Na postupný zánik výchovného k důchodu zřejmě nedojde. Přijde o valorizaci?

29.10.2024 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


perex-img Zdroj: Depositphotos

Pokud se vám blíží důchodový věk a vychovávali jste děti, bude vás s přiznáním státní penze zajímat i výše výchovného, které je její složkou. Vláda se ale v návrzích důchodové reformy snaží tuto složku snížit. Kdy a o kolik?

Výchovné se vyplácí od ledna 2023 a pro řadu penzistů, tedy vlastně častěji spíš penzistek, je významnou složkou důchodu. Má kompenzovat nižší minulé příjmy lidem, kteří během aktivního života převážně pečovali v rodině o děti. Výchovné se počítá do procentní výměry důchodu, takže při jejím zvyšování v rámci valorizací roste rovněž. V roce 2025 se výchovné zvýší.

Původně bylo zamýšleno, že v dalších letech by mělo dojít k jeho snižování u nově přiznaných důchodů. Reakce na to byly negativní, takže zatím není jasné, zda k tomu dojde. 

Dozvíte se:

Částka výchovného se liší podle počtu vychovaných dětí

Výchovné aktuálně činí 500 Kč za jedno vychované dítě. To znamená, že pokud daná osoba pečovala třeba o tři děti v době, kdy mohla být ekonomicky aktivní, náleží jí výchovné ve výši 1500 Kč měsíčně s tím, že se tato částka přičte k procentuální složce důchodu. Ta je na rozdíl od základní výměry, která je pro každého stejně vysoká, závislá na zásluhovosti. 

Od zavedení výchovného se hovořilo o tom, že by mělo docházet každý rok k jeho valorizaci. Zatím neproběhla, protože od ledna 2024 se zvyšovala pouze základní výměra důchodů. První valorizace procentní výměry od zavedení výchovného nás čeká až v lednu 2025, ovšem bude kosmetická – zvýšení o 0,6 procenta představuje ve výchovném růst o tři koruny měsíčně na jednoho potomka. Výchovné tedy vzroste na 503 Kč za jedno vychované dítě.

„Částka platná od 1. ledna předchozího kalendářního roku se zvýší o stejný počet procent, o který se zvyšuje procentní výměra vyplácených důchodů při jejich valorizaci. Pro rok 2024 se zvyšovala jen základní výměra důchodů, proto částka výchovného zůstala stejná, tj. 500 Kč měsíčně. Zato pro rok 2025 bylo stanoveno zvýšení procentní výměry důchodu o 0,6 % procentní výměry, proto výše výchovného pro rok 2025 činí 503 Kč,“ doplňuje Ing. Jitka Drmolová, tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení.

Příklad: Paní Marie vychovala 2 děti, o které převážně pečovala, a splnila tak podmínky pro přiznání výchovného. Pokud by jí byl řádný starobní důchod přiznán v prosinci 2024, výchovné by jí celkově zvýšilo procentuální výměru důchodu o 1000 Kč. Jestliže by jí však byla penze přiznána až v lednu 2025, výchovné by zásluhovou složku důchodu zvýšilo o 1006 Kč, čili o 6 korun měsíčně více.

Čtěte také: Podívejte se, jak vysoké budou důchody přiznané v roce 2025

 

Mělo se postupně snižovat, aby zaniklo úplně

V důchodové reformě má svou „kapitolu“ i úprava výchovného. Neřešilo se v ní však postupné zvyšování, ale spíše snižování. Navrhovalo se, aby se výchovné přiznávalo ve výši 500 Kč, ale od roku 2027 pouze za třetí a každé další vychované dítě. Během let 2027 až 2029 mělo totiž být tzv. přechodné období, během kterého by docházelo k postupnému snižování výchovného.

Převážná péče o děti by však nezůstala bez ocenění. Na rušení výchovného by navazoval fiktivní vyměřovací základ anebo sdílený vyměřovací základ mezi manželi. Nicméně je třeba zmínit, že ocenění výchovy tímto způsobem se mělo týkat pouze prvního a druhého dítěte.

Původní navrhovaná úprava pak vypadala takto, podrobněji jsme o ní informovali v tomto článku.

Přechodné období v letech

Částka výchovného za první a druhé dítě

2027

300 Kč

2028

200 Kč

2029

100 Kč

2030

0 Kč

Tento návrh, který byl součástí důchodové reformy, však kvůli velké kritice nakonec padl. Výchovné by tedy v dalších letech mělo zůstat na stejné úrovni, nově by se ovšem nemělo pravidelně ani mimořádně valorizovat. To by mělo platit u stávajících i nově přiznaných důchodů. Procentní výměra penze by se sice na základě nařízení zvyšovat měla, ale výchovné by mělo být z růstu vyjmuto.

Čtěte také: Deset důvodů, proč budete brát podprůměrný důchod

Vypočítejte si, jak se vám zvýší důchod v roce 2025

 

Nárok na výchovné musí být prokázán

Aby vzniklo právo na výchovné k přiznanému důchodu, žadatel o penzi musí splnit alespoň jednu ze dvou podmínek:

  • nejvíce a osobně pečoval o dítě do dosažení zletilosti alespoň po dobu 10 let,
  • nejvíce a osobně pečoval o dítě do dosažení zletilosti alespoň po dobu 5 let, pokud se dítěte ujal ve věku 8 let nebo později.

Podstatné pak samozřejmě ještě je, aby žadatel o starobní důchod splnil potřebnou dobu účasti na důchodovém pojištění. Ta musí podle aktuálních podmínek činit nejméně 35 let. Na výchovné má dále nárok také osoba, která splnila pravidla a starobní důchod u ní vznikl transformováním z důchodu invalidního.

Čtěte také: Lednová valorizace zvýší důchod nejvíce lidem s nízkou penzí

Ovlivňuje výši výchovného pobírání vdovského důchodu?

Pokud v praxi dojde k souběhu starobního důchodu a vdovského nebo vdoveckého důchodu, výchovné tím není nijak dotčeno. Náleží v plné, tedy nijak nekrácené výši.

Za všech okolností bude mít na výchovné nárok vždy pouze ta osoba, která o děti převážně pečovala. Nelze jej přenechat druhému z manželů. Právo na něj nelze ani nijak „přehodit“, pokud by osoba, která nárok získala, zemřela.

Jak funguje Informativní důchodová aplikace ČSSZ (IDA)

Zdroj: YouTube/ČSSZ

O výchovné se už skoro nežádá v jiném termínu

Od roku 2023 se o výchovné žádá nejpozději s podáním žádosti o starobní důchod. Osoby, které nepožádají souběžně, ztrácejí na částku nárok. Jiná situace však nastává u těch, kterým nebylo výchovné automaticky přiznáno před rokem 2023. Ty o něj mohou zažádat, pokud tak ještě neučinily, nejpozději do konce roku 2024.

Převážná péče o děti se prokazuje jejich rodnými listy, výpisy z matriky narození, popř. čestným prohlášením nebo rozsudky soudu o osvojení nebo svěření dítěte do péče. Dokumenty však budete dokládat pouze za předpokladu, že si je sociálka nemůže ověřit v agendovém systému evidence obyvatel. O tom, zda budete muset něco doložit, vás informuje příslušná pobočka České správy sociálního zabezpečení.

Čtěte také: Poměr důchodu k minimální mzdě bude v roce 2025 nejnižší za deset let

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 6 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY