Za necelé tři týdny končí akce Milostivé léto, které se tentokrát týkalo dluhů na zdravotním pojištění u Všeobecné zdravotní pojišťovny. Za stejně dlouhou dobu mohou někteří dlužníci v exekuci za splnění podmínek smazat své pohledávky a nechat se vysvobodit z dluhové pasti.
Dozvíte se:
- Oddlužovací akce se chýlí ke konci
- Celý proces začne komunikací s VZP a zjištěním informací
- Splátkový kalendář můžete využít jen u vyšších dluhů
Oddlužovací akce se chýlí ke konci
Čtvrté a pravděpodobně poslední Milostivé léto bylo spuštěno na základě zákona č. 152/2024 Sb. Započalo 1. července 2024 a skončí po pěti měsících 30. listopadu 2024. Poslední listopad je pak zároveň také posledním dnem, ve kterém je možné o využití akce zažádat.
Stejně jako v předchozích letech princip spočívá v tom, že dlužník musí nejprve zaplatit jistinu neboli částku, kvůli které dluh vůbec vznikl. Následkem toho dojde k mimořádnému zániku neuhrazeného penále a exekučních nákladů odpuštěním. Má to však dvě podmínky.
Jelikož se jedná pouze o dluhy u VZP, plátce musí pojišťovnu nejprve požádat o odpuštění penále a exekučních nákladů a až poté může složit jistinu. Pokud by nezažádal a rovnou částku zaplatil na účet pojišťovny, peníze by se do akce nepočítaly. Nicméně také platí, že o odpuštění neuhrazeného penále a exekučních nákladů může požádat i ten dlužník, který je již v rámci daňové exekuce uhradil před 1. červencem 2024.
Na dotaz, kolik dlužníků se prozatím do akce zapojilo, odpověděla Ing. Jana Sixtová z VZP takto: „Milostivé léto IV. stále probíhá, zatím nemůžeme poskytnout žádné vypovídající statistiky, aktuálně evidujeme zájem našich klientů v řádu stovek.“
Čtěte také: Deset příkladů, kdy vám může vzniknout dluh na zdravotním pojištění
Celý proces začne komunikací s VZP a zjištěním informací
To, co by vás mělo zajímat nejdříve, je výše vaší jistiny, pokud ji nevíte z hlavy. Zjistit ji můžete z výpisu z registru exekucí, dokumentů týkajících se exekuce, nebo se zeptejte přímo VZP. Učinit tak můžete na kterékoli pobočce v ČR. Mimo to si také ověřte, o který typ exekuce se jedná. V předešlých letech byla možnost za splnění podmínek osvobodit od penále a exekučních nákladů především ty exekuce, které byly řízeny soudem. To však u čtvrtého milostivého léta neplatí. Dluhy půjde smazat jen u daňových exekucí.
Dalším pravidlem je, že ona daňová exekuce musela vzniknout před 1. lednem 2024. Na ty, které započaly kdykoliv po Novém roce, se akce nevztahuje. Stejně tak se nevztahuje ani na pohledávky právnických osob. Exekuce kvůli dluhu na zdravotním pojištění se dále ještě musí týkat pouze samoplátců, tedy osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) a osob bez zdanitelných příjmů (OBZP).
Když jste si jistí, že splňujete veškeré podmínky akce, můžete podat písemnou žádost VZP. Na tu má pojišťovna předepsaný formulář, který si stáhnete a doplníte do něj potřebné údaje. Žádost obsahuje jméno a příjmení žadatele, datum narození, adresu trvalého pobytu nebo doručovací adresu a IČO, pokud se jedná o OSVČ. Chybět by neměly ani telefon, e-mail, spisová značka, pokud byla žadateli přiřazena, a ID datové schránky, pokud ji vlastní.
Kromě těchto nacionále budete muset podepsat, že jakožto dlužník v daňové exekuci žádáte o odpuštění neuhrazeného penále a exekučních nákladů, a využíváte tedy postupu podle zákona č. 152/2024 Sb. Dále ještě budete muset vybrat, zda jste dlužné pojistné vymáhané v daňové exekuci uhradili do 1. července 2024, do vámi zvoleného data, nebo jej uhradíte do 31. prosince 2024, což je zákonný termín pro jednorázovou platbu, a společně s tím žádáte i o sdělení platebních údajů.
Následně už doplníte pouze svůj podpis.
Pokud byste si přáli využít možnosti uhradit dluh na pojistném ve splátkách, využijete druhý předepsaný formulář.
Čtěte také: U některých exekucí může dojít ke změně výše prováděných srážek
Splátkový kalendář můžete využít jen u vyšších dluhů
Dlužnou částku do 5000 Kč musíte Všeobecné zdravotní pojišťovně uhradit jednorázově, a to právě do 31. prosince 2024. Dále platí, že
- u dluhů vyšších než 5000 Kč lze celkovou sumu rozdělit do 12 po sobě jdoucích splátek,
- u dluhů vyšších než 50 000 Kč lze celkovou sumu rozdělit do 36 po sobě jdoucích splátek.
Termíny splatnosti v obou případech předem stanoví VZP v rámci splátkového kalendáře. Podstatné pak je, že za den platby se nebude považovat den, kdy dlužník peníze odeslal, ale den, kdy byly připsány na účet pojišťovny.
Dlužnici by však měli mít na paměti jednu nemilou skutečnost. Za dobu splátkového kalendáře budou na jistině stále naskakovat penále a na ta se milostivé léto už vztahovat nebude. Je tomu tak proto, že nepůjde o penále, které by vzniklo v rámci daňové exekuce, která byla nařízena nejpozději do 31. prosince 2024.
Důležité je však zmínit, že sama pojišťovna upozorňuje, že dlužník může podat Žádost o odstranění tvrdosti a prominutí penále, což by mu v případě schválení mohlo pomoci, aby penále nemusel platit.
Samotnou žádost o „připojení“ se do akce Milostivé léto lze Všeobecné zdravotní pojišťovně doručit hned několika způsoby. V listinné podobě buď osobně na kterékoliv pobočce, anebo poštou prostřednictvím doporučeného dopisu. Elektronicky pak
- e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem na adresu podatelna@vzp.cz,
- přes aplikaci e-VZP s využitím elektronické identifikace,
- do datové schránky i48ae3q.
Možnost zaplatit dlužné pojistné ve splátkách v rámci akce zanikne, pokud dlužník nebude hradit splátky včas anebo je bude platit v nižší výši, než byla stanovena. Penále a exekuční náhrady navíc také nezaniknou a VZP rozhodne o tom, že jeho daňová exekuce pokračuje. Odpustit je může opravdu jedině poté, co dlužník splatí kompletně celou jistinu. Až následkem toho daňová exekuce zanikne.
Zdroj: zákon č. 152/2024 Sb., VZP
Jak se registrovat do Moje VZP s bankovní identitou
Mimo téma: V deseti zemích EU přesahují roční odvody z průměrné mzdy 500 tisíc korun. Jak si stojí ČR?