Výpočet starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, vždyť současným žadatelům o starobní důchod do výpočtové formule vstupuje i studium. Měsíční částka starobního důchodu následně závisí nejenom na výši rozhodných příjmů, ale i na získané době pojištění. Na co se při plánování odchodu do starobního důchodu soustředit? Jakých chyb se vyvarovat?
- Nezkontrolování průběhu pojištění
- Neřešení mezer v pojištění
- Neukončení dalšího roku pojištění
- Neřešení poklesu životní úrovně
- Zbytečně vyšší krácení za předčasnost
- Nevyčerpání podpory v nezaměstnanosti
- Ukončení zaměstnání
- Neřešení daňového přeplatku
- Opožděný zájem o předčasný důchod
Nezkontrolování průběhu pojištění
Starobní důchod je vypočten podle údajů, které má žadatel o starobní důchod v evidenci České správy sociálního zabezpečení. Rozhodně je tedy vhodné si již během produktivního života průběh pojištění kontrolovat, zda jsou v evidenci správně všechna období a výdělky a případné nesrovnalosti doložit.
Čtěte také: Kde zjistíte, kolik roků se ještě musíte účastnit na důchodovém pojištění, abyste měli nárok na důchod?
Neřešení mezer v pojištění
Každé období, které se nehodnotí do doby pojištění pro důchodové účely a kdy neplynou rozhodné důchodové příjmy, má negativní vliv na budoucí výpočet starobního důchodu.
Mezery v pojištění snižují důchod více, než se na první pohled zdá. Z důvodu mezer v pojištění se totiž získá nižší doba pojištění a současně dochází k poklesu osobního vyměřovacího základu (průměrné hrubé měsíční mzdy za odpracované roky). Případné mezery v pojištění je vhodné řešit účastí na dobrovolném důchodovém pojištění.
Spočítejte si svůj starobní důchod v naší kalkulačce
Neukončení dalšího roku pojištění
Při výpočtu starobního důchodu se hodnotí doba pojištění pouze v celých ukončených letech, např. 45 let a 350 dní se započítává jako 45 let. Pokud tedy chybí do dosažení dalšího celého roku pojištění pouze několik dní, je vhodné odchod do starobního důchodu posunout za účelem ukončení dalšího celého roku pojištění. Každý rok pojištění ovlivňuje částku starobního důchodu více, než si někteří žadatelé o starobní důchod myslí.
Tip: Doba pojištění na důchod v příkladech
Neřešení poklesu životní úrovně
Odchodem do starobního důchodu klesá životní úroveň. Čím vyšší příjmy v produktivním věku, tím nižší náhradový poměr a vyšší finanční rozdíl mezi mzdou dosahovanou před odchodem do starobního důchodu a přiznanou částkou starobního důchodu. Zodpovědní občané mají v předstihu spočítáno, s jak vysokým starobním důchodem mohou počítat a jak se změní jejich životní úroveň právě odchodem do důchodu.
Zbytečně vyšší krácení za předčasnost
Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých započatých 90 kalendářních dní předčasnosti. S ohledem na měsíční částku starobního důchodu není tedy jedno, zdali se do starobního důchodu odejde např. 720 kalendářních dní před dosažením řádného důchodového věku, nebo 721 kalendářních dní před dosažením řádného důchodového věku. Termín odchodu do předčasného důchodu je tedy vhodné si pečlivě spočítat, aby krácení nebylo kvůli pár dnům zbytečně vyšší.
Tip: Kalkulačka předčasného důchodu
Nevyčerpání podpory v nezaměstnanosti
Zájemci o předčasný důchod by měli před odchodem do důchodu nejdříve vyčerpat podporu v nezaměstnanosti, kterou mohou občané starší 55 let pobírat maximálně 11 kalendářních měsíců. Pozdějším odchodem do předčasného důchodu se sníží krácení za předčasnost a evidencí na Úřadu práce, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti, se zvýší doba pojištění, přičemž může dojít k ukončení dalšího celého roku pojištění.
Čtěte také: Pět případů, kdy vám zaměstnání sníží důchod víc než nezaměstnanost
Ukončení zaměstnání
Dosažení řádného důchodového věku není výpovědním důvodem. V řádném důchodovém věku je možné mít libovolné příjmy a pracovat i na smlouvu na dobu neurčitou. Pobírat starobní důchod a mzdu ze zaměstnání alespoň po dobu několika měsíců je pro řadu občanů velmi lákavé. Rozhodně tedy není nutné ihned ukončovat pracovní poměr, vždyť za několik měsíců pobírání důchodu a mzdy je možné si našetřit zajímavý finanční obnos.
Neřešení daňového přeplatku
Při odchodu do starobního důchodu (i předčasného) v průběhu roku nebo při různých brigádách vzniká starobním důchodcům nárok na daňovou vratku, neboť během roku nevyužijí v plném rozsahu slevu na poplatníka. O daňové záležitosti je však nutné se vždy starat. Daňový přeplatek je možné obdržet pouze po provedeném ročním zúčtování daně nebo podaném daňovém přiznání.
Opožděný zájem o předčasný důchod
Zatímco o řádný starobní důchod je možné požádat až pět let zpátky a starobní důchod bude při zpětné žádosti doplacen, o předčasný důchod nelze požádat zpětně. Zájemci o předčasný důchod by si tedy vždy měli tento svůj krok důsledně promyslet a včas si o něj požádat.
Čtěte také: Někteří předčasní důchodci budou mít nižší řádnou valorizaci v lednu 2025, proč?
Jak funguje informativní důchodová aplikace ČSSZ
Zdroj: YouTube.com / Česká správa sociálního zabezpečení