Jaká částka musí zůstat klientům domova pro seniory ze starobního důchodu?

10.09.2024 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


perex-img Zdroj: Shutterstock

Kolik peněz si mohou brát domovy pro seniory a další sociální služby od klientů? Udává zákon nějaké procento, které musí samotným seniorům ze starobního důchodu zůstat?

Míst v domovech pro seniory je vzhledem k procentu stárnoucí populace velmi málo. Někteří lidé jsou na čekací listině tak dlouho, že se nástupu do domova pro seniory ani nedočkají. 

Vybrat si z domovů pro seniory a dalších sociálních služeb mohou zájemci v Registru poskytovatelů sociálních služeb, který je provozován Ministerstvem práce a sociálních věcí. Domovy pro seniory mohou být státní (spravované obcí, či krajem), nebo je jejich zřizovatelem soukromá podnikající osoba.

Soukromé sociální služby jsou pro klienta a jeho rodinu zpravidla finančně nákladnější než ty státní. Zato ale poskytují ve většině případů větší pohodlí a širší nabídku služeb.

Jak vysoké mohou být náklady na stravu a ubytování v domovech pro seniory?

Klient domova pro seniory nebo jiných pobytových sociálních služeb (týdenních stacionářů, domovů pro osoby se zdravotním postižením, domovů se zvláštním režimem a zdravotnických zařízení lůžkové péče) musí ze svého starobního důchodu nebo jiných zdrojů zaplatit sociální službě za poskytované ubytování a stravu.

Maximální výši úhrady za ubytování a stravu stanovuje vyhláška MPSV č. 505/2006 Sb. Ta stanoví, že poskytovatel sociální péče si může za stravu účtovat maximálně 255 Kč za den (3 hlavní jídla). Pouze za oběd maximálně 115 Kč.

Za ubytování a služby s ním spojené (úklid, praní prádla, žehlení) si může zařízení účtovat maximálně 305 Kč za den.

Klientovi po úhradě za ubytování a stravu v týdenních stacionářích musí zůstat minimálně 25 % z jeho příjmu.

Jiné procento z částky musí klientovi zůstat, když využívá domovy pro seniory, domovy pro zdravotně postižené, domovy se zvláštním režimem nebo zdravotnická zařízení lůžkové péče. V takové situaci mu musí zůstat minimálně 15 % z jeho příjmu.

Tip: Mohou o příspěvek na bydlení žádat také klienti domovů pro seniory a podobných zařízení?

Příspěvek na péči a domovy pro seniory

Přednost ve většině případů dávají domovy pro seniory těm, kteří kromě důchodu pobírají také příspěvek na péči. Příspěvek na péči je přiznán osobě, která není z důvodu dlouhodobého nepříznivého stavu schopná se o sebe dostatečně postarat sama a potřebuje asistenci druhé osoby. Příspěvek má uhradit náklady, které s péčí o seniora vzniknou.

V případě, že tuto péči zajišťuje pobytová sociální služba, náleží tento příspěvek jí. Neznamená to ale, že musí být vyplácen přímo na účet zařízení. O tom, kam bude vyplácen, rozhoduje sám příjemce příspěvku (senior), nebo zvláštní příjemce příspěvku na péči.

Týdenní stacionáře si mohou nárokovat maximálně 75 % z přiznané výše příspěvku na péči.

Tip: Příspěvek na péči už nebude vyplácet Úřad práce. Nevyléčitelně nemocní jej nově získají automaticky

Výše příspěvku na péči

Výše příspěvku na péči je přiznaná podle počtu úkonů, které žadatel nezvládne provést sám a potřebuje s nimi pomoct. Celková soběstačnost klienta je zjišťována sociálními pracovníky v rámci sociálního šetření u klienta v domácím prostředí nebo v sociální službě.

Výše příspěvku na péči za kalendářní měsíc pro osoby starší 18 let je pro rok 2024 ve výši:

1. stupeň – lehká závislost, 880 Kč,

2. stupeň – středně těžká závislost, 4900 Kč,

3. stupeň – těžká závislost, 14 800 Kč,

4. stupeň – úplná závislost, 23 000 Kč,

4.+ stupeň – 27 000 Kč.

Kde se žádá o příspěvek na péči?

O příspěvek na péči se žádá Úřad práce podle místa trvalého nebo hlášeného bydliště prostřednictvím formuláře Žádost o příspěvek na péči. V případě, že poskytovatelem péče bude osoba mimo příbuzenský vztah žadatele (soused/ka, domov pro seniory), je třeba také doložit Oznámení o poskytovateli pomoci.

Zdroj: YouTube.com / Úřad práce ČR 


Čtěte také: 

I ve starobním důchodu můžete žádat o příspěvek na bydlení. Co dostanete?

Co se děje s důchodem po vaší smrti?

 

Autor článku

Veronika Němcová

Veronika Němcová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 194 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY