I když to neví každý, je tomu skutečně tak. Některé sociální dávky se počítají do nároku na starobní důchod, a to buď omezeně, nebo neomezeně, resp. tedy po celou dobu jejich čerpání. Rozhodně se však ve většině případů nezapočítávají stejným způsobem, jako je tomu u zaměstnání anebo samostatné výdělečné činnosti.
Období pobírání některých sociálních dávek totiž spadá mezi tzv. náhradní doby pojištění, během kterých daná osoba sice neodvádí pojistné na důchodové (sociální) pojištění z příjmů, ale přesto jimi neztratí léta do důchodu.
O jaké sociální dávky se jedná?
- Invalidní důchod, ale ne pro všechny stupně
- Podpora v nezaměstnanosti
- Mateřská a rodičovská
- Odměna pěstouna
1. Invalidní důchod, ale ne pro všechny stupně
Do náhradní doby pojištění spadá pouze invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně. Doba pobírání se započítává ve výši 80 %. U invalidních důchodců pro invaliditu 1. a 2. stupně to již bohužel neplatí. Aby poživatelé takových důchodů neztratili léta do důchodu, je nutné mít příjem, ze kterého se odvádí sociální pojištění, nebo se přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění. Ve všech třech případech však za invalidní důchodce hradí povinné zdravotní pojištění stát. Alespoň to tedy mají vyřešené.
Čtěte také: Jaká je dnes výše důchodu přiznaného v roce 2010?
Vypočítejte si, jak se vám v roce 2025 zvýší důchod
2. Podpora v nezaměstnanosti
Podpora v nezaměstnanosti je tu pro osoby, které se ocitly bez zaměstnání, avšak splnily potřebnou dobu účasti na sociálním pojištění pro nárok na dávku. Doba pobírání podpory v nezaměstnanosti se do důchodu počítá také z 80 % a dalo by se říct, že čím starší jste, tím delší doba se vám započítá.
Osobám mladším 50 let bude Úřad práce podporu poskytovat po dobu 5 měsíců. Těm, kterým je mezi 50 a 55 lety, pak 8 měsíců, a jestliže jste starší 55 let, podpora vám náleží po období 11 měsíců. Dobré je navíc vědět, že do důchodu se hodnotí i doba strávená v evidenci Úřadu práce, během které uchazeč o zaměstnání neměl nárok na podporu v nezaměstnanosti ani při rekvalifikaci. Dříve se pro důchodové účely hodnotila celá doba evidence na Úřadu práce, dnes se však započítávají maximálně 3 roky.
Čtěte také: Jak může evidence na úřadu práce zvýšit důchod?
3. Mateřská a rodičovská
Osoby, které čerpají mateřskou a rodičovskou dovolenou, mohou být v klidu. Přestože se jim po toto období neodvádí z příjmu důchodové pojištění, mají ho do 4 let věku dítěte vyřešené. Osoby, kterým se dítě narodilo kdykoliv od 1. ledna 2024, důchodové pojištění nebudou muset řešit do jeho 3 let.
Stát pak nezapomněl ani na ty, kterým z hlediska zákona nárok na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou neplyne. Mezi ty můžeme zařadit např. OSVČ. Započítává se totiž i doba pobírání peněžité pomoci v mateřství a rodičovského příspěvku, a to také do 4 let věku dítěte, a to vždy ze 100 %. I zde platí, že u dětí narozených kdykoliv od 1. ledna 2024 se tato doba započítává do jejich 3 let.
Čtěte také: Lednová valorizace zvýší důchod nejvíce lidem s nízkou penzí
Jak funguje informativní důchodová aplikace od ČSSZ
4. Odměna pěstouna
I když je odměna pěstouna řazena mezi dávky pěstounské péče, které jsou vypláceny Úřadem práce, nejedná se v podstatě o sociální dávku jako takovou. Tato odměna, která náleží osobám, které poskytují dítěti zprostředkovanou pěstounskou péči, a to i na přechodnou dobu, totiž funguje takřka úplně stejně jako mzda nebo plat. To mj. znamená, že odměna podléhá dani z příjmů fyzických osob ve výši 15 % a dále také odvodům na zdravotní a sociální pojištění, jehož součástí je i pojištění důchodové. Během období pobírání odměny pěstouna jste tedy důchodově pojištěni ve stejné míře jako ze zaměstnání.
Na závěr už stačí jen dodat, že dobu, která se počítá do nároku na starobní důchod, máte dále vyřešenou i u dávek z nemocenského pojištění, mezi které kromě peněžité pomoci v mateřství patří ještě otcovská poporodní péče, ošetřovné včetně toho dlouhodobého a klasická nemocenská.
Čtěte také: Už víme, jaké budou maximální částky starobního důchodu v roce 2025