Ke zdražení sociálních služeb má dojít zejména kvůli současnému ekonomickému vývoji v Česku. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) požaduje vysoký nárůst cen energií a rostoucí hladinu inflace reflektovat do výše částek za sociální služby.
- Důvody ke zvýšení maximálních částek za sociální služby
- Aktuální maximální výše úhrad za stravu a ubytování
- Zvýšení maximálních částek v roce 2023
Naposledy došlo ke zvýšení částek za poskytování sociálních služeb k 1. 3. 2022, a to po dlouhé osmileté době. Současně nastavené limity již ovšem dle MPSV nejsou dostačující.
Argumentem ke zvýšení částek za služby jsou i letošní důchodové valorizace. Zároveň má dojít k další valorizaci důchodu od 1. 1. 2023. MPSV také dodává, že připravuje i zvýšení příspěvku na péči.
„Starobní důchody se v letošním roce navyšovaly celkem třikrát, přičemž narostly o 16,2 %. Meziroční míra inflace ke konci roku 2022 se v tuto chvíli odhaduje na 16,5 % – reálný dopad inflace na seniory tedy bude skutečně velice mírný. Značná část příjemců starobních důchodů si tak zachová kupní sílu srovnatelnou s rokem 2021, což nelze říct o zbytku společnosti,“ uvádí MPSV v návrhu vyhlášky.
Tip: Jak probíhá sociální šetření pro uznání příspěvku na péči?
Za současných podmínek mají provozovatelé obavy o schopnost udržet kvalitu poskytovaných služeb i v dalších měsících.
Při těchto zmíněných důvodech navrhuje MPSV zvýšit limity maximálních úhrad v poskytovaných sociálních službách, které jsou uvedené v rámci vyhlášky č. 505/2006 Sb.
Mezi pobytové sociální služby, za které si klienti zaplatí, patří:
- týdenní stacionáře,
- domovy pro osoby se zdravotním postižením,
- domovy pro seniory,
- domovy se zvláštním režimem,
- zdravotnická zařízení lůžkové péče.
Ve všech těchto výše zmíněných sociálních službách si klienti hradí služby spojené s ubytováním, stravováním a péčí.
Do péče, kterou je možné poskytovat za úhradu, se řadí pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně, pomoc při zajištění chodu domácnosti, aktivizační činnosti, zprostředkování kontaktu se společností, terapeutické činnosti a pomoc při uplatňování práv a zájmů.
Po zaplacení nákladů na stravu a ubytování v týdenních stacionářích musí klientovi zůstat minimálně 25 % z jeho celkového příjmu.
V ostatních zmíněných pobytových službách musí klientovi ze zákona zůstat minimálně 15 % jeho příjmu.
Péče je v sociálních službách hrazena příspěvkem na péči
Do pobytových služeb se dostanou především klienti, kteří mají přiznaný příspěvek na péči. Týdenní stacionáře si mohou od klientů nárokovat pouze 75 % z přiznaného příspěvku na péči. Ostatní pobytové sociální služby si mohou dle zákona nárokovat příspěvek v celé výši.
Aktuální maximální výše úhrad za stravu a ubytování
Pro stravování v sociálních službách platí aktuálně maximální hranice ve výši 205 Kč na den, tato částka zahrnuje celodenní stravu. Samotný oběd má nynější maximální hranici 95 Kč.
Za služby spojené s ubytováním, úklidem, praním a žehlením si mohou poskytovatelé sociálních služeb nárokovat maximálně 250 Kč denně.
Tyto limity jsou stejné u všech pobytových sociálních služeb.
O kolik se zvýší maximální limity částek za pobytové sociální služby v roce 2023?
Maximální limit pro celodenní stravu navrhuje MPSV navýšit rovněž u všech pobytových sociálních služeb o 20 Kč. Nově by tak částka za celodenní stravování vyšla na 225 Kč. Limitní částky za obědy se mají zvýšit z 95 Kč na 105 Kč.
Maximální částka za poskytnutí služeb spojených s ubytováním se má zvýšit o 20 Kč. Od roku 2023 by tedy částka za ubytování činila 270 Kč denně.
Dohromady by tak klient za jediný den mohl jen za stravu a ubytování zaplatit téměř 500 Kč.
Druh služby | Aktuální výše | Výše od 1. 1. 2023 |
---|---|---|
Cena stravování za den | 205 Kč | 225 Kč |
Cena ubytování za den | 250 Kč | 270 Kč |
Limity se mají také zvýšit u poskytování péče, kde se částka za hodinu péče navyšuje o 20 Kč. Tedy z původních 135 Kč na 155 Kč.
Zdraží i jednotlivé úkony prováděné pečovatelskou službou:
Dovoz nebo donáška jídla se zdraží z aktuálních 40 Kč na 50 Kč.
Velký nákup se zdraží z aktuálních 140 Kč na 160 Kč.
Praní a žehlení prádla z aktuálních 80 Kč/kg na 90 Kč/kg.
Čtěte také:
Kdo je zvláštním příjemcem příspěvku na péči?
Některým pracujícím důchodcům už nebude narůstat penze. Dostanou místo toho slevu z pojistného