Podle § 33 zákona o důchodovém pojištění činí základní výměra starobního důchodu 10 % průměrné mzdy. Základní výměra důchodu plní při výpočtu celkové částky důchodu důležitou solidární funkci.
Podívejme se na vybraných sedm nepravd ohledně základní výměry důchodu:
- Základní výměra se nevalorizuje
- Základní výměru je možné zvýšit výdělkem
- Předčasní důchodci mají základní výměru nižší
- Vyšší příjmy = vyšší základní výměra důchodu
- Základní výměru je možné pobírat dvakrát
- Výchovné má vliv na základní výměru důchodu
Omyl první: Základní výměra se nevalorizuje
Během pravidelné lednové valorizace se zvyšují všechny státní důchody. Zvyšuje se nejenom procentní výměra důchodu příslušným procentem, ale zvyšuje se v korunovém vyjádření i základní výměra důchodu. V roce 2023 činila základní výměra 4040 Kč a od ledna 2024 činí základní výměra 4400 Kč. Během mimořádné červnové valorizace v roce 2023 se zvýšila pouze procentní výměra důchodu, u řádných valorizací se však zvyšuje i ta základní.
Spočítejte si svůj starobní důchod v naší kalkulačce
Omyl druhý: Základní výměru je možné zvýšit výdělkem
Výdělečná činnost ve starobním důchodu je důvodem pro zvýšení důchodu. Za každých odpracovaných 360 kalendářních dní se zvyšuje výpočtový základ důchodu o 0,4 %, podmínkou je podání žádosti. Prací nebo podnikáním v řádném důchodovém věku se však nezvyšuje základní výměra důchodu, ta je pořád stejně vysoká.
Tip: Jak se zvýší starobní důchod při různých typech příjmů v penzi?
Omyl třetí: Předčasní důchodci mají základní výměru nižší
Z důvodu odchodu do předčasného důchodu dochází ke krácení, a to za každých započatých 90 kalendářních dní předčasnosti. Krácení se však týká pouze procentní výměry důchodu. Základní výměru důchodu mají předčasní důchodci stejně vysokou jako řádní starobní důchodci.
Omyl čtvrtý: Vyšší příjmy = vyšší základní výměra důchodu
Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění. Získaná doba pojištění a výše zaplaceného sociálního pojištění během produktivního života má však vliv pouze na procentní výměru důchodu. Základní výměru důchodu mají stejně vysokou lidé s nízkými i lidé s vysokými příjmy.
O důchod je možné žádat i online
Zdroj: YouTube.com/ČSSZ
Omyl pátý: Základní výměru je možné pobírat dvakrát
Někteří občané mají nárok na dva státní důchody. Nejčastěji na vlastní starobní důchod a pozůstalostní důchod po zemřelém manželovi (vdovský důchod) nebo zemřelé manželce (vdovecký důchod). V případě souběhu nároku na dva státní důchody však základní výměra důchodu náleží pouze jednou. Základní výměru nelze pobírat dvakrát. Při souběhu dvou důchodů se v plné výši pobírá vyšší z těchto dvou důchodů a z nižšího důchodu se pobírá polovina procentní výměry.
Omyl šestý: Výchovné má vliv na základní výměru důchodu
Vždy jeden z rodičů má nárok na výchovné k důchodu za každé vychované dítě. Výchovné však zvyšuje pouze procentní výměru důchodu. Maminky, které vychovaly více dětí, mají stejně vysokou základní výměru důchodu jako ostatní penzistky.