi, kočky a fretky. Dále tam spadá kategorie „ostatních zvířat“, kam patří:
- savci: hlodavci a králíci jiní než ti, kteří jsou určeni k produkci potravin
- ptáci: všechny druhy kromě drůbeže
- plazi
- obojživelníci
- okrasní vodní živočichové chovaní k okrasným účelům v nekomerčních akváriích
- bezobratlí (s výjimkou včel, čmeláků, měkkýšů a korýšů)
Kolik zvířat vás může na dovolené doprovázet?
Maximálně si s sebou můžete vzít „5 kusů“ zvířat. Platí zde ale určitá výjimka, kdy je dovoleno cestovat s vyšším počtem zvířat. Omezení na množství zvířat se na vás nevztahuje tehdy, když cestujete za účelem účasti na soutěžích a podobných akcích. Musíte se ovšem prokázat tím, že je dané zvíře registrované na dané akci. Další podmínkou je to, že je zvíře starší 6 měsíců.
Tip: Co dělat, když se vám ztratil pes?
Zvíře musí být označené mikročipem
Než se vydáte s kočkou, psem nebo fretkou na dovolenou, musíte je nechat označit u svého veterináře mikročipem. Mikročipy musí splňovat ISO normy (ISO 11784 a ISO 11785). V případě, že tyto normy mikročipy nesplňují, musí mít u sebe majitel odpovídající čtecí zařízení.
Tetování na kůži zvířete vám bude kontrolou uznáno jen tehdy, když je jasně čitelné a bylo provedené před 3. červencem 2011. Zároveň musí očipování zvířete proběhnout ještě před očkováním proti vzteklině a vydáním pasu.
Bez pasu nemůže zvíře cestovat
Bez pasu se rovněž do členských států EU se zvířetem v zájmovém chovu (pes, kočka, fretka) nepodíváte. Je platný pro všechny země EU a vždy označený kódem dané země a pořadovým číslem, které uděluje Státní veterinární správa.
Pas lze získat pouze u veterináře, který má povolení pro vydávání takových pasů u krajské veterinární správy.
Tip: Podívejte se na vzor pasu zvířete v zájmovém chovu
Naočkujte zvíře proti vzteklině
Výše zmíněná zvířata musí být veterinářem naočkována proti vzteklině od stáří 12 týdnů. Za platné očkování se považuje to, které proběhlo před 21 dny a je považováno výrobcem za poslední očkování ve vakcinačním schématu.
Platné je očkování také ode dne přeočkování, pokud bylo podané během platnosti předchozího očkování.
Do některých zemí EU vás se zvířetem vezmou i bez povinného očkování. Jde převážně o situace, kdy jste se rozhodli cestovat s mláďaty a jejich matkou, na které jsou závislé. Takovýto nárok lze uplatnit jen do stáří 12 týdnů mláďat. Vždy ale musí mít mláďata svůj zvířecí pas.
Čtěte také: Kdo musí mít očipovaného psa a kdy dostanete pokutu?
Odčervení zvířat
Bez odčervení (ošetření proti echinokokům) se majitelé mazlíčků nedostanou do států, jako jsou Velká Británie, Irsko, Malta a Finsko. I odčervení má stanovenou časovou hranici, před jak dlouhou dobou musí být provedeno.
Odčervení probíhá u soukromých veterinářů a musí být zhotoveno nejpozději do 120–24 hodin před tím, než vstoupíte na území jiného členského státu EU. Údaj o odčervení je zapsán také do zvířecího pasu.
Pravidla pro cestování do třetích zemí jsou jiná
Při cestování do destinací, které neleží v žádném členském státě EU, je zapotřebí zjistit podmínky konkrétního státu.
Stejně tak, pokud jste se rozhodli cestovat se zvířetem, které se nachází v kategorii „ostatních zvířat“ v zájmovém chovu. V každém členském státě EU, ale i v třetích zemích jsou pro tyto skupiny jiná pravidla. Jednotlivá omezení jsou k nalezení na stránkách Evropské komise.
Zdroj: www.svscr.cz
Čtěte také: