V souvislosti s válkou na Ukrajině byl do konce června 2023 poskytován příspěvek pro solidární domácnost. Ten náležel přímo majitelům nemovitosti, kteří např. ve svém domě nebo bytě ubytovali cizince s dočasnou ochranou. Sloužit měl tedy k jakési motivaci pro vlastníky prázdných nebo nájemních bytů, aby neváhali ubytovávat uprchlíky z Ukrajiny.
Od července 2023 však tento příspěvek zanikl a nahradil jej příspěvek pro úhradu nákladů spojených s bydlením, který je společně s příspěvkem na úhradu životních potřeb vyplácen přímo cizinci, a to v rámci humanitární dávky na základě zákona č. 66/2022 Sb. Ten pojednává o opatřeních v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace.
Vláda hodlá započitatelné náklady na bydlení pro cizince s dočasnou ochranou zvýšit, a to od 1. srpna 2024 na základě nařízení schváleného 17. července 2024. Nebude se to však týkat všech osob, které prchly před válkou.
- Náklady na bydlení se nezvýší pro všechny cizince
- Náklady se rozlišují podle toho, zda je byt v evidenci
- Jak se dostat do evidence bytů
- Částka se sjednotí a stoupne až o 1600 Kč
Náklady na bydlení se nezvýší pro všechny cizince
Zvýšení započitatelných nákladů na bydlení do humanitární dávky se bude týkat cizinců s dočasnou ochranou, kteří jsou starší 18 let a současně podle § 6b považováni za zranitelnou osobu. Takovými jsou lidé starší 65 let, těhotné ženy, studující do 26 let věku a dále také lidé pečující o dítě do 6 let věku a o osobu invalidní nebo zdravotně postiženou, což bylo uznáno Okresní správou sociálního zabezpečení. A samozřejmě sem také patří osoby invalidní nebo držitelé průkazu osvědčujícího zdravotní postižení, který byl vydán na Ukrajině.
To samé platí ještě pro osoby, které byly uznány za osobu zdravotně postiženou na základě rozhodnutí Institutu posuzování zdravotního stavu.
V případě zmíněných pečujících osob je nutné dodržet ještě určité podmínky. U osob, které pečují o dítě do 6 let věku, může být za takto pečující osobu považována pouze jedna. Aby mohla být za zranitelnou osobu považována osoba, která se stará o invalidního nebo držitele průkazu osvědčujícího zdravotní postižení, musí ji postižený sám jako pečující osobu označit v žádosti o dávku.
Čtěte také: Kdo nebude muset pracovat, a přesto dosáhne na novou superdávku od státu?
Náklady se rozlišují podle toho, zda je byt v evidenci
V rámci příspěvku na úhradu nákladů spojených s bydlením existují dvě varianty výše započitatelných nákladů na bydlení, a to podle toho, zda je nemovitost zapsána v evidenci bytů. Dále je také důležitá uzavřená nájemní smlouva v písemné formě.
U cizinců, kteří mají nájemní smlouvu napsanou v bytě, který se nachází v evidenci, aktuálně započitatelné náklady na bydlení činí 6000 Kč pro jednu osobu s dočasnou ochranou a 3000 Kč pro každou další osobu s dočasnou ochranou.
Pokud není nemovitost zapsána v registru bytů, započitatelné náklady na bydlení jsou nižší o 20 %. U jedné osoby s dočasnou ochranou jsou tedy stanoveny na 4800 Kč a pro každého dalšího cizince s dočasnou ochranou 2400 Kč. Kromě prostor mimo evidenci sem patří ještě sdílené domácnosti.
Pokud spolu žije a společně hospodaří více osob ve společné domácnosti, vždy se bude brát v potaz pro určení výše započitatelných nákladů na bydlení v bytech zařazených v evidenci, ale i ostatních prostorech k ubytování, maximálně 5 osob. Nejprve se také vždy při výpočtu výše nákladů budou zohledňovat cizinci do 18 let věku, kteří nejsou považováni podle zákona za osoby zranitelné.
Aktuální započitatelné náklady na bydlení |
||
Bydlení |
Byt v evidenci |
Prostor bez evidence |
Jedna osoba s dočasnou ochranou |
6000 Kč |
4800 Kč |
Každá další osoba s dočasnou ochranou |
3000 Kč |
2400 Kč |
Čtěte také: Začíná platit zvýšení příspěvku na péči, pro někoho skoro o osm tisíc korun
Jak se dostat do evidence bytů
Registr bytů je webová stránka, kterou má pod palcem přímo Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky. Přes tento portál tak mohou do evidence bytů a smluv zapsat svou nemovitost přímo sami její majitelé. Sama aplikace pak tvrdí, že žádost o zařazení je možné vyřídit na pár kliknutí.
Do evidence přitom nemusí být zařazeny pouze byty v osobním vlastnictví, ale i byty družstevní. U nich však platí, že je musí zapsat nikoliv majitel družstevního podílu, ale přímo bytové družstvo. Zadává se pak pouze nájemní smlouva, která je uzavřena s osobou s dočasnou ochranou. Důležité je vědět, že není možné zaregistrovat byty, které slouží ke spolubydlení za předpokladu, že domácnost nesdílí jen cizinci s dočasnou ochranou. Zaevidovat nelze ani ubytovny.
Majitel, který ještě stále nemá svou nemovitost uvedenou v evidenci bytů a má zájem ji do seznamu zanést, bude muset udat
- své identifikační údaje,
- adresu a číslo bytu, jestliže existuje,
- právní titul k užívání bytu, čili smlouvu s cizincem s dočasnou ochranou,
- identifikační údaje všech cizinců s dočasnou ochranou, kteří byt užívají,
- čísla vízového štítku a
- údaje o začátku a ukončení bydlení.
Registrací do evidence bytů vlastníkovi nevznikají žádné nové povinnosti ani práva. Pokud by však došlo ke změně údajů, které do registru zadával, bude je muset aktualizovat.
Čtěte také: Některým OSVČ se od listopadu sníží příspěvek na bydlení
Částka se sjednotí a stoupne až o 1600 Kč
Podle nového nařízení vlády už u výše zmíněných ohrožených skupin lidí s dočasnou ochranou nebude rozhodující, zda se byt nachází v evidenci, či nikoliv. Částky budou jednotné pro byty v evidenci i ty bez evidence. Cizinec s dočasnou ochranou bude mít nárok na 6000 Kč za kalendářní měsíc. Každý další cizinec s dočasnou ochranou dostane 4000 Kč. I nadále přitom bude platit, že pro účely výše započitatelných nákladů na bydlení se bude zohledňovat nejvýše 5 osob, které spolu bydlí a společně uhrazují náklady na své potřeby.
Nová výše započitatelných nákladů na bydlení |
|
Jedna osoba s dočasnou ochranou |
6000 Kč |
Každá další osoba s dočasnou ochranou |
4000 Kč |
Společně s tím se pro někoho zvýší i celková výše humanitární dávky. Ta činí součet započitatelných nákladů na bydlení a příspěvku na životní potřeby, od kterého se odečte příjem cizince s dočasnou ochranou.
Toto nařízení by mělo podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky začít platit už od 1. srpna 2024.
Zdroj: YouTube / Úřad práce ČR
Čtěte také: MPSV v tichosti zdražilo sociální služby