Ministerstvo kultury poslalo 5. září 2023 do připomínkového řízení novelu zákona, která má změnit současnou výši tzv. koncesionářských poplatků.
Televizní poplatky platí v současné době 3,3 milionu osob, rozhlasové poplatky pak 3 miliony lidí. Kvůli plánovanému rozšíření povinnosti na širší okruh osob se počítá s vysokým nárůstem celkových koncesionářských poplatníků.
Pro zachování tvorby veřejnoprávních médií bude dle vyjádření ministra kultury Martina Baxy nutné zvýšit poplatky o 25–35 %. Současné poplatky, které se zvyšovaly naposledy v roce 2008 (rozhlasový v roce 2005), již nemohou pokrýt dostatečně náklady na provoz televize a rozhlasu..
S navýšením by měli lidé počítat od 1. ledna 2025, kdy je navrhovaná účinnost zákona.
- O kolik se ceny za televizní a rozhlasové vysílání navýší?
- Na koho se bude platební povinnost nově vztahovat?
- Pokuty za nepřihlášení ke koncesionářským poplatkům
O kolik se ceny za televizní a rozhlasové vysílání navýší?
Dle návrhu by se měly roční televizní poplatky za Českou televizi zvednout ze současných 135 Kč na 160 Kč.
U Českého rozhlasu se má poplatek navýšit z 45 Kč na 55 Kč.
„Pokud jde o zvýšení rozhlasového poplatku, současná částka 45 Kč měsíčně platí od účinnosti novely zákona, která byla provedena k 1. říjnu 2005. Reálná hodnota poplatku však vlivem inflace klesá a kumulativně se za období let 2005–2022 snížila o 20 Kč na 25 Kč. Současná výše televizního poplatku, a to 135 Kč, byl zákonem stanovena již v roce 2008, přičemž jeho reálná výše je zhruba 61 Kč,“ vysvětluje důvody pro nutnost zvýšení poplatků návrh zákona.
Poplatky nově zaplatí majitelé počítačů i chytrých telefonů
V souvislosti s digitálním rozvojem se rozšiřuje skupina lidí, kteří sledují televizní kanály na svých počítačích, tabletech, stolních počítačích a chytrých telefonech. To stejné platí i pro rozhlasové služby. Současná zákonná úprava však povinnost poplatků na tato zařízení nevztahuje.
„Obě instituce již rovněž nabízejí své služby prostřednictvím internetu. Jak zákon o Českém rozhlasu, tak zákon o České televizi ale stále obsahují úpravu, která neodpovídá aktuálnímu stavu provozování a šíření rozhlasového a televizního vysílání,“ vysvětluje předkládací zpráva návrhu zákona.
I z toho důvodu chce ministerstvo povinnost platit koncesionářské poplatky rozšířit právě na majitele těchto zařízení tak, aby odpovídala současnému technologickému pokroku.
„Nově půjde o jakékoliv zařízení, které může přijímat a reprodukovat rozhlasové nebo televizní vysílání, tedy například chytrý telefon či počítač. V případě, kdy je v domácnosti více takových zařízení, bude poplatek odváděn pouze za jednoho,“ stojí v tiskové zprávě.
V současné době musejí platit koncesionářské poplatky pouze ti, kteří vlastní televizní nebo rádiový přijímač. Za jednu domácnost se platí pouze jeden poplatek, neplatí tedy každá osoba v domácnosti.
Dle novely bude za přijímač považováno takové zařízení, které přijímá vysílání šířené prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos vysílání. Poté také zařízení, které přijímá vysílání prostřednictvím družic nebo kabelových systémů a nově také prostřednictvím internetu.
Kvůli této úpravě dojde k navýšení počtu poplatníků, kteří dosud nebyli přihlášení ke koncesionářským poplatkům. I nadále má být zachováno pravidlo, že osoba/domácnost platí pouze jeden poplatek, bez ohledu na to, kolik takových zařízení vlastní.
Tip: Kdo musí platit rozhlasové a televizní poplatky nejen v nájmu?
Přihlášení k poplatkům a sankce za opomenutí
Jestliže se osoba nepřihlásí ke koncesionářským poplatkům do 15 dnů od nabytí daného zařízení, mohou jí udělit veřejná média pokutu až do výše 10 000 Kč.
Přihlášení k poplatkům lze provést například na pobočkách České pošty nebo prostřednictvím formuláře na webových stránkách České televize a Českého rozhlasu.
Ministerstvo kultury predikuje, že se roční příjmy České televize na základě nových legislativních pravidel zvýší o 1 412 000 000 Kč, u Českého rozhlasu má jít o zvýšení ve výši 626 000 000 Kč.
Čtěte také:
Někteří mobilní operátoři nabízejí výkup starých mobilů. Podívejte se, kolik za ně dostanete
Prodávat nasbírané houby z cizího lesa je zakázané, apeluje na houbaře ministerstvo