Doba se mění a vaší peněžence se otevírají nové možnosti rozmnožování peněz. Jak funguje crowdfundingové investování?
Crowdfundingové (neboli skupinové) investování má jednoduchý princip.
- Firma potřebuje finance na svůj projekt (například developerský projekt, rozšíření služeb nebo stavbu nové pobočky).
- Skrz platformu pro crowdfundingové investování nastaví cílovou částku a úrok, který bude investorům splácet.
- Lidé se na platformě skládají na cílovou částku.
- Jakmile se částka vybere, firma s ní může disponovat a postupně ji splácí investorům.
Crowdfundingové investování je tak vítězstvím pro obě strany. Firmy získají rychlé a flexibilní financování svých projektů a dalšího rozvoje. Investoři se dostanou k zajímavým investičním příležitostem s vysokým výnosem a nízkým rizikem.
Navíc díky tomu, že se o výběr a hodnocení firem a projektů i správu investic stará investiční platforma, může investovat každý. Bez znalostí i velkého kapitálu.
Platforma mimo jiné zařídí:
- analýzu historie firmy, účetnictví, byznys plánu (tzv. due diligence),
- parametry úvěru,
- veškerou smluvní dokumentaci k úvěru,
- znalecké posudky oceňující hodnotu aktiv, kterou je úvěr jištěný (nejčastěji nemovitosti).
K investorům se tak dostanou jen kvalitní projekty s minimálním rizikem. Investice je navíc zajištěna majetkem společnosti.
Největší výhoda? Pevně daný výnos.
Bez ohledu na vývoj trhů, výnos z crowdfundingové investice je vždy fixní. Takže i v době, kdy světové indexy padají o desítky procent, investoři na crowdundingových platformách si připisují fixní roční výnosy okolo 12 %.
Jednou z takových platforem, která si získala oblibu, je Fingood.cz. Potvrzuje to růst na bezmála 8 000 uživatelů, kteří za uplynulé 3 měsíce investovali do firem více než 288 milionů Kč.
„V poslední době registrujeme zvýšený zájem o investice především kvůli vysoké inflaci a nejisté situace trzích. Lidé nechtějí nechat své peníze inflaci na spořicích účtech, ale zároveň neradi příliš riskují například investicemi do akcií, komodit nebo kryptoměn. Fingood představuje bezpečnou alternativu k těmto typům investic. Proto máme investory, kteří mají u nás většinu portfolia, ale i takové, kteří Fingood využívají jako vhodný nástroj k diverzifikaci,“ říká Vít Endler, spolumajitel Fingoodu.
Do jakých projektů se investuje
Například na Fingoodu mohli investoři v poslední době investovat do české firmy Remoska – tradiční značky s 65letou historií, kterou znají ji i naše babičky. Firma mění vnímání své značky a rozšířila portfolio pro 21. století o kvalitní nádobí, elektrospotřebiče i designový multicooker a příslušenství.
Chce však udržet výrobu v České republice a buduje nový automatizovaný a plně digitalizovaný výrobní závod – v oboru nejmodernějším ve Střední Evropě. Tento závod bude financovat z již schválené dotace. 249 investorů tak proinvestovalo více než 6 300 000 Kč (cílová částka byla 6 000 000 Kč) a své peníze hodnotí úrokem 11 % p. a.
Efektivní boj s inflací
Inflace atakuje historická maxima a zdražování je vidět všude. Až 12% roční výnos momentálně představuje vhodný nástroj k boji se snižováním hodnoty peněz. Inflace se sice momentálně pohybuje výš, ale podle prognźy ČNB inflace už v příštím roce klesne ke 3 %. Z investovaných peněz na Fingoodu se tak v tu dobu stane skvělý zdroj pasivního příjmu.
Díky tomu, že se zisky z investic připisují už od prvního měsíce po investici, můžete je okamžitě reinvestovat a díky složenému úročení se vám příjmy z investic neustále zvyšují.
Další výhodou je, že investovat můžete snadno ze svého chytrého telefonu. Stačí si stáhnout aplikaci nebo se registrovat na webu, projít rychlým ověřením, které zabere pár minut a můžete začít investovat.