Od 15. srpna 2022 mohou žádat rodiče, jejichž dítě bylo k 1. srpna 2022 mladší 18 let, o mimořádný příspěvek na dítě ve výši 5000 Kč. Jejich příjem nesmí přesáhnout 1 000 000 Kč hrubého za rok 2021. Žádat lze online i fyzicky.
Mimořádný příspěvek již obdrželi rodiče, kteří čerpají přídavky na dítě.
- Jak žádat o mimořádný příspěvek na dítě ve výši 5000 Kč online?
- Kde můžete žádat o mimořádný příspěvek na dítě ve výši 5000 Kč fyzicky?
- Kdy vám přijde mimořádný příspěvek na dítě?
Mimořádný příspěvek na dítě ve výši 5000 Kč – návod, jak ho vyřídit online
Elektronicky o mimořádný příspěvek na dítě mohou žádat ti, kteří mají některou z forem Identity občana (například bankovní identitu, eObčanku, NIA ID či Mobilní klíč eGovernmentu), nebo prostřednictvím datové schránky.
Pokud tedy Identitu občana máte, stačí kliknout na portál Jenda, který zřizuje Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Vyplnění žádosti o mimořádný příspěvek na dítě
Portál je chytrý, a pokud mu dáte svolení, vaše identifikační údaje vyplní za vás.
Nejdříve zakliknete „Začít se žádostí“, kde vyplníte adresu svého skutečného pobytu (nemusí být trvalé bydliště), e-mail a telefon.
Zdroj: MPSV
Na další straně vyplníte, jakým způsobem chcete příspěvek obdržet. Máte na výběr platbu na účet či složenkou. Pokud chcete dostat platbu na účet, vyplňte číslo účtu.
Zdroj: MPSV
Dále budete vyplňovat údaje o dítěti, případně dětech, jestliže žádáte za více dětí (jméno, rodné číslo).
Zdroj: MPSV
Po identifikaci dítěte přišla řada na identifikaci partnera (jméno, rodné číslo). Jestliže jste samoživitel/ka, tento krok přeskočte a zaškrtněte, že jste samoživitel/ka.
Zdroj: MPSV
Na poslední straně na vás čekají čestná prohlášení o příjmech, o vyplněných pravdivých údajích a to, že žijete na adrese skutečného pobytu.
Zdroj: MPSV
Úřady práce a finanční úřady následně disponují všemi informacemi, díky kterým mohou pravdivost a správnost vámi uvedených příjmů ověřit.
Zahrnují se pouze příjmy rodičů (ne dětí), nejčastěji se jedná o příjmy ze zaměstnání či z podnikání. Nicméně zde spadají i příjmy z nájmů, výživné, příjmy z rodičovského příspěvku, důchodů, podpory v nezaměstnanosti a další řada příjmů.
Portál měl výpadky, protože žádalo příliš mnoho žadatelů. Nyní již funguje bezvadně, čas na vyplnění žádosti máte až do 1. července 2023.
Pokud mimořádný příspěvek získáte neoprávněně, budete jej muset vrátit. Vymáhání této částky pak má na starost celní úřad.
Žádat o mimořádný příspěvek na dítě fyzicky jde na Czech POINTu
Jestliže nejste fanouškem elektronického vyřizování žádostí nebo nemáte trpělivost při padání systému Jenda, můžete žádat fyzicky na kontaktních místech veřejné správy Czech POINT (na úřadech ano, ne na poštách).
V rámci žádosti budete vyplňovat jména, data narození, rodná čísla a bydliště rodičů a dětí.
Dále budete v rámci žádosti o mimořádný příspěvek podepisovat čestné prohlášení o výši příjmu vaší domácnosti (do 1 000 0000 Kč hrubého za rok 2021).
Kdy vám dorazí peníze z mimořádného příspěvku na dítě?
Jestliže Úřad práce vaší žádosti o mimořádný příspěvek na dítě vyhoví, měly by vám peníze dorazit do konce dalšího měsíce po rozhodnutí o přiznání částky.
Kolik dětí bude mít na mimořádný příspěvek nárok?
Na mimořádný příspěvek na dítě by dle Ministerstva práce a sociálních věcí mělo dosáhnout až 1,6 milionu dětí, což jednorázově zvýší výdaje státního rozpočtu o 7,8 miliardy korun.
Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí