V současné době česká legislativa upravuje prodej energetických nápojů jenom minimálně. Vyhláška č. 282/2016 Sb. zakazuje prodávat ve školských zařízeních potraviny, které jsou energetickým nebo povzbuzujícím nápojem nebo potravinou určenou pro sportovce nebo pro osoby při zvýšeném tělesném výkonu.
Děti si ovšem mimo školu mohou koupit energetické nápoje v obchodech, výdejních automatech a na internetu. „Ukázalo se, že jak taurin, tak kofein mají významný účinek na koncentraci vápníku v hladkém svalstvu a vysoké hladiny taurinu byly zjištěny, mj. v srdečních tkáních u pacientů se srdečním selháním. Tato zjištění naznačují, že kofein a taurin s největší pravděpodobností působí synergicky a způsobují nebezpečné zdravotní účinky,“ uvádí skupina poslanců v důvodové zprávě návrhu zákona.
Konferenci s názvem „Problematika konzumace energetických nápojů u dětí a mladistvých“, která byla doposud největší z těch, které se na tuto problematiku zaměřovaly, si můžete spustit pod tímto odkazem.
Omezení energetických nápojů v ostatních zemích Evropy
Podobně jako ČR jsou na tom Francie, Lotyšsko, Rakousko, Slovensko a Skotsko. V těchto státech mají rovněž zákaz prodeje energetických nápojů ve školských zařízeních.
V Litvě, Lotyšsku a Polsku je zaveden úplný zákaz prodeje energetických nápojů osobám mladším 18 let. V Dánsku, Německu a Norsku byla přijata úprava stanovující omezení pro maximální množství kofeinu.
V dalších státech jako Dánsku, Finsku, Německu, Norsku, Švédsku a Spojeném království se prodejci zavázali dobrovolně k tomu neprodávat energetické nápoje mladistvým.
Tip: Češi se mají odnaučit házet PET láhve a plechovky do kontejnerů. Vybírat je budou sběrná místa
Kromě zákazu prodeje lidem do 15 let se mají změnit i obaly energetických nápojů
Podle návrhu skupiny poslanců by se dále kromě školních zařízení energetické nápoje nemohly prodávat ve zdravotnických zařízeních, v zařízeních sociálně-právní ochrany dětí a na akcích, které jsou určeny pro osoby mladší 15 let.
Další omezení se týká i reklamy na tyto výrobky. Ministerstvo zdravotnictví by mělo přijít s prováděcí vyhláškou, která má definovat nároky na složení těchto nápojů, ale i na jejich vzhled. „Možnost regulace označování a složení energetických nápojů se jeví důležitá také proto, aby energetické nápoje nebyly lákadlem pro osoby mladší 15 let s ohledem na jejich přitažlivý vzhled a příchutě,“ vysvětlují důvod pro regulaci vzhledu a složení poslanci.
Reklama na energetické nápoje nebude moci motivovat děti k jejich užívání a vytvářet dojem, že jejich konzumace přináší společenský a sexuální úspěch.
Etiketa bude muset obsahovat informaci, že jde o nápoj s vysokým obsahem kofeinu, včetně údaje o přesném množství a informace, jaké množství nápoje je možno denně maximálně (bezpečně) konzumovat. Dále také, že jde o nápoj, který je nevhodný pro děti, těhotné ženy a jedince s výraznou citlivostí ke kofeinu.
Návrh také počítá s tím, že v souvislosti se zákazem prodeje energetických nápojů osobám mladším 15 let vzrostou podnikatelům (prodejcům) finanční náklady v souvislosti s ověřováním věku u kupujících. Přesto však nemá zákaz prodejny výrazně ovlivnit, jelikož podle jejich vyjádření nejsou osoby mladší 15 let jejich cílovou skupinou pro prodej a marketing.
Kontrolovat věk mají i výdejní automaty
Zákaz prodeje energetických nápojů se dotkne také provozovatelů e-shopů. Ti budou muset zajistit, aby tyto nápoje neprodaly osobám mladším 15 let. Jakým způsobem tuto podmínku splní, nechává návrh na samotných prodejcích. Internetový prodejce však musí informovat kupujícího o zákazu prodeje tohoto zboží osobám mladším 15 let před samotným nákupem.
Prodej energetických nápojů prostřednictvím výdejových automatů by měl skončit úplně. Zachován by měl být pouze v případě, že automaty budou schopny ověřit věk spotřebitele. Zákaz prodeje energetických nápojů dětem podporuje i společnost FOODEX, která se zabývá právě prodejem výdejních automatů.
„Naše společnost FOODEX tento zákaz v určitém ohledu vítá. Energetické nápoje nepodporujeme na veřejných místech v prodejních automatech již několik let a tento druh zboží na základních a středních školách naši zákazníci nepotkávají, i bez zákazu. Technicky jednodušší je tedy nápoje na místech s přístupem mladých lidí nemít vůbec, ale existují i čtečky občanských průkazů, které nastavíme na jakýkoliv věk. A samozřejmě existují i náhrady klasických energetických drinků, kterých se zákaz netýká,“ uvedl pro Finance.cz Petr Čáslava, jednatel společnosti FOODEX.
Prodejci v kamenných prodejnách budou povinni na viditelném místě umístit informace o zákazu prodeje nápojů osobám mladším 15 let. Kontrola při prodeji bude probíhat stejně jako u alkoholických nápojů, tedy předložením občanského průkazu.
Dodržování podmínek při prodeji energetických nápojů bude hlídat Česká obchodní inspekce, stejně jako u alkoholu a tabákových výrobků. Prodej nebo podání energetického nápoje právnickou osobou nebo podnikající fyzickou osobou může být potrestán pokutou v krajním případě až do výše 1 milionu korun.
Účinnost návrhu zákona se navrhuje na červenec roku 2025.
Čtěte také:
Babišova pekárna má problém, policie zahájila stíhání za podvod u linky na chleba
Jak zdarma zjistit, které úřady a firmy lustrovaly vaše údaje v registru obyvatel