Nově schválená pravidla pro používání pyrotechniky by měla nabýt účinnosti 1. prosince 2024, tedy ještě před vánočními svátky a Silvestrem, kdy se pyrotechnika využívá nejvíce. O novele bude v nejbližší době jednat Poslanecká sněmovna.
- Na stáncích bude k prodeji pouze nejméně riziková pyrotechnika
- Více osob bude muset získat odbornou způsobilost pro manipulaci s pyrotechnikou
- Kontrolu nad dodržováním pravidel převezme Česká obchodní inspekce a Český báňský úřad
- Obce budou moci zakázat odpalování ohňostrojů vyhláškou
- Dodržení bezpečné vzdálenosti od rizikových míst při odpalování ohňostrojů
Na stáncích bude k prodeji pouze nejméně riziková pyrotechnika
Většina pyrotechniky již nebude k nalezení ve venkovním prodeji na stáncích apod. Tam bude možné prodávat pouze nejvíce bezpečnou pyrotechniku, tedy výrobky v kategorii F1, kam řadíme třeba prskavky nebo praskací kuličky. Ostatní kategorie se budou moci prodávat pouze v kamenných prodejnách.
Více osob bude muset získat odbornou způsobilost pro manipulaci s pyrotechnikou
Prodejní pyrotechnika se vymezuje do několika kategorií. Každá kategorie představuje určitá omezení. Zábavní pyrotechnika se dělí na kategorie F1, F2, F3 a F4. Dále pak divadelní pyrotechnika se dělí do kategorií T1 a T2. Zbývající pyrotechnika (například ta používaná v automobilovém průmyslu) se dělí na kategorie P1 a P2.
S nejrizikovějšími kategoriemi F4, T2 a P2 mohou pracovat pouze lidé s odbornou způsobilostí. Nově se má rozšířit okruh osob, které budou potřebovat odbornou kvalifikaci pro manipulaci s těmito rizikovými kategoriemi.
Odborná způsobilost je aktuálně nutná pro nákup, ničení či provádění ohňostrojných prací. Nově ji bude nutné získat pro každou činnost s pyrotechnikou, která spadá pod tyto kategorie, jak rovněž uvádí směrnice EU. „Osobou odborně způsobilou by měla být každá osoba, která s pyrotechnickými výrobky uvedených kategorií manipuluje nebo je používá.“ Tudíž osvědčení budou muset získat také ti, co například pyrotechniku skladují nebo vystavují.
Odborné školení pro každého účastníka stojí 10 000 Kč. Nově by účastníci kurzu hradili také opakovanou zkoušku ve výši 3000 Kč. Za porušení pravidel o odborné způsobilosti hrozí pokuta až do výše 50 000 Kč.
V současné době nemusejí spotřebitelé pyrotechniky kategorie F3 (dostupné od 21 let) prokazovat odbornou způsobilost. Podle návrhu zákona však tito lidé budou muset prokázat odbornou způsobilost při nákupu a odpalování pyrotechniky. Do této kategorie patří například silné petardy, fontány, římské svíce, velké rakety apod.
Tip: Psychotesty žadatele o zbrojní průkaz zatím nečekají, prodejci ale mají hlásit podezřelé zákazníky
Kontrolu nad dodržováním pravidel převezme Česká obchodní inspekce a Český báňský úřad
Nejvíce povinností s dohledem nad dodržováním pravidel při manipulaci s pyrotechnikou má Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva (ČÚZZS). Jeho povinností je rovněž kontrola prodeje pyrotechniky, a to také na tržištích, kde dochází k častému porušování pravidel.
Kvůli nízkým kapacitám zaměstnanců úřadu má kontrolní povinnosti převzít Česká obchodní inspekce, která je pro tuto činnost lépe vybavena. Část kontrol bude mít na starost také Český báňský úřad, ten bude mít v kompetenci vykonávat kontrolu dodržování pravidel k takové pyrotechnice, k níž je potřeba získání odborné způsobilosti.
Obce budou moci zakázat odpalování ohňostrojů vyhláškou
Každý pořadatel ohňostroje musí jeho provedení ohlásit konkrétnímu obecnímu úřadu. Jestliže tento úřad není úřad obce s rozšířenou působností, musí tuto akci obec oznámit právě úřadu s rozšířenou působností, který je kontrolním orgánem.
Nově budou moci obce regulovat výskyt ohňostrojů na svém území pomocí obecních vyhlášek. Zákaz se může vztahovat na jednotlivé dny, hodiny či kategorie používané pyrotechniky. Oznamovatel by si tedy měl zjistit, zda daná obec odpalování ohňostrojů vůbec umožňuje.
Dodržení bezpečné vzdálenosti od rizikových míst při odpalování ohňostrojů
Dále se také stanovuje minimální hranice pro odpalování ohňostrojů od zařízení, která jsou náchylná zejména k zvukovým efektům ohňostrojů. Minimální bezpečná vzdálenost 250 m se bude muset dodržovat při odpalování ohňostrojů v blízkosti nemocnic, domovů pro seniory, útulků a záchranných stanic pro zvířata, zoologických zahrad a dalších organizací.
„Usilujeme o to, aby byl Silvestr 2023 posledním, kdy bude možné nekontrolovaně odpalovat petardy a dělobuchy kategorie F3 (prodejná od 21 let) a kategorie F2 (od 18 let) kolem nemocnic, domovů pro seniory, zoo, chovů zvířat a podobně. Zábavní pyrotechnika do těchto míst, stejně jako do národních parků a české přírody, zkrátka nepatří. Negativní dopad na domácí i hospodářská zvířata je obrovský. Velký stres zažívají psi, kočky, ptáci po vyděšení narážejí do čehokoliv, co mají po cestě, a způsobují si zranění,“ uvedl k novele zákona ministr životního prostředí Petr Hladík.
Nyní putuje novela do Poslanecké sněmovny. Jestliže projde rychle celým legislativním procesem, bude se dodržování nových pravidel kontrolovat již od 1. prosince 2024, kdy má novela nabýt účinnosti.
Čtěte také:
Ošidil vás podnikatel? Poučte se, jak se můžete připojit k hromadné žalobě
Úřad práce nabízí rekvalifikační kurzy za hubičku. A nejenom pro nezaměstnané