5 rad, jak ušetřit na energiích v době krize

03.10.2022 | , Finance.cz
BYDLENÍ


perex-img Zdroj: Shutterstock

Aktuální energetické krize se bojí snad úplně každý, a lidé proto hledají způsob, jak co nejvíce ušetřit. Právě proto jsme pro vás připravili několik užitečných rad, které vám mohou pomoci šetřit.

Ceny energii jsou přemrštěně vysoké, a přestože má být realizován úsporný tarif a bylo schváleno zastropování cen, pravděpodobně to ani tak nebude stačit. Letošní zima nebude jednoduchá a každému z nás nezbude nic jiného, než začít u sebe. Ušetřit přitom lze naštěstí i opatřeními v domácnostech. Co tedy můžete udělat proto, aby energie „netekly“ zbytečně?

Rady a tipy:

  1. Daleko více vám ušetří jednofázové spotřebiče
  2. Počkejte, až bude pračka plná
  3. Pravidelně čistěte konvici
  4. Nenechávejte v troubě prázdné plechy
  5. Nesprchujte se příliš dlouho

1. Daleko více vám ušetří jednofázové spotřebiče

V domácnostech se často nacházejí staré spotřebiče, které jsou třífázové. Ty zpravidla na svůj chod spotřebují nejen více energie, ale také vyžadují vyšší hodnotu jističe. Nejběžnější jistič v českých domácnostech nese označení 3× 25 A, ale používají se i 3× 32 A, a dokonce i 3× 40 A. Měsíční platba za rezervovaný příkon podle jmenovité proudové hodnoty hlavního jističe před elektroměrem se přitom odvíjí od počtu ampérů. To v případě tarifu D56d může činit i 300 Kč měsíčně navíc (3× 25 A vs. 3× 40 A). Zatímco spotřebiče jako bojlery, míchačky, cirkulárky atd. dříve potřebovaly třífázové zapojení, dnes už to neplatí.

Čtěte také: Komu a jak pomůže úsporný energetický tarif zvládnout vysoké náklady na energie?

2. Počkejte, až bude pračka plná

Volba programu poloviční náplně nebo rychlého mytí v myčce nebo praní v pračce se sice může hodit v případě, kdy chcete mít rychle vypráno anebo umyto, nicméně z hlediska úspory se jedná o poměrně nešťastné řešení.

Dva cykly poloviční náplně ve skutečnosti spotřebují více elektrické energie a vody než jeden celý. Vždy se tedy vyplatí počkat, dokud nebudou spotřebiče opravdu plné. Změnou toho, jak pračku a myčku zapínáme, lze u každého spotřebiče ušetřit až 500 Kč ročně (v případě obou spotřebičů tedy 1000 Kč). Dalších úspor dosáhneme nastavením nižší teploty programů.

 

3. Pravidelně čistěte konvici

Rychlovarná konvice sice odebírá proud na vaření poměrně krátkou dobu, ale to z ní ještě pořád nedělá energeticky nenáročný spotřebič. Právě proto, pokud je u vás tvrdá voda, pravidelně odstraňujte vodní kámen. Konvice plná vodního kamene sice uvaří stejné množství vody, ale za delší dobu a logicky k tomu potřebuje i více energie.

Čtěte také: 4 investice, které vám pomohou ušetřit na energiích

4. Nenechávejte v troubě prázdné plechy

Trouba odebírá energii podstatně déle než rychlovarná konvice. Více energie přitom při pečení spotřebovává, pokud v ní necháváte prázdné plechy. Blokují totiž proudění vzduchu, což vede nejen k nerovnoměrnému propečení, ale i k vyšší spotřebě energie.

Dále se také vyplatí používat horkovzdušný režim, při kterém stačí nastavit až o 30 stupňů nižší teplotu než při běžném režimu. Neměli bychom také často otevírat dvířka trouby – snižuje se tím vnitřní teplota, což prodlužuje dobu pečení a opět se spotřebovává více energie, aby se teplota vrátila na nastavenou úroveň.

Čtěte také: Jak je to s dotacemi na obnovitelné zdroje energie?

5. Nesprchujte se příliš dlouho

Zkrátíme-li čas ve sprše například z 8 minut na polovinu, může domácnost uspořit až 2000 Kč. Je totiž zapotřebí si uvědomit, že bojler nemusí spotřebovat tolik energie na ohřev vody a že ušetříme také za samotnou vodu. A samozřejmě – nastavení termostatu bojleru na ekologický režim přinese další úspory.

Další tipy, jak ušetřit:

  • Snižte teplotu na termostatu o jeden stupeň. I takto malým snížením teploty lze za topení ušetřit ročně i více než 2000 Kč.
  • Při výběru nového spotřebiče porovnávejte energetické štítky.
  • Zvažte i elektrokotel, a to nejen kvůli nejistému plynu. Díky elektrokotli mají domácnosti nárok na dvoutarifní sazbu (dříve zvanou noční proud). Po většinu dne – třeba i 20 hodin denně – bude proudit elektřina v tzv. nízkém tarifu.

Čtěte také: Vyznáte se v nových energetických štítcích u spotřebičů?

Zdroj: Yello

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 9 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ