V návrhu SPD zní ústavní zákon následovně: „Každý má právo hradit peněžní platby v hotovosti. Toto právo lze omezit zákonem z důvodu ochrany bezpečnosti státu a veřejného pořádku.“
S účinností zákona počítá návrh již od 1. ledna 2024. Musel by ovšem projít celým legislativním procesem.
SPD návrh obhajuje neexistující právní úpravou, která by tuto problematiku upravovala. V současné době existuje pouze zákon na omezení plateb v hotovosti, a to tehdy, když když celková suma za zboží či služby překročí částku 270 000 Kč (Zákon o omezení plateb v hotovosti č. 254/2004 Sb.).
„Možnost volby platby je důležitá pro zachování základního soukromí a autonomie jednotlivců“
Návrh reaguje na obavy ze snah postupně omezovat i zcela zrušit platbu v hotovosti. V souvislosti se zrušením hotovosti by podle poslanců SPD přišli lidé o soukromí při platbě svých závazků, jelikož bezhotovostní platby jsou pod drobnohledem bankovních institucí.
Se zakotvením práva na platbu v hotovosti by souvisela i povinnost pro obchodníky přijímat tyto hotovostní platby.
„I přes zvyšující se objemy bezhotovostních transakcí zůstává hotovost nejdostupnějším platebním prostředkem a možnost jejího využití je hluboce spjata s vnímáním osobní svobody,“ stojí v návrhu ústavního zákona.
Podle odůvodnění by zákaz hotovostních plateb zvýšil riziko zneužívání informací přímo ze strany bankovních institucí, které shromažďují informace o bezhotovostních platbách. Ke zneužití informací by mohlo docházet také ze strany státních orgánů. Poslanci také odmítají námitky, že platba v hotovosti vytváří vhodné podmínky pro trestnou činnost.
„Návrh vychází z předpokladu, že většina občanů získává své finanční peníze zákonným způsobem a není důvod je v platbě hotovostí omezovat z důvodu jakési předběžné preventivní kontroly občanů, zda náhodou nečiní něco nekalého,“ uvádí návrh.
Tip: Spoření v červenci. Kam s penězi? Aktuální přehled
Ministerstva ani Česká národní banka s návrhem ústavního zákona nesouhlasí
K návrhu se v připomínkách vyjádřilo hned několik ministerstev i Česká národní banka.
Žádná státní instituce však k zaslanému návrhu nezaujala kladné stanovisko.
Ministerstvo financí například argumentovalo tím, že právo na platbu v hotovosti nepatří do Listiny základních práv a svobod, jelikož ta obsahuje spíše normy obecné povahy a právo na hotovost by vyžadovalo mnoho upřesnění pro jeho praktickou realizaci.
Podle vyjádření ČNB již právo na platbu v hotovosti upravuje zákon o České národní bance a zakotvení práva na platbu v hotovosti do Listiny základních práv a svobod by nepřineslo věcnou změnu, ale pouze větší ochranu tohoto práva.
K návrhu se bude v nejbližších dnech vyjadřovat vláda. Avšak na základě nesouhlasných připomínek se očekává také její nesouhlasné stanovisko.
Čtěte také:
Jak to bude s novými dotacemi na zateplení starých domů?
Jaké má zaměstnavatel povinnosti, když je vám v práci horko?