Zaměstnanci mající během roku pouze příjem ze závislé činnosti od jednoho zaměstnavatele nebo od více zaměstnavatelů postupně za sebou mohou požádat svého posledního zaměstnavatele o roční zúčtování daně.
Někteří zaměstnanci však mají povinnost odevzdat daňové přiznání sami. A některým se jeho dobrovolné podání dokonce vyplatí.
- Práce pro dva zaměstnavatele
- Brigáda během roku na DPP
- Příjem z nájmu
- Podnikání na „vedlejšák“
- Předčasné zrušení životního pojištění
- Nárok na obdržení srážkové daně z DPP
- Příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů
- Vlastní kontrola nad uplatněním slev a odpočtů
- Spolupracující osoba
Příklad 1: Práce pro dva zaměstnavatele
Paní Jitka pracovala u zaměstnavatele XY v měsících lednu až dubnu. Pro zaměstnavatele AB pracovala v měsících dubnu až prosinci 2023, neboť pro něj začala pracovat již ve výpovědní lhůtě. Vzhledem k tomu, že v měsíci dubnu měla paní Jitka příjem od dvou zaměstnavatelů, který podléhal zálohové dani z příjmů, nemůže ani jednoho zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně a musí si sama podat daňové přiznání. K vyplněnému daňovému přiznání je nutné jako přílohu odevzdat potvrzení o zdanitelných příjmech od obou zaměstnavatelů.
Příklad 2: Brigáda během roku na DPP
Zaměstnanec Milan si ke svému hlavnímu zaměstnání v letních měsících přivydělával na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 18 000 Kč. Z hrubých měsíčních odměn byla odvedena zálohová daň z příjmu, neboť hrubá měsíční odměna byla vyšší než 10 000 Kč, a tak pan Milan má povinnost podat za rok 2023 daňové přiznání, neboť měl alespoň v jednom měsíci roku 2023 příjem od dvou zaměstnavatelů současně, ze kterého se odváděla zálohová daň z příjmu.
Čtěte také: Zdanění přivýdělku z dohody o provedení práce v roce 2023 a 2024
Příklad 3: Příjem z nájmu
Zaměstnankyně Hana po celý rok kromě příjmu ze zaměstnání měla příjem z pronájmu bytu, za celý rok 2023 obdržela 120 000 Kč. Paní Hana má tedy povinnost tento příjem podle § 9 zákona o daních z příjmů zdanit, a to může provést pouze v daňovém přiznání, nemůže svého zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně.
Příklad 4: Podnikání na „vedlejšák“
Slečna Kristýna si přivydělává ke svému zaměstnání samostatnou výdělečnou činností. Vzhledem k tomu, že má slečna Kristýna příjem ze samostatné výdělečné činnosti podle § 7 zákona o daních z příjmů, musí odevzdat nejenom daňové přiznání, ale i přehledy o příjmech a výdajích pro místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení a příslušnou zdravotní pojišťovnu.
Příklad 5: Předčasné zrušení životního pojištění
Pan Václav pracoval sice během roku 2023 pouze pro jednoho zaměstnavatele, ale během roku předčasně zrušil svoji smlouvu o životním pojištění, u které uplatňoval dlouhodobě daňové odpočty. Pan Václav má tedy povinnost zpětně tyto odpočty za posledních 10 let dodanit, bude se jednat o příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů. Pan Václav tedy bude muset za rok 2023 sám podat daňové přiznání.
Příklad 6: Nárok na obdržení srážkové daně z DPP
Penzista Ladislav si ke svému předčasnému důchodu přivydělával v měsících květnu až září na dohodu o provedení práce. Vždy s hrubou měsíční odměnou 10 000 Kč. Z každé dohody mu však byla odvedena 15% srážková daň, celkově v částce 7500 Kč. I předčasní důchodci však mají nárok na slevu na poplatníka. Pan Ladislav si tedy dobrovolně podá daňové přiznání za rok 2023, ve kterém uplatní roční slevu na poplatníka v částce 30 840 Kč, a zaplacenou srážkovou daň obdrží v plném rozsahu zpět. Dobrovolné podání daňového přiznání se panu Ladislavovi vyplatí.
Tip: Co se od roku 2024 mění u daní z příjmů?
Příklad 7: Příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů
Paní Aneta prodala svůj investiční byt po třech letech od jeho pořízení, neboť obdržela velmi zajímavou nabídku a hodně na prodeji bytu vydělala. Paní Aneta nesplnila časový test pro daňové osvobození při prodeji investičního bytu, a proto musí zisk z prodeje bytu uvést do daňového přiznání a zdanit. Přestože paní Aneta po celý rok pracovala pro stejného zaměstnavatele, z důvodu prodeje nemovitosti, u které nejsou splněny podmínky pro daňové osvobození, musí sama podat daňové přiznání za rok 2023.
Příklad 8: Vlastní kontrola nad uplatněním slev a odpočtů
Zaměstnanec Karel bude za rok 2023 v daňovém přiznání uplatňovat daňovou slevu školkovné, daňovou slevu na manželku, odpočet životního pojištění, odpočet penzijního spoření, dary, odpočet hypotéky. Pan Karel chce mít dostatek času všechny doklady shromáždit a na nic nezapomenout, proto si podává sám daňové přiznání a nevyužívá možnosti požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daně, neboť má na všechno více času a chce mít své daňové povinnosti pod svojí kontrolou.
Čtěte také: Co se kvůli ozdravnému balíčku změní u daňových slev
Příklad 9: Spolupracující osoba
Paní Vendula pracovala po celý rok 2023 pro zaměstnavatele XY a současně pomáhá svému manželovi v podnikání jako spolupracující osoba. Pro daňové účely je tedy paní Vendula rovněž osobou samostatně výdělečně činnou (i když nemá živnostenské oprávnění) a má povinnost za rok 2023 podat daňové přiznání. Daňové záležitosti za ně oba nemůže vyřídit její manžel ve svém daňovém přiznání, daňové přiznání budou podávat oba manželé.