Chcete podnikat při zkráceném úvazku? Danit musíte sami, ale můžete ušetřit

15.11.2024 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Depositphotos

Pro některé občany je výhodné podnikat při zkráceném úvazku, neboť mají nárok na sociální zajištění ze zaměstnání a z výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti odvádějí nižší daně. Podívejme se na praktické příklady.

Zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek, kteří mají současně příjem z podnikání, si musí veškeré daňové záležitosti vyřizovat sami. Zaměstnavatel za ně nemůže provést roční zúčtování daně. Samostatná výdělečná činnost při zaměstnání se pro účely placení sociálního a zdravotního pojištění považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, což přináší výhody při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění.

Zdanění ze zaměstnání

Zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek odvádí ze své hrubé mzdy stejné daně jako ostatní zaměstnanci. I podnikající zaměstnanci přitom mohou u svého zaměstnavatele podepsat prohlášení k dani a při výpočtu daně z příjmů uplatňovat měsíční slevu na poplatníka (2570 Kč) a případně další daňové slevy a daňové zvýhodnění na děti. Do hrubé měsíční mzdy ve výši 131 901 Kč je sazba daně z příjmů 15 %, což platí pro téměř všechny zkrácené úvazky. Sazba sociálního pojištění placeného zaměstnancem je 7,1 % a sazba zdravotního pojištění 4,5 %.

Mzdová kalkulačka 2024

 

Praktický příklad

Pan Miroslav pracuje na zkrácený úvazek s hrubou měsíční mzdou 26 000 Kč a k tomu si přivydělává podnikáním. U zaměstnavatele má podepsané prohlášení k dani. Níže v tabulce máme vypočtenu čistou mzdu pana Miroslava ze zaměstnání.

Položka

Částka

Hrubá mzda

26 000 Kč

Daň z příjmů

3900 Kč

Sleva na poplatníka

2570 Kč

Záloha na dani z příjmů

1330 Kč

Sociální pojištění

1846 Kč

Zdravotní pojištění

1170 Kč

Čistá mzda

21 654 Kč

Zdroj: Vlastní výpočet autora

Čtěte také: Daňové zvýhodnění na děti reálně klesá, už desátým rokem zvýhodňuje početnější rodiny

Zdanění příjmů z podnikání

Podnikající zaměstnanci musí vyplňovat daňové přiznání a přehledy, nemohou si plnit své daňové povinnosti účastí v měsíční paušální dani, neboť mají i příjmy ze zaměstnání podléhající zálohové dani z příjmů. Do daňového přiznání uvádí veškeré zdanitelné příjmy, tedy ze zaměstnání i z podnikání. Do přehledů pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu se uvádí pouze daňový základ z vedlejší samostatné výdělečné činnosti. Zaplacené sociální a zdravotní pojištění ze zaměstnání nemá vliv na výpočet pojistného z podnikání. K vyplnění daňového přiznání potřebují podnikající zaměstnanci potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele.

Tip: Paušální daň v roce 2025: v prvním pásmu odvedete téměř o 15 tisíc korun více

Nárok na nemocenské dávky

Jednou z výhod podnikání při zaměstnání je skutečnost, že podnikající zaměstnanci mají nárok na nemocenskou, mateřskou či ošetřovné ze svého zaměstnání. Současně jsou na tom lépe pro budoucí důchodové nároky, neboť hrubá mzda se započítává pro výpočet státních důchodů lépe než hrubý zisk. Rovněž vzniká ze zaměstnání nárok na placenou dovolenou a další benefity.

Neplatí povinnost dodržení minimálního vyměřovacího základu

I z podnikání při zkráceném úvazku se roční sociální pojištění a roční zdravotní pojištění vypočítává ze skutečného vyměřovacího základu a nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ, jako je tomu při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti.

Pokračování praktického příkladu

Z podnikání za rok 2024 dosáhne pan Miroslav příjmů ve výši 255 000 Kč, výdaje uplatní 60% výdajovým paušálem. Daňový základ bude mít 102 000 Kč.

  • Z vedlejší samostatné výdělečné činnosti nebude vůbec platit sociální pojištění, protože má daňový základ do limitu pro jeho neplacení (pro celý rok 2024 je limitem částka 105 520 Kč).
  • Zdravotní pojištění ze samostatné výdělečné činnosti bude činit pouze 6885 Kč (102 000 Kč × 50 % × 13,5 %).

V další tabulce si vypočítáme roční nedoplatek na dani z příjmů. Celkový daňový základ je součtem příjmů ze zaměstnání i z podnikání.

Položka

Částka

Daňový základ ze zaměstnání

312 000 Kč

Daňový základ z podnikání

102 000 Kč

Celkový daňový základ

414 000 Kč

Daň z příjmů

62 100 Kč

Sleva na poplatníka

30 840 Kč

Roční daňová povinnost

31 260 Kč

Zaplacené daňové zálohy ze zaměstnání

15 960 Kč

Daňový nedoplatek

15 300 Kč

Zdroj: Vlastní výpočet autora

Vedlejší činnost a spolupráce

I při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti je možné část příjmů a výdajů v souladu se zákonem o dani z příjmů převádět na spolupracující osobu (nejčastěji na druhého z manželů). Institut spolupráce je možné využít i tehdy, když je samostatná výdělečná činnost pro obě spolupracující osoby vedlejší samostatnou výdělečnou činností. V těchto případech může docházet k nejvyšší úspoře na sociálním pojištění.

 

Autor článku

Petr Gola

Petr Gola  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 2 krát

Články ze sekce: DANĚ