Dotační program na zateplení, který byl trnem v oku řadě politiků, cílí především na vlastníky starých rodinných domů, které by potřebovaly renovaci. Cílem dotace z Nové zelená úsporám je totiž snižování energetické náročnosti budov a zároveň také využití stávajícího bytového fondu. Co vše bude nutné zateplit, abyste se dostali na energetickou náročnost, kterou požaduje program, se dozvíte po zpracování projektové dokumentace. Někomu bude stačit obložit polystyrenem obvodové stěny, jiné domácnosti budou muset zateplit i půdu a k tomu ještě i vyměnit okna a dveře.
- Kolik můžete získat z dotace?
- Kdo může žádat o podporu Oprav dům po babičce?
- Jaká je majetková podmínka?
- Kdy a jak se dotace vyplácí?
- Můžete provést zateplení svépomocí?
Kolik můžete získat z dotace?
Celkově je pro jednoho žadatele připraven až 1 000 000 Kč. Pravidlem však je, že jsou jednotlivá opatření omezena na maximálně 50 % přímých realizačních výdajů. Dobrou zprávou pak je, že lze získat i více peněz nad rámec, a to díky tzv. dotačním bonusům.
Jde např. o tzv. rodinný bonus, kdy mohou žadatelé získat 50 000 Kč za každé nezaopatřené dítě, které s nimi žije ve společné domácnosti, resp. na každé dítě narozené do roku 2030.
Pokud by žadatel realizoval více úsporných opatření, tedy ne pouze zateplení nemovitosti, může také získat kombinační bonus, a to ve výši 10 000 Kč. Bonus z celkové výše dotace, který činí 10 %, pak dostanou domácnosti, které žijí v Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji. To samé platí pro seznam obcí podporovaných státem.
Mimo téma: Podívejte se, jak vysoké budou důchody přiznané v roce 2025
Kdo může žádat o podporu Oprav dům po babičce?
Žádat mohou vlastníci rodinných domů, řadových domů nebo rekreačních objektů, které slouží k trvalému bydlení. Nicméně je podmínkou, aby byli ekonomicky aktivní. Dotace je tedy možné přiznat zaměstnancům, zaměstnavatelům, osobám samostatně výdělečně činným, ale i třeba pracujícím důchodcům, pracujícím studentům a učňům a rodičům na mateřské nebo rodičovské dovolené, pokud mají v zaměstnání platnou pracovní smlouvu. Žádat mohou jako fyzické osoby nepodnikající.
Čtěte také: Jaké dotace můžete získat na tepelné čerpadlo?
Jaká je majetková podmínka?
Když se program Oprav dům po babičce ohlašoval, nebylo nutné splňovat žádné majetkové ani příjmové podmínky. Dotace byla určena pro všechny ekonomicky aktivní osoby, které vlastnily a obývaly starší dům, který bylo třeba zateplit. To se však některým zdálo příliš mírné a až moc výhodné, a právě proto k dotaci později přibyla majetková podmínka.
"Žadatel včetně všech členů domácnosti vlastní kromě stavby, na kterou je uplatněna žádost více než jednu další stavbu pro bydlení nebo podíly na takovýchto nemovitostech, a to včetně bytů 1 Dle definice uvedené v kapitole 12," stojí v Závazných pokyny pro žadatele a příjemce podpory v podprogramu Nová zelená úsporám programu HOUSEnerg Modernizačního fondu. Dříve přitom platilo, že žadatel nesměl vlastnit žádnou jinou nemovitost, která může sloužit k trvalému bydlení, tedy žádný další rodinný nebo řadový dům, popř. byt. Podle Petra Valdmana, ředitele Státního fondu životního prostředí ČR, však není překážkou, když bude domácnost vlastnit rekreační objekt v podobě chaty nebo chalupy.
O porušení podmínek se navíc nejedná ani v případě, že by domácnost nabyla další nemovitost v době udržitelnosti. Doba udržitelnosti je období, během kterého musí domácnost zachovat účel užívání nemovitosti. To jednoduše řečeno znamená, že žadatel o dotace v ní musí po vydání rozhodnutí zachovat trvalé bydliště, a to minimálně po dobu 10 let.
Čtěte také: Jaké dotace můžete získat na fotovoltaiku?
Kdy a jak se dotace vyplácí?
Pokud žadatel o dotaci splní veškeré podmínky a bude vydáno kladné rozhodnutí, finanční prostředky budou vyplaceny na uvedený bankovní účet. Pokud někdo podá žádost o dotace z programu ještě před realizací opatření, peníze budou vyplaceny formou zálohy předem.
Jak se dá opravit starý dům „po babičce“? Podívejte se!
Zdroj: YouTube / Ministerstvo životního prostředíMůžete provést zateplení svépomocí?
Opatření je možné nechat provést odbornou firmou, nebo postupovat na vlastní pěst svépomocí. V každém případě však mějte na paměti, že budete muset doložit odborný posudek a další dokumenty, které může vyhotovit pouze oprávněná osoba.