Finance získané pronájmem se daní jednou ročně, a i kdybyste o to požádali zaměstnavatele v rámci ročního zúčtování daně, nevyhoví vám. Nájem musíte sami zdanit prostřednictvím daňového přiznání, o čemž pojednává zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb., přesněji pak § 9.
- Jaké výdaje lze u příjmů z pronájmu uplatnit?
- Jaká sazba daně platí u příjmů z pronájmu?
- Jak je to u příjmů z nájmu s pojištěním
- Jak je to s pojistnými odvody, když je pronájem podnikáním?
Jaké výdaje lze u příjmů z pronájmu uplatnit?
Od celkového úhrnu příjmů z pronájmu lze odečíst prokazatelně vynaložené výdaje na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Mezi takové výdaje můžeme zahrnout např.
- daň z nemovitostí,
- pojištění nemovitostí,
- náklady na opravu a údržbu,
- výdaje související s nákupem nábytku nebo spotřebičů,
- odpisy nemovitostí,
- poplatky realitní kanceláři,
- a další.
Počítejte však s tím, že tyto výdaje budete muset berňáku prokázat, a to např. účtenkami, složenkami, fakturou apod.
Pokud poplatník nemá žádné prokazatelně vynaložené výdaje, nebo se mu prostě nechce "papírovat", lze použít tzv. paušální výdaje. Paušální výdaj lze u pronájmu uplatnit ve výši 30 % z příjmů bez prokazování toho, kolik jste do nemovitosti nebo institutu pronájmu skutečně vložili. Nejvýše to však lze do částky 600 000 Kč. Důležité je navíc vědět, že způsob uplatnění výdajů nelze zpětně nijak měnit.
Čtěte také: Získaná doba pojištění na důchod se stává důležitější než v minulosti
Jaká sazba daně platí u příjmů z pronájmu?
Příjmy z pronájmu se daní klasickou 15% daňovou sazbou. Jiná situace však nastává tehdy, pokud jsou vaše celkové příjmy za rok 2024 vyšší než 36násobek průměrné mzdy. Pak totiž z příjmů nad tento limit uplatní 23% sazba daně. U příjmů za rok 2024 roční limit činí 1 582 812 Kč (měsíční je 131 901 Kč). Při zdanění ročních příjmů za rok 2024, které proběhne podáním daňového přiznání v roce 2025, tedy 23% sazbu daně pocítí daleko více poplatníků.
Ještě u příjmů z pronájmu za rok 2023 a dřívější zdaňovací období se pro určení limitu využíval až 48násobek průměrné mzdy. Pro rok 2025 pak půjde o roční hranici ve výši 1 676 052 Kč (měsíčně 139 671 Kč).
Vyšší sazba se samozřejmě vždy uplatní až pro sumu nad zmíněnými limity, nikoliv na kompletní příjem.
Čtěte také: Celní správa získává významné pravomoci, kdy musíte hlásit, že převážíte hotovost?
Jak je to u příjmů z nájmu s pojištěním
Pokud máte příjem z pronájmu jako nepodnikající fyzická osoba, resp. pronájem není předmětem vašeho podnikání, z příjmů z nájmu se neodvádí sociální ani zdravotní pojištění. To tedy znamená, že pokud nejste zaměstnáni na klasickou pracovní smlouvu, neživíte se jako OSVČ, nejste student, důchodce a ani osoba na mateřské nebo rodičovské dovolené, nemáte vyřešený svůj vztah se zdravotní pojišťovnou.
Mít uhrazeno zdravotní pojištění je v České republice povinnost, která musí být splněna, i kdyby daná osoba zůstala úplně bez příjmů. Pokud vám tedy zdravotní není odváděno z jiného příjmu nebo jej za vás nehradí stát, musíte se u své pojišťovny přihlásit jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) a začít si platit zdravotní pojištění sami. To v roce 2025 měsíčně činí 2808 Kč. Připomeňme pak, že v roce 2024 se jednalo o 2552 Kč měsíčně.
Platit si sociální, resp. důchodové pojištění pak povinnost není. Nicméně je z hlediska nároku na důchod v budoucnu vhodné o něm uvažovat. Měsíční částka dobrovolného důchodového pojištění v roce 2025 činí 3260 Kč. Loni to bylo 3078 Kč měsíčně.
Čtěte také: Podat přiznání k dani z nemovitých věcí musíte do 31. ledna 2025
Jak je to s pojistnými odvody, když je pronájem podnikáním?
Pokud je pro vás pronajímání nemovitostí podnikáním, neplatí zde § 9 zákona o daních z příjmů, nýbrž § 7, který řeší příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. V takovém případě se pak sociální a zdravotní pojištění platí přímo z podnikání a minimální zálohy platné pro rok 2024 vypadají takto:
- zdravotní pojištění – 3143 Kč,
- sociální pojištění – 4759 Kč.
U samostatné výdělečné činnosti vedlejší se zdravotní pojištění vždy platí až ze skutečně dosaženého zisku, pokud pojišťovna nepředepíše zálohy. I ty se však poté vyrovnají.
Sociální důchodové pojištění do limitu nemusí být uhrazeno vůbec. Minimální záloha na sociální pojištění u činnosti vedlejší činí 1496 Kč.
Jak fungují inteligentní daňové šablony od business.center.cz? Najdete je zde
Zdroj: Youtube/Podnikatel.cz