Vzhledem k tomu, že vdovských důchodů je v Česku vypláceno výrazně více než vdoveckých důchodů (muži se dožívají v průměru nižšího věku než ženy a v manželství jsou častěji starší muži než ženy), budeme v textu níže hovořit pouze o vdovských důchodech, přičemž zákonné podmínky pro přiznání i pro samotný výpočet jsou stejné pro vdovské i vdovecké důchody.
- Výpočet vdovského důchodu
- Krácení vdovského důchodu
- Praktický příklad – Krácení vdovského důchodu
- Praktický příklad – Nadprůměrný vdovský důchod
- Vyšší rozdíly než u starobních důchodů
Výpočet vdovského důchodu
Nárok na vdovský důchod vzniká po zemřelém manželovi, který pobíral starobní nebo invalidní důchod nebo ke dni úmrtí splnil podmínky pro přiznání starobního nebo invalidního důchodu nebo zemřel následkem pracovního úrazu.
Každý vdovský důchod se následně skládá ze základní a procentní výměry. Základní výměra všech státních důchodů v roce 2024 činí 4400 Kč. Procentní výměra u vdovských důchodů činí polovinu procentní výměry důchodu zemřelého manžela. V září 2023 činil průměrný sólo vyplácený vdovský důchod 12 757 Kč.
Tip: Kalkulačka vdovského důchodu
Krácení vdovského důchodu
V případě nároku na dva státní důchody, nejčastěji tedy právě vlastní starobní a vdovský důchod, se však uplatňují pravidla pro souběh dvou důchodů, kdy v plném rozsahu náleží pouze vyšší z těchto dvou důchodů a z nižšího důchodu náleží jenom polovina procentní výměry důchodu.
Většinou má vdova vyšší vlastní starobní důchod, a proto má vdovský důchod pouze ve výši poloviny přiznané procentní výměry, neboť základní výměra důchodu při souběhu dvou penzí náleží pouze jednou.
Praktický příklad – Krácení vdovského důchodu
Vdova Simona má vlastní starobní důchod ve výši 21 450 Kč. Zemřelý manžel měl starobní důchod ve výši 18 420 Kč. Procentní výměra vdovského důchodu činí 7010 Kč ((18 420 Kč − 4400 Kč) × 50 %). Procentní výměra vlastního starobního důchodu činí 17 050 Kč (21 450 Kč − 4400 Kč).
Paní Simona má procentní výměru vlastního starobního důchodu výrazně vyšší než procentní výměru vdovského důchodu, proto bude v plném rozsahu pobírat vlastní starobní důchod a z vdovského důchodu pouze polovinu procentní výměry.
Celkový měsíční státní důchod paní Simony bude tedy činit 24 955 Kč, který se skládá z vlastního starobního důchodu v plném rozsahu ve výši 21 450 Kč a z kráceného vdovského důchodu ve výši 3505 Kč (7010 Kč × 50 %). Paní Simona má tedy nárok na vdovský důchod pouze ve výši 3505 Kč.
Čtěte také: Nárok na vdovský důchod v pěti příkladech
Praktický příklad – Nadprůměrný vdovský důchod
Vdova Monika ještě pracuje, takže bude v plném rozsahu pobírat vdovský důchod po zemřelém manželovi, který již pobíral vysoký starobní důchod ve výši 32 680 Kč. Vdově Monice bude tedy náležet vdovský důchod ve výši 18 540 Kč, který se skládá ze základní výměry 4400 Kč a procentní výměry ve výši 14 140 Kč ((32 680 Kč − 4400 Kč) × 50 %).
Paní Monika má tedy měsíční částku vdovského důchodu vyšší o více než 15 000 Kč než paní Simona z předchozího příkladu, přestože vlastní rozhodné důchodové příjmy má nižší. Důvodem je skutečnost, že vlastní příjmy vdovy do výpočtu vdovského důchodu vůbec nijak nevstupují a manžel paní Moniky měl velmi vysoký starobní důchod a u paní Simony se uplatňují pravidla pro souběh dvou důchodů. Paní Monika tak má vdovský důchod vyšší než paní Simona 5,3krát.
Tip: Kdy je vdovský důchod vyšší než 20 tisíc korun?
Vyšší rozdíly než u starobních důchodů
V praxi jsou rozdíly v procentním vyjádření mezi vdovskými důchody vyšší než u starobních důchodů, neboť starobní důchod přiznaný v roce 2024 nemůže být (až na naprosté výjimky) vyšší než 45 000 Kč a nebývá nižší než 13 000 Kč (až na výjimky). Velmi nadstandardní starobní důchod je oproti velmi nízkému starobnímu důchodu vyšší cca 3,5krát.