Uchazeči o zaměstnání musejí dodržovat určité povinnosti, aby je Úřad práce nevyřadil z evidence a tím pádem neztratili nárok na podporu v nezaměstnanosti, úhradu zdravotního pojištění a případné dávky hmotné nouze.
Jednou z povinností je také nahlášení dočasné neschopnosti, při které není uchazeč schopen plnit závazky vůči Úřadu práce. Může jít třeba o nemoc, úraz či naplánovanou návštěvu lékaře.
- Do kdy musí uchazeči o zaměstnání dočasnou neschopnost Úřadu práce ohlásit?
- Ještě nedávno museli uchazeči o zaměstnání oznamovat neschopnost ÚP tentýž den, co dostali potvrzení od lékaře
- Kontroly nemocných úředníky z Úřadu práce
Do kdy musejí uchazeči o zaměstnání dočasnou neschopnost Úřadu práce ohlásit?
Uchazeč o zaměstnání musí Úřadu práce ohlásit dočasnou neschopnost, pro kterou není schopen plnit povinnosti, které se k evidenci vztahují, nejpozději do 3 kalendářních dnů od vydání potvrzení lékařem.
Ohlásit dočasnou neschopnost nemusí uchazeč pouze při osobní návštěvě ÚP, ale tuto skutečnost může oznámit například prostřednictvím telefonního kontaktu či e-mailem. Pro fyzické doložení potvrzení má více času.
„Uchazeč o zaměstnání, který dočasně není schopen plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání z důvodu nemoci nebo úrazu, nebo není schopen plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání z důvodu vyšetření nebo ošetření ve zdravotnickém zařízení, je povinen tyto důvody oznámit krajské pobočce Úřadu práce nejpozději do 3 kalendářních dnů od vydání potvrzení o dočasné neschopnosti,“ uvádí zákon o zaměstnanosti.
Samotné potvrzení o dočasné neschopnosti je uchazeč o zaměstnání povinen fyzicky doložit nejpozději do 8 kalendářních dnů od vydání potvrzení lékařem.
Další vážné důvody, které vás omlouvají při porušení povinností vyplývajících z evidence uchazečů o zaměstnání:
- nezbytná osobní péče o dítě ve věku do 4 let,
- péče o osobu závislou na pomoci druhé osoby v II.–IV. stupni závislosti,
- vyzvedávání dítěte z mateřské a základní školy,
- účast na výběrovém řízení,
- dopravní komplikace a
- další vážné osobní důvody.
Ještě nedávno museli uchazeči oznamovat neschopnost ÚP tentýž den, co dostali potvrzení od lékaře
Na základě stížností uchazečů, kdy Úřad práce vyřazoval uchazeče o zaměstnání z důvodu, že dočasnou neschopnost neohlásili v tentýž den, co potvrzení dostali, se změnil i zákon o zaměstnanosti. Ten totiž přikazoval ještě do 13. 4. 2020 dočasnou neschopnost ohlašovat ve stejný den, co uchazeč získal potvrzení od lékaře, což bylo v praxi často velmi složité.
O změnu se postarala tehdejší ombudsmanka Anna Šabatová, která navrhla v připomínkovém řízení novely zákona o zaměstnanosti tuto lhůtu prodloužit na 3 kalendářní dny.
Kontroly nemocných úředníky z Úřadu práce
Krajské pobočky Úřadu práce mají od roku 2017 právo kontrolovat uchazeče o zaměstnání, kteří ohlásili Úřadu práce svoji dočasnou neschopnost z důvodu nemoci či úrazu, zda plní režim vycházející z dočasné neschopnosti. „To znamená, že máte být v místě, které je napsané v potvrzení o dočasné neschopnosti, a chodit na vycházky jen na povolenou dobu a v povoleném čase,“ uvádí veřejný ochránce práv.
Uchazeč o zaměstnání v režimu dočasné neschopnosti totiž není povinen plnit povinnosti vycházející z evidence uchazečů o zaměstnání. Úřady práce pak kontrolují, zda uchazeči tohoto režimu nezneužívají. Uchazeči jsou povinni kontrolu úředníkům umožnit.
V případě zjištění porušení povinností vyhotoví ÚP záznam, jehož jednu kopii nechává uchazeči o zaměstnání v dočasné neschopnosti a druhou zasílá poskytovateli zdravotnických služeb, který potvrzení o dočasné neschopnosti vydal.
Porušení povinnosti může vést k ukončení evidence a s tím spojenými následky, jako je ztráta podpory v nezaměstnanosti a ztráta nároku na úhradu zdravotního pojištění.
V takovém případě se pak tito vyškrtnutí uchazeči musejí přihlásit na svoji pojišťovnu jako osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP) a zdravotní pojištění si doplatit sami.
Zdroj: YouTube/Ombudsman
Čtěte také:
Z prázdninové brigády můžete dostat odvedenou daň zpět. Jak na to?