V praxi si invalidní důchodci zpravidla přivydělávají na dohodu o provedení práce nebo na zkrácený úvazek. I invalidní důchodci přitom odvádějí ze svého příjmu daně. Jak se liší zdanění dohody a zkráceného úvazku?
- Náhradní dobou pojištění je pouze invalidní důchod třetího stupně
- Dohoda a limit pro neplacení sociálního pojištění
- Překročení limitu u DPP
- Limit se sleduje u každého zaměstnavatele zvlášť
- Ze zkráceného úvazku se sociální pojištění vždy platí
- Sleva na poplatníka a invaliditu náleží vždy
Náhradní dobou pojištění je pouze invalidní důchod třetího stupně
Měsíční částka starobního důchodu výrazně závisí na získané době pojištění, přičemž do doby pojištění se započítává nejenom období, kdy je z příjmu odváděno sociální pojištění, ale i tzv. náhradní doby pojištění. Mezi náhradní doby pojištění patří přitom i doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně. Doba pobírání invalidního důchodu prvního a druhého stupně však náhradní dobou pojištění není. S ohledem na budoucí výpočet starobního důchodu je pro invalidní důchodce prvního a druhého stupně vhodné vykonávat výdělečnou činnost, ze které je odváděno sociální pojištění.
Čtěte také: Jakou pracovní smlouvu můžete uzavřít, když jste v invalidním důchodu?
Dohoda a limit pro neplacení sociálního pojištění
V případě, že je hrubá měsíční odměna z dohody o provedení práce 10 000 Kč a méně, neplatí se z ní sociální pojištění ani zdravotní pojištění. Zdanění je v takových případech nižší. Všichni invalidní důchodci jsou přitom pro účely placení zdravotního pojištění státními pojištěnci, takže při neplacení zdravotního pojištění z dohody o provedení práce jim nevzniká povinnost si platit zdravotní pojištění jako osobám bez zdanitelných příjmů.
Spočítejte si invalidní důchod v naší kalkulačce
Překročení limitu u DPP
Pokud je hrubá měsíční odměna z dohody o provedení práce 10 001 Kč a více, odvádí se z hrubé odměny standardně sociální a zdravotní pojištění. Sazba zdravotního pojištění placeného zaměstnancem je 4,5 % a sazba sociálního pojištění (včetně nemocenského pojištění) je 7,1 %. Zaměstnavatelé odvádí za zaměstnance 9 % na zdravotním pojištění a 24,8 % na sociálním pojištění.
Tip: Jak se změní zdanění dohody o provedení práce od července 2024?
Limit se sleduje u každého zaměstnavatele zvlášť
V případě práce na dohodu o provedení práce pro více zaměstnavatelů současně se limit pro neplacení sociálního a zdravotního pojištění sleduje u každého zaměstnavatele zvlášť. Invalidní důchodci tak mohou mít příjem od tří zaměstnavatelů ve výši 10 000 Kč, a přitom ani z jednoho zaměstnání neplatit sociální a zdravotní pojištění.
Ze zkráceného úvazku se sociální pojištění vždy platí
V případě zaměstnání na zkrácený úvazek se z hrubé mzdy sociální pojištění vždy odvádí. Práce na zkrácený úvazek zakládá účast na sociálním pojištění. To znamená, že invalidním důchodcům prvního a druhého stupně zvyšuje zaměstnání na zkrácený úvazek dobu pojištění pro výpočet starobního důchodu a současně mají nárok na případnou nemocenskou.
Sleva na poplatníka a invaliditu náleží vždy
Nárok na slevu na poplatníka mají všichni daňoví poplatníci, zaměstnanci ji uplatňují měsíčně a činí 2570 Kč. Pracující invalidní důchodci prvního a druhého stupně mají ještě nárok na měsíční daňovou slevu na invaliditu ve výši 210 Kč a pracující invalidní důchodci třetího stupně ve výši 420 Kč. Mzdová účetní zaměstnavatele uplatní slevu na poplatníka a na invaliditu při výpočtu čisté měsíční mzdy nebo čisté měsíční odměny, jestliže má zaměstnanec u zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani. V případě zaměstnání u více zaměstnavatelů současně je možné mít prohlášení k dani podepsáno pouze u jednoho z nich.
V případě kumulace zaměstnání na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou do limitu může být čistá měsíční odměna díky nižšímu zdanění vyšší než při práci na zkrácený úvazek nebo jednu dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou nad limit, přesto je pro invalidní důchodce prvního a druhého stupně s ohledem na budoucí výpočet starobního důchodu a možnost čerpání nemocenské výhodnější pracovat na zkrácený úvazek nebo na dohodu o provedení práce, ze které vzniká účast na nemocenském pojištění.