Sazba zdravotního pojištění je jednotná, přesto se výpočet zdravotního pojištění ze zaměstnání v praxi liší, jak si ukážeme na osmi různých příkladech níže.
- Zaměstnání na klasickou pracovní smlouvu
- Zkrácený úvazek s nízkou hrubou mzdou
- Brigáda na DPP starobního důchodce
- Přivýdělek na dohody a platba zdravotního pojištění jako OBZP
- Podnikatel se zkráceným úvazkem
- Nadstandardní mzda
- Dvě zaměstnání na pracovní smlouvu
- Čerpání měsíčního neplaceného volna
Zaměstnání na klasickou pracovní smlouvu
Slečna Zuzana pracuje pro zaměstnavatele XY za hrubou měsíční mzdu 40 000 Kč. Z hrubé mzdy je tedy slečně Zuzaně odvedeno zdravotní pojištění ve výši 1800 Kč (40 000 Kč × 4,5 %) a dalších 3600 Kč (40 000 Kč × 9 %) za slečnu Zuzanu na zdravotním pojištění platí její zaměstnavatel.
Zkrácený úvazek s nízkou hrubou mzdou
Paní Alena pracuje na zkrácený úvazek s hrubou měsíční mzdou 17 000 Kč. Pro účely placení zdravotního pojištění není paní Alena státním pojištěncem, což znamená, že musí být při výpočtu zdravotního pojištění dodržen minimální vyměřovací základ na úrovni minimální mzdy ve výši 18 900 Kč.
Zaměstnavatel paní Aleny zaplatí na zdravotním pojištění 9 % ze skutečné hrubé mzdy, tedy 1530 Kč (17 000 Kč × 9 %) a dopočet do minima ve výši 2552 Kč (18 900 Kč × 13,5 %) jde na vrub paní Aleně. Z hrubé mzdy je tak paní Aleně sraženo na zdravotním pojištění 1022 Kč (2552 Kč − 1530 Kč). Důvodem vyšší efektivní sazby zdravotního pojištění je nutnost dodržení minimálního vyměřovacího základu.
Mzdová kalkulačka 2024
Brigáda na DPP starobního důchodce
Pan Luděk je v důchodu a přivydělává si na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 10 000 Kč. V případě, že je hrubá měsíční odměna z dohody o provedení práce 10 000 Kč a méně, neplatí zdravotní pojištění zaměstnanec ani zaměstnavatel. Při překročení limitu jsou sazby zdravotního pojištění standardní. Pan Luděk je jako důchodce státním pojištěncem, a má tedy vyřešen svůj pojistný vztah u zdravotní pojišťovny.
Čtěte také: Limit pro účast na nemocenském pojištění se zvýší. Ovlivní to i dohody
Přivýdělek na dohody a platba zdravotního pojištění jako OBZP
Zaměstnanec Rudolf pracuje současně pro tři zaměstnavatele na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 10 000 Kč, a ani z jedné dohody tedy neplatí zdravotní pojištění, neboť limit pro neplacení zdravotního pojištění se posuzuje u každého zaměstnavatele v roce 2024 zvlášť. Pro účely placení zdravotního pojištění je tedy pan Rudolf osobou bez zdanitelných příjmů a musí si zdravotní pojištění sám platit v měsíční částce 2552 Kč, a to vždy do 8. dne následujícího měsíce.
Podnikatel se zkráceným úvazkem
Podnikatel Jaroslav současně pracuje na zkrácený úvazek s hrubou měsíční mzdou 15 000 Kč. Vzhledem k tomu, že z hlavní samostatné výdělečné činnosti platí pan Jaroslav alespoň minimální zálohy na zdravotním pojištění, vypočítá se zdravotní pojištění ze skutečné hrubé mzdy 15 000 Kč a nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ. Mzdové účetní však musí podnikatel Jaroslav doložit čestné prohlášení, že odvádí zdravotní pojištění alespoň v minimální výši ze samostatné výdělečné činnosti.
Tip: Z přivýdělku platí zdravotní pojištění každý zaměstnanec jinak, někteří vůbec
Nadstandardní mzda
Manažerka Lucie má velmi vysoké příjmy a z hrubé mzdy nad strop již neodvádí sociální pojištění. Pro výpočet zdravotního pojištění však není žádný maximální vyměřovací základ stanoven a z celé hrubé mzdy během roku 2024 bude paní Lucii odváděno na zdravotním pojištění 4,5 % a dalších 9 % bude odvádět zaměstnavatel.
Dvě zaměstnání na pracovní smlouvu
Pan Pavel pracuje současně pro dva zaměstnavatele na zkrácený úvazek s hrubou měsíční mzdou 25 000 Kč. Zdravotní pojištění se vypočítá klasickým způsobem z obou zaměstnání a z obou hrubých mezd je panu Pavlovi sraženo zdravotní pojištění v částce 1125 Kč (25 000 Kč × 4,5 %) a oba zaměstnavatelé zaplatí 2250 Kč (25 000 Kč × 9 %).
Čtěte také: Minimální mzda bude v roce 2025 vyšší, než se původně počítalo
Čerpání měsíčního neplaceného volna
Paní Monika čerpá u zaměstnavatele po vzájemné domluvě měsíční neplacené volno. Vzhledem k tomu, že nemá žádný rozhodný příjem, neplatí daň z příjmů ani sociální pojištění. Zdravotní pojištění však platit musí, a to v minimální výši 2552 Kč (13,5 % z minimální mzdy 18 900 Kč).