Ačkoli se to na první pohled při cestách po silnicích možná nezdá, počet policii hlášených nehod v loňském roce oproti roku 2021 poklesl. Zatímco v roce 2022 řešili policisté 98 460 nehod, o rok dříve jich bylo o 872 více. Poklesl i počet usmrcených lidí, a to o 16. V loňském roce bylo při dopravní nehodě usmrceno nejméně lidí od roku 1961, kdy policie začala vést statistiku nehodovosti.
- Téměř 300 nehod denně
- Nejvíce nehod se stane v pátek
- Nejčernější dny na českých silnicích
- Proč bouráme?
- Více se umírá v autě než na motorce
- Kde pravděpodobně neumřete?
Naopak ale stoupl počet zraněných osob při nehodách a výše hmotné škody. K těžkému zranění přišlo v loňském roce o 110 lidí více, lehká zranění utrpělo o 1871 lidí více. Hmotná škoda stoupla o více než 12 %, a to o 823 milionů korun.
Zdroj: Policie.cz
Téměř 300 nehod denně
Když dojde k dopravní nehodě a volá se policie, často si účastníci nehody postěžují, že policii to trvá dlouho, než na místo nehody dorazí. Někdy lidé uvádějí i mnohahodinové čekání. Když se podíváme do policejních statistik, dává takové čekání leckdy smysl.
Policie totiž v loňském roce řešila celkem 98 460 nehod, což v průměru vychází na cca 270 nehod denně. Bráno do extrému, policie řešila nějakou dopravní nehodu v průměru každých cca 5 a půl minuty.
Tip: Jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí?
Nejvíce nehod se stane v pátek
Některé dny jsou samozřejmě z hlediska nehodovosti lepší než jiné. Ze statistik vyplývá, že nejméně nehod se stalo v neděli, a to 10 339. Naopak nejhorším dnem z hlediska nehodovosti byl pátek. Na českých silnicích došlo k celkem 15 918 nehodám.
Z hlediska úmrtí na českých silnicích je však nejhorším dnem pondělí. V pondělí přišlo o život v důsledku dopravní nehody 75 lidí.
Tip: Jak je to s nárokem na odškodné při dopravní nehodě?
Nejčernější dny na českých silnicích
Uplynulý rok s sebou také přinesl několik černých dnů z hlediska nehodovosti. Nejvíce dopravních nehod řešili policisté v pondělí 12. prosince 2022, a to celkem 475. Pokud jste tedy bourali v pondělí 12.12. a volali jste k nehodě policii, možná jste čekali hodně dlouho. Naopak nejméně náročným dnem byla neděle 6. února 2022, kdy došlo jen ke 113 nehodám.
Z hlediska úmrtí byly nejhoršími dny pátek 14. ledna a neděle 16. října. V tyto dny přišlo při nehodách o život 6 lidí.
Tip: Jaké kroky je třeba podniknout po bouračce nebo srážce se zvěří?
Proč bouráme?
Příčin, proč dojde k dopravní nehodě, může být celá řada. Zdaleka nejčastěji je to však proto, že se řidič plně nevěnoval řízení. Například s někým telefonoval, držel v ruce telefon apod. K nehodám ale velmi často dochází také vlivem špatně vypočítaného couvání nebo otáčení. Takové nehody jsou ale většinou v malé rychlosti a nehrozí při nich velké riziko zranění či smrti.
Zdroj: Policie.cz
Více se umírá v autě než na motorce
O motorkářích se nezřídka mluví jako o lidech, kteří dobrovolně hazardují se životem. Z loňských statistik ale vyplývá, že mnohem více lidí umírá za volantem osobního automobilu než na motorce.
V loňském roce došlo k úmrtí 179 řidičů osobního vozidla, přičemž tento počet oproti roku 2021 narostl o 18 osob. Naopak u řidičů motorek došlo k poklesu. V roce 2022 zemřelo 55 řidičů motocyklu, což bylo o 23 méně než v předchozím roce.
Tip: Stali jste se účastníkem nehody s klientem Directu? Pojišťovna vám pošle poukaz na terapii
Kde pravděpodobně neumřete?
Účastníkem silničního provozu jste nejen jako řidič auta, ale i jako chodec, spolujezdec či cestující. Jako řidič osobního vozidla máte statisticky největší šanci, že budete účastníkem dopravní nehody, při které zemřete.
Statisticky nejbezpečnější je jízda v autobusu. V loňském roce při jízdě autobusem nezemřel žádný cestující, o rok předtím jeden.