Nárok na daňový bonus vzniká v případě, že daňové zvýhodnění na dítě (děti) je vyšší než vypočtená daň z příjmů. Částka daňového bonusu je potom rozdílem mezi uplatňovaným daňovým zvýhodněním na děti a právě vypočtenou daní z příjmů.
- na první dítě činí měsíční daňové zvýhodnění 1267 Kč
- na druhé dítě činí měsíční daňové zvýhodnění 1860 Kč
- na třetí a další dítě činí měsíční daňové zvýhodnění 2320 Kč
V případě, že je dítě držitelem průkazu ZTP/P, náleží daňové zvýhodnění ve dvojnásobné výši.
Daňové zvýhodnění na děti může uplatňovat vždy pouze jeden z rodičů. Zaměstnanci si zvýší čistý měsíční disponibilní příjem díky daňovému zvýhodnění měsíčně, OSVČ až za celý rok. Pokud je tedy jeden z rodičů zaměstnanec a druhý OSVČ, zpravidla čerpá daňové zvýhodnění zaměstnaný rodič.
- Měsíční versus roční daňový bonus
- Hrubá mzda 33 000 Kč a daňový bonus
- Práce na zkrácený úvazek nevadí
- Měsíční daňový bonus se nevrací
Měsíční versus roční daňový bonus
Za celý kalendářní rok 2023 vzniká nárok na daňový bonus v případě, že roční aktivní příjmy ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti dosahují alespoň šestinásobku minimální mzdy, tedy 103 800 Kč. V případě, že jsou roční aktivní příjmy nižší, nárok na roční daňový bonus nevzniká. Zaměstnanci, kteří však obdrželi v některých měsících roku 2023 daňový bonus, a přitom jim nevzniká nárok na roční daňový bonus, již tento obdržený měsíční daňový bonus nevracejí.
Tip: Mzdová kalkulačka pro rok 2023
Hrubá mzda 33 000 Kč a daňový bonus
Paní Ludmila má hrubou mzdu 33 000 Kč a uplatňuje při výpočtu daně z příjmů daňové zvýhodnění na dvě děti. Nárok na daňové zvýhodnění má pouze jeden z manželů, a protože je manžel paní Ludmily podnikatel, čerpá daňové zvýhodnění paní Ludmila. Částka daňového zvýhodnění je 3127 Kč (1267 Kč + 1860 Kč).
Vypočtená daň z příjmů po uplatnění slevy na poplatníka činí 2380 Kč (33 000 Kč × 15 % − sleva na poplatníka 2570 Kč). Paní Ludmila nezaplatí nic na dani z příjmů, a ještě dostane daňový bonus 747 Kč (3127 Kč − 2380 Kč). Daňový bonus tak v praxi nečerpají pouze zaměstnanci s velmi nízkou hrubou mzdou, ale i zaměstnanci s hrubou mzdou blížící se mediánu mzdy.
Práce na zkrácený úvazek nevadí
Zaměstnankyně Lucie pracuje pouze na zkrácený úvazek s hrubou mzdou 15 000 Kč a čerpá daňové zvýhodnění na dceru. I při práci na zkrácený úvazek je možné čerpat měsíční daňový bonus, pokud je hrubá mzda alespoň ve výši poloviny minimální mzdy, což je v případě paní Lucie splněno.
Sleva na poplatníka je vyšší než daň z příjmů fyzických osob. Částka daňového zvýhodnění se tak přímo stává daňovým bonusem a paní Lucie má čistou mzdou vyšší právě o 1267 Kč, což je výše daňového bonusu.
Čtěte také: Minimální mzda v roce 2023 činí 17 300 Kč, co ovlivňuje? Jaká je v jiných zemích střední Evropy?
Měsíční daňový bonus se nevrací
Paní Helena je samoživitelkou a začne pracovat až od října, v měsících leden až září byla nezaměstnaná. Paní Helena bude mít hrubou mzdu 29 000 Kč a bude uplatňovat daňové zvýhodnění na dvě děti v celkové výši 3127 Kč. Paní Helena obdrží ve výplatě za říjen, listopad a prosinec daňový bonus ve výši 1347 Kč. Přestože paní Helena nesplní podmínky pro čerpání ročního daňového bonusu, souhrnnou částku obdržených měsíčních daňových bonusů vracet nebude.