Příjem z nájmu dle § 9 zákona o dani z příjmů podléhá odvodům na dani z příjmů, přičemž sazba daně je stejná jako u ostatních zdanitelných příjmů. Co je dobré vědět o příjmech z nájmu?
- Sociální a zdravotní pojištění se neplatí
- Výdaje je možné uplatnit 30% výdajovým paušálem
- Zaměstnanci si nemohou požádat o roční zúčtování daně
- Příjmem z nájmu není vyřešen pojistný vztah
- Sleva na poplatníka náleží v plné výši
- Na výši důchodu nemají příjmy z nájmu vliv
- Zdaňuje jeden z manželů
- Nelze uplatnit odpočet úroků z hypotéky
- Příjem z nájmu mohou mít i předčasní důchodci
Sociální a zdravotní pojištění se neplatí
Celkové zdanění příjmu z nájmu je relativní nízké, protože tyto příjmy nepodléhají sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Z příjmů z nájmu se platí pouze daň z příjmů fyzických osob. Zdanění pasivních příjmů je tedy výhodnější než zdanění aktivních příjmů.
Výdaje je možné uplatnit 30% výdajovým paušálem
Pro příjmy z nájmu je možné uplatnit výdaje ve skutečné výši nebo 30% výdajovým paušálem. Při využití výdajového paušálu je veškerá daňová administrativa poměrně jednoduchá, je však nutné pamatovat na to, že nad rámec výdajů uplatněných paušálem nelze již žádné výdaje uplatnit. Přestože je sazba výdajového paušálu u nájmu nižší, než jsou výdajové paušály pro samostatnou výdělečnou činnost (40 %, 60 % a 80 %), v praxi této možností řada majitelů nemovitostí využívá, neboť skutečné výdaje mají nízké a výdajový paušál jim přináší značnou úsporu na dani z příjmů.
TIP: Kalkulačka výdajových paušálů
Zaměstnanci si nemohou požádat o roční zúčtování daně
Příjmy z nájmu pro zaměstnance znamenají povinnost podat daňové přiznání, v těchto případech totiž nemohou požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daně. K vyplnění daňového přiznání potřebují od zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech. Vzhledem k nutnosti vyplnit přílohu číslo dva daňového přiznání je nutné vyplnit standardní čtyřstránkový daňový formulář.
Příjmem z nájmu není vyřešen pojistný vztah
Lidé mající pouze příjmy z nájmu, kteří nejsou současně pro účely placení zdravotního pojištění státním pojištěncem (např. penzisté, studenti, příjemci rodičovského příspěvku), si musí sami platit zdravotní pojištění jako osoby bez zdanitelných příjmů. V roce 2022 platí OBZP na zdravotním pojištění měsíčně 2187 Kč.
Čtěte také: Máte peníze z nájmu? Tady je návod, jak se evidují
Sleva na poplatníka náleží v plné výši
V daňovém přiznání uplatní za rok 2022 slevu na poplatníka v plné výši 30 840 Kč i daňoví poplatníci pouze s příjmy z nájmu. Sleva na poplatníka je ve všech případech stejně vysoká a struktura zdanitelných příjmů na to nemá vliv.
Na výši důchodu nemají příjmy z nájmu vliv
Měsíční částku starobního důchodu ovlivňují pouze příjmy, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění. Ani případné nadprůměrné příjmy z nájmu v budoucnu tedy nezvýší starobní důchod a nemají ani vliv na případný výpočet invalidního důchodu.
Zdaňuje jeden z manželů
Příjem z nájmu nemovitosti ve společném jmění manželů zdaní pouze jeden z manželů. Pokud jeden z manželů při výpočtu daně z příjmu ještě nevyužil všechny daňové slevy a daňové odpočty, na které má nárok, potom je finančně výhodnější, aby příjem z nájmu zdanil právě on.
Čtěte také: Nejčastější problémy v nájemní smlouvě
Nelze uplatnit odpočet úroků z hypotéky
Daňový základ snižují při splnění zákonných podmínek zaplacené úroky z hypotéky, pokud je úvěrem řešena vlastní bytová situace. Pronajímaná nemovitost pořízená na hypotéku nemůže snížit daňovou povinnost, protože takovým úvěrem není řešena žádná z vlastních bytových potřeb uvedených § 15 zákona o dani z příjmů.
Příjem z nájmu mohou mít i předčasní důchodci
Do dosažení řádného důchodového věku nemohou mít předčasní důchodci příjem zakládající účast na nemocenském pojištění. U příjmů z nájmu je tato podmínka splněna, a proto předčasní důchodci mohou mít libovolně vysoký příjem z nájmu a při tom pobírat státní předčasný důchod.