Dostane mateřskou každá matka? Omyl, opačných příkladů je víc než dost

22.11.2024 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


perex-img Zdroj: Depositphotos

Pro přiznání mateřské (oficiálně peněžité pomoci v mateřství) musí být splněny zákonné podmínky. V praxi tak některé maminky mateřskou nepobírají a ihned od narození dítěte čerpají rodičovský příspěvek. Kdy nelze mateřskou dostávat na účet?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Standardní podpůrčí doba u mateřské je 28 týdnů, pouze při vícečetném porodu se pobírá mateřská 37 týdnů. Mateřskou může případně pobírat i otec dítěte, ale nejdříve po uplynutí šestinedělí, přičemž se vyžaduje sepsání vzájemné dohody mezi rodiči. Nejjednodušší je sepsání dohody přímo na Okresní správě sociálního zabezpečení.

Podmínky pro přiznání mateřské

Nárok na mateřskou vzniká v případě splnění minimální doby pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech a současně musí být splněna účast na nemocenském pojištění při nástupu na mateřskou nebo musí k nástupu na mateřskou dojít ve 180 denní ochranné lhůtě. Na mateřskou se nastupuje od osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Podnikatelky musí být účastny na nemocenském pojištění alespoň 180 dní v období jednoho roku před nástupem na mateřskou.

Tip: Kalkulačka mateřské 2024

Studium a mateřská

Slečna Gabriela je studentkou třetího ročníku vysoké školy a nyní je těhotná. Slečna Gabriela neměla během studia žádný vlastní příjem a samotné studium nezakládá účast na nemocenském pojištění. Slečna Gabriela tak nebude mít nárok na mateřskou, neboť nesplňuje podmínku minimální doby pojištění.

Čtěte také: Devět nepravd o nemocenské

Dlouhodobá nezaměstnanost

Paní Aneta je již dva roky v evidenci na Úřadu práce a aktuálně je těhotná. Paní Aneta nebude mít nárok na mateřskou, neboť evidence na Úřadu práce nezakládá účast na pojištění, a paní Aneta tak nebude splňovat potřebnou podmínku minimální doby pojištění.

 

Pobírání invalidního důchodu

Paní Marcela pobírá invalidní důchod prvního stupně a aktuálně je těhotná. Samotné pobírání invalidního důchodu nárok na nemocenskou nezakládá. Paní Marcela by měla nárok na mateřskou pouze v případě, že by během pobírání invalidního důchodu prvního stupně vykonávala výdělečnou činnost zakládající účast na nemocenském pojištění. V případě, že by paní Marcela pracovala třeba na zkrácený úvazek a splnila minimální dobu pojištění, mohla by ke svému invalidnímu důchodu pobírat i mateřskou.

OSVČ bez platby dobrovolného nemocenského pojištění

Podnikatelka Hana vede daňovou evidenci a každý měsíc si řádně platí povinné sociální a zdravotní pojištění. Dobrovolné nemocenské pojištění si však neplatí. Podnikatelka Hana nebude mít nárok na mateřskou, neboť pro čerpání nemocenských dávek je nutná dobrovolná účast na nemocenském pojištění. Ani nadprůměrně vysoké platby na povinném sociálním pojištění a zdravotním pojištění pro přiznání mateřské nestačí.

Tip: Limit pro účast na nemocenském pojištění se zvýší. Ovlivní to i dohody

Zaměstnání pouze na DPP do limitu

Paní Romana v posledních dvou letech pracuje pouze na dohody o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 10 000 Kč a méně, a to pro více zaměstnavatelů současně. Uvedený pracovní režim paní Romaně vyhovuje, neboť má čas věnovat se rodině a adekvátní pracovní uplatnění na zkrácený úvazek nemohla najít. Z dohody o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 10 000 Kč a méně se neplatí sociální pojištění (včetně nemocenského pojištění) a zdravotní pojištění. Ani z jednoho zaměstnání tedy nesplňuje paní Romana účast na nemocenském pojištění, a nebude mít tedy nárok na mateřskou.  

Čtěte také: Nezaměstnanost po rodičovské dovolené? Nárok na podporu je, dostanete ovšem málo

Pouze pasivní příjmy

Paní Karolína má v posledních dvou letech pouze pasivní příjmy z kapitálového majetku a z nájmu. Z pasivních příjmů se neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Přestože si paní Karolína povinně platí zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů, nebude mít nárok na mateřskou. Povinná platba zdravotního pojištění jako OBZP nezakládá nárok na mateřskou. Ze zdravotního pojištění je financována zdravotní péče, a nikoliv nemocenské dávky, mezi které patří právě i mateřská.

Čtěte také: Proč se i milionáři diví nízkému důchodu aneb Důchodové příjmy pod lupou

OSVČ v paušálním režimu

Živnostnice Lucie si již třetím rokem plní své daňové povinnosti dobrovolnou účastí v měsíčním paušálním režimu. Jednou měsíční daňovou platbou odvede daň z příjmů, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Paní Lucie je v nejnižším prvním paušálním režimu a měsíčně platí 7498 Kč. Samotná jedna daňová platba však nárok na nemocenskou nezaručuje. I OSVČ v dobrovolném měsíčním paušálním režimu si musí navíc platit dobrovolné nemocenské pojištění, aby měly nárok na mateřskou.

Autor článku

Petr Gola

Petr Gola  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 3 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY