Období mezi vánočními svátky a Novým rokem je tu a společně s tím i sezóna dovolených, kterou si naprostá většina lidí vybírá především v tomto období, zdravotníky nevyjímaje. Velmi snadno se tak může stát, že když zrovna potřebujete navštívit doktora, v ordinaci ho nenajdete. Kdo vás tedy ošetří nebo napíše potřebný recept?
- Lékař musí zajistit zástup
- O nepřítomnosti musí lékař pacienty náležitě informovat
- Co když lékař není v ordinaci a potřebuji předepsat léky?
- Musí lékař informovat zdravotní pojišťovnu?
Lékař musí zajistit zástup
Pokud by mělo dojít k nepřítomnosti lékaře, ať už praktického, nebo odborného, je povinen za sebe zajistit zástup, a to na základě zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách. Zastupující lékař má pak povinnost zajistit pacientům neodkladnou zdravotní péči ve své ordinaci během ordinačních hodin. V jiném případě by se dopustil přestupku.
Čtěte také: Co dělat, když si hledáte nového obvoďáka nebo zubaře, ale všichni mají plno?
O nepřítomnosti musí lékař pacienty náležitě informovat
Zmíněný zákon dále ukládá lékařům povinnost o své nepřítomnosti pacienty náležitě informovat. Informace o nepřítomnosti musí být pacientům veřejně dostupná a především dobře viditelná. Výpis dovolené postačí umístit na nástěnku v čekárně nebo na dveře do ordinace či čekárny. Možný je i vzkaz na záznamníku telefonu nebo vzkaz pacientům na webových stránkách či infodesce obecního úřadu. To platí pro jakékoliv změny ordinační doby, tedy nejen dovolené.Jestliže lékař nevyužije těchto možností a své pacienty řádně neinformuje o přerušení poskytování zdravotních služeb, dopouští se přestupku. Kvůli tomu je možné podat stížnost na zdravotní pojišťovnu.
Čtěte také: S rokem 2023 skončily periodické pracovnělékařské prohlídky u nerizikových profesí. Týká se to i vás?
Co když lékař není v ordinaci a potřebuji předepsat léky?
Pokud je pacient, který pravidelně užívá předepisovanou medikaci, dostatečně informovaný o plánované nepřítomnosti lékaře, měl by si předem zajistit dostatek léčivých přípravků. Ideální je tedy požádat o recept do zásoby, aby léky vystačily do další zdravotní prohlídky, nebo pokryly alespoň dobu nepřítomnosti doktora.Jestliže by však právě v této době mělo dojít ke zhoršení zdravotního stavu pacienta nebo k jinému akutnímu problému, který se dá řešit medikací, je možné o vystavení receptu požádat zastupujícího lékaře. Je však doporučováno, aby měl pacient pro zastupujícího lékaře připravenou lékařskou zprávu pro případ, že by se lékař nemohl dostat do jeho zdravotnické dokumentace. V mnoha případech je však již tento přístup v době přerušení poskytování zdravotních služeb se zastupujícím doktorem sdílen.
Nicméně i přesto se může stát, že vám zastupující lékař vámi požadovaný lék nenapíše. Je totiž především na něm, aby posoudil váš zdravotní stav a rozhodl, zda je vůbec nutné řešit problém medikací. Lékař, který dělá zástup, má totiž právo stanovit léčebný postup.
Čtěte také: Jak dlouho je platný recept na léky?
Musí lékař informovat zdravotní pojišťovnu?
Vzhledem k tomu, že zdravotní pojišťovny velice úzce spolupracují s lékaři, tak skutečně ano. Zdravotní pojišťovna, se kterou má lékař uzavřenou smlouvu, musí mít přehled o jeho nepřítomnosti v ordinaci v ordinačních hodinách, jestliže tato skutečnost výrazně omezí provoz ordinace a má trvat předem určený počet dnů v měsíci.
Podle smlouvy s pojišťovnou je totiž poskytovatel zdravotních služeb povinen poskytovat smluvený rozsah péče v ordinační době.
Zdravotní pojišťovnu je pak samozřejmě také nutné informovat v dostatečném předstihu. U praktických lékařů se musí hlásit nepřítomnost delší než 3 kalendářní dny. U odborných lékařů musí být přerušení poskytování zdravotní péče nahlášeno, jestliže bude trvat déle než 7 dnů, jedná-li se o ambulantní specialisty.
Čtěte také: Jak na změnu zdravotní pojišťovny
Zdroj: VZP