Užijte si zimu bez starostí, základní pojištění často nestačí

11.11.2024 | , ČPP Servis
Komerční sdělení


perex-img Zdroj: Depositphotos

Zimní lyžařská sezóna je za dveřmi, na zahraničních svazích ji stráví až čtvrtina Čechů. Často přitom pořád podceňují kvalitní zimní pojištění. Na co si dát pozor? 

Občanka nebo pas, platební karta, dobře servisované lyžařské vybavení, bezpečné a funkční ochranné prvky….a kvalitní pojištění. To jsou základní věci, které by lyžař při výletu na zahraniční svahy neměl zapomenout. A je jedno, jestli se jedná o několikahodinový výlet na nejbližší kopec za hranicemi nebo lyžování z vrtulníku v Kanadě.

Lyžování v zahraničí, nejčastěji v Alpách nebo na Slovensku, si v letošní zimě dopřeje 22 % obyvatel České republiky. „Dobrou zprávou je, že lidé jsou obezřetnější a v drtivé většině případů mají zřízeno cestovní pojištění. Nechtějí podceňovat rizika a vysoké náklady za případné následky úrazu. Počet lidí vyrážejících na zimní zahraniční dovolenou bez pojištění klesá,“ vysvětluje předseda sboru jednatelů ČPP Servis David Krňávek.

Přesto však na hory bez pojištění vyráží každý 8. lyžař. „I když pojištění úrazům samozřejmě  nezabrání, tak cestovat bez něj je obrovské riziko. Následky nejčastějšího lyžařského úrazu, poškozených vazů v koleni, můžou vyjít i na statisíce korun,“ připomíná David Krňávek.  Kvalitní pojištění navíc nepomáhá jen při úrazu, ale pokryje třeba i odpovědnost, kdy jste chráněni proti nákladům za následky úrazů, které způsobíte někomu jinému. Tyto situace se stávají stále častěji a často končí až u soudu. Kvalitní pojištění případné náklady za odškodnění uhradí.

Důležité je proto myslet na dostatečný limit pojistného plnění pro léčebné výlohy, ten by měl začínat minimálně na částkách přesahujících dva miliony korun. Taková pojištění zpravidla kromě nutné a neodkladné zdravotní péče zahrnují i stále více využívané asistenční služby, převoz či repatriaci nebo záchranu v tísni. Speciální pojištění pak bude vyžadovat lyžování či snowboarding ve volném terénu.

„Lyžařů každým rokem přibývá a sjezdovky jsou více plné, zároveň se jezdí rychleji. Absolutní nutností je tedy dodržování desatera bezpečného pohybu po svahu, respekt a ohleduplnost k ostatním lyžařům. A samozřejmostí by měla být i znalost vlastních limitů, dobře seřízené vázání i kvalitní vybavení včetně lyžařské helmy i pro dospělé lyžaře,“ apeluje David Krňávek. K největšímu počtu úrazů na svahu podle něj dochází právě kvůli vysoké rychlosti a nedodržování základních pravidel bezpečného lyžování. 

Při výběru cestovního pojištění je pro lyžaře nejdůležitější rozsah pojistné smlouvy, podle pojistného rozsahu se rozhoduje 79 % pojištěnců. „Mezi nabídkami pojišťoven jsou v tomto směru výrazné rozdíly, proto se vyplatí jednotlivé nabídky, výše pojistných limitů i rozsahy pojistného krytí detailně prostudovat,“ říká David Krňávek. Až s velkým odstupem za rozsahem pojištění následuje v prioritách při výběru cena (56 %) nebo rychlost a jednoduchost vyřízení (37 %). 

Cena by přitom neměla být hlavním faktorem, podle kterého se budete rozhodovat. Při týdenním lyžařském zájezdu se totiž cena za pojištění bude zpravidla pohybovat v řádu několika stokorun, rozdíly v cenách nebudou zásadní a v celkových nákladech rozhodně nepředstavují zásadní položku. 

Spousta lyžařů spoléhá na pojištění v rámci platební karty, při cestách po Evropské unii dokonce spoléhají jen na kartičku zdravotní pojišťovny. U těchto pojištění je před cestou nutné ověřit, co vše pojištění kryje a jaké jsou limity pojistného plnění – cestovní pojištění u platební karty bývá totiž často jen v základní variantě s nízkými limity. 

ČPP Servis připomíná, že důležitá přitom není jen prevence při samotném lyžování. „I v zimě samozřejmě platí všechna základní pravidla pro bezpečnou zahraniční dovolenou. Vyplatí se proto zkontrolovat technický stav vozidla, automatickou samozřejmostí jsou zimní pneu či povinná zimní výbava,“ dodává David Krňávek.

www.cppservis.cz

Autor článku

Komerční sdělení  

Články ze sekce: Komerční sdělení