Novela zákoníku práce, která se aktuálně nachází v legislativním procesu a která pravděpodobně změní zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, jak jej známe dnes, přináší změny i do oblasti zaměstnávání mladistvých.
Mladistvým se pak rozumí ten zaměstnanec, který je mladší 18 let. Pokud by došlo ke schválení, do pracovního procesu by mohly být oficiálně zařazeny i osoby mladší 15 let. To však za splnění podmínek, které by se týkaly především dodržení délky pracovní doby. A čeho ještě?
- Chceš na brigádu? Ukaž vysvědčení
- I výkon činnosti u dětí mladších 15 let je možný pouze omezeně
- Zaměstnávání mladistvých má svá pravidla
- Do práce se budou moci vrhnout i osoby mladší 15 let
Chceš na brigádu? Ukaž vysvědčení
Podle advokáta Ondřeje Preusse je aktuálně možné, aby osoba starší 15 let pracovala pouze tehdy, má-li dovršenou povinnou školní docházku. Ta musí trvat 9 let a lze ji prokázat doložením vysvědčení.
Výjimku tvoří situace, kdy je dítě mladší 15 let anebo starší, ale nemá ukončenou povinnou školní docházku, a vykonává uměleckou, kulturní, sportovní anebo reklamní činnost. Nicméně v takovém případě je nutné, aby provozovatel činnosti zajistil soustavný dohled způsobilou osobou a vytvořil vhodné podmínky odpovídající charakteru činnosti, kterou bude dítě vykonávat. Dále je navíc nutné, aby o povolení k takové činnosti rozhodla krajská pobočka Úřadu práce ČR.
Čtěte také: Absolvent základní školy nezůstává vždy státním pojištěncem. Kdy se za děti musí platit zdravotní pojištění?
I výkon činnosti u dětí mladších 15 let je možný pouze omezeně
V § 123 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, navíc ještě stojí jasná časová vymezení povolení u dětí, které vykonávají nějakou ze zmíněných činností. Ta jasně říkají, že
- činnost o délce 2 hodiny denně může vykonávat dítě, které ještě neplní školní docházku. Celková délka za týden ale nesmí přesáhnout 10 hodin,
- činnost o délce 2 hodiny ve vyučovací den a 12 hodin týdně je možné vykonávat, pokud je činnost vykonávána během období školního vyučování, avšak mimo výuku. Denní doba však nesmí přesáhnout 7 hodin,
- činnost v délce 7 hodin denně je povolena, pokud se vykonává během školních prázdnin. Celková délka za týden však nemůže přesáhnout 35 hodin.
Dále musí být u dětí samozřejmě dodržen odpočinek. Pauza musí činit nejméně 2× 15 minut a alespoň jednou 45 minut, jestliže dítě vykonává činnost v rozsahu 4 a půl hodiny denně a více. Nepřetržitý odpočinek pak musí trvat nejméně hodin 14, a jestliže dítě takto pracuje 5 dní v týdnu, minimálně 2 kalendářní dny činnost vykonávat nesmí.
Čtěte také: Výpověď bez udání důvodu v novele zákoníku práce není. Zato se zkrátí výpovědní lhůta
Zaměstnávání mladistvých má svá pravidla
Zatím je tedy možné zaměstnávat osoby ve věkovém rozmezí 15 až 18 let, jinak musí být práce činností zmíněného charakteru. I to má však samozřejmě svá specifika. Všeobecně platí, že zaměstnavatel musí mladistvým zaměstnancům zajistit příznivé pracovní podmínky a přidělit jim pouze takovou práci, která je přiměřená jejich fyzickému a rozumovému vývoji.
Důležité je vědět, že u těchto osob nesmí být uzavřena dohoda o odpovědnosti za svěřené hodnoty. Délka směny v jednotlivých dnech nemůže překročit 8 hodin a v souhru 40 týdně, přičemž se doba ze všech pracovněprávních vztahů sčítá.
Mladistvý zaměstnanec má také nárok na pracovní přestávku už po 4,5 hodinách nepřetržité práce. Nepřetržitý odpočinek v týdnu musí trvat nejméně 48 hodin.
Osobám mladším 15 let je zakázána práce přesčas a v noci, která je vymezena od 22 do 6 hodin. Starší mohou výjimečně konat noční směnu, která nepřesahuje 1 hodinu, pokud má jít o jejich výchovu k povolání. To ale vždy pod dohledem osoby starší 18 let.
Srovnejte si výši výdělku z brigády na základě smlouvy v naší kalkulačce
Do práce se budou moci vrhnout i osoby mladší 15 let
Pokud projde novela zákoníku práce celým legislativním procesem, znamenalo by to, že bude zaměstnavatelům umožněno zaměstnávat osoby mladší 15 let a děti, které ještě neukončily povinnou školní docházku, a to v době hlavních letních prázdnin. Z hlediska legislativy půjde o další mladistvé zaměstnance, nikoliv o děti vykonávající uměleckou, kulturní, sportovní nebo reklamní činnost.
Bude však muset být dodrženo, že délka směny v jednotlivých dnech nebude moci překročit 7 hodin. Zaměstnanci mladší 15 let budou moci pracovat pouze do 35 hodin týdně, a to samozřejmě v součtu všech pracovněprávních vztahů.
Změny by při schválení měly nabýt platnosti od 1. ledna 2025. Zaměstnavatelé tedy o letních prázdninách 2024 uplatní u mladistvých zaměstnanců ještě aktuálně platná pravidla.
Čtěte také: Kdo nebude muset pracovat, a přesto dosáhne na novou superdávku od státu?