Díky zavedení eNeschopenky došlo od 1. ledna 2020 ke zjednodušení komunikace mezi lékaři, pacienty, zaměstnavateli a OSSZ. Ještě před tímto rokem se neschopenka skládala z 5 dílů, nyní má pouze 3 díly. A pouze jeden z nich se předává pacientovi pro případnou kontrolu dodržování povinností vyplývajících z dočasné pracovní neschopnosti, jedná se o průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce.
- Neschopenku může lékař vystavit i více než 3 dny zpětně
- Lze vystavit neschopenku bez toho, aby pacient přišel do ordinace?
- Od jakého dne dochází k čerpání nemocenské?
- Nemocní v evidenci Úřadu práce
Největší výhodou pro pacienta (zaměstnance) je to, že již nemusí předávat tiskopisy svému zaměstnavateli, ale pouze ho o dočasné pracovní neschopnosti neprodleně informuje telefonicky nebo e-mailem. Potvrzení o zahájení dočasné pracovní neschopnosti dostane zaměstnavatel elektronicky z ePortálu poté, co lékař elektronicky zašle na OSSZ oznámení o zahájení dočasné pracovní neschopnosti.
Neschopenku může lékař vystavit i více než 3 dny zpětně
Nemocný se nemusí vydávat za lékařem při vzniku zdravotních potíží nebo úrazu ihned. Lékař totiž může vystavit neschopenku i 3 dny zpětně. Neschopenku nemusí vydat nutně praktický lékař, ale jakýkoliv specialista, který vyšetřením zjistí, že pacient není pro nemoc nebo úraz schopný pracovní činnosti. Záleží tak pouze na lékaři, zda takovou zpětnou neschopenku vypíše.
Vznik neschopenky lze za určitých podmínek vystavit i za období delší než 3 kalendářní dny přede dnem, v němž dočasnou pracovní neschopnost lékař zjistí. Vznik takové dočasné pracovní neschopnosti však musí potvrdit OSSZ. Ošetřující lékař tak zasílá požadavek OSSZ pro udělení souhlasu se zpětným vystavením neschopenky.
Lze vystavit neschopenku bez toho, aby pacient přišel do ordinace?
Odpověď na otázku, zda lze neschopenku vystavit i bez toto, aby pacient přišel do ordinace lékaře, poskytl pro Finance.cz praktický lékař pro dospělé, MUDr. Petr Hess. „Zákon takové vystavení neschopenky bez přítomnosti pacienta nezakazuje. Děje se tak například tehdy, když se pacient nemůže dostavit z důvodu imobility, zažívacích obtíží, těžkého průběhu onemocnění nebo infekčního onemocnění, jako je třeba covid.“
V případě infekční choroby, která nevyžaduje akutní lékařský zásah a musí se hlavně takzvaně vyležet, je dokonce žádoucí, aby pacient domov neopouštěl a nemoc nešířil mezi další lidi v dopravních prostředcích nebo v čekárně.
Od jakého dne dochází k čerpání nemocenské?
Prvních 14 dní nemoci (těch pracovních) poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci náhradu mzdy. Od 15. dne je zaměstnanci vyplácena tzv. nemocenská, jejíž výplatu má na starosti příslušná OSSZ. Zaměstnanec může být na nemocenské až 380 kalendářních dnů.
Při výpočtu nemocenské se vychází z denního vyměřovacího základu, který se odvíjí od dosaženého hrubého příjmu v předcházejících 12 kalendářních měsících. Denní vyměřovací základ se dále redukuje. Pro výpočet nemocenské můžete využít naši kalkulačku.
TIP: Změny v nemocenských dávkách od roku 2024
Osoby v evidenci uchazečů o zaměstnání musí Úřadu práce donést potvrzení o dočasné neschopnosti
Uchazeči o zaměstnání, kteří jsou v evidenci Úřadu práce, musejí dodržovat podmínky, které z této skutečnosti vyplývají. Tedy docházet na domluvené schůzky s ÚP, na pohovory zprostředkované ÚP, ohlašovat přivýdělky na DPČ apod.
V případě, že osoba v evidenci onemocní nebo si přivodí úraz, pro který není schopna dodržovat podmínky vyplývající z evidence, je nutné, aby to oznámila nejpozději do 3 kalendářních dnů Úřadu práce. Stačí, když tuto informaci předá do 3 dnů ÚP telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu. Fyzicky musí potvrzení o dočasné neschopnosti doložit uchazeč o zaměstnání nejpozději do 8 dnů od vydání lékařem.
Tiskopis má lékař u sebe v ordinaci a vyhotovuje se ve 3 kopiích. Jednu si nechává lékař a dvě předává pacientovi s tím, že ten jednu odevzdá Úřadu práce. Stejně tak může vydat lékař formulář pro Úřad práce o proběhlém vyšetření. Oba dva tiskopisy jsou dostupné ve vyhlášce č. 346/2017 Sb.
Na základě potvrzení o dočasné neschopnosti je Úřad práce oprávněn kontrolovat uchazeče o zaměstnání, zda se zdržují na nahlášeném místě. Díky tomu tak mohou úředníci kontrolovat, zda dočasné neschopnosti není zneužíváno.
Čtěte také:
Deset důvodů, proč nedostanete nemocenskou
Dostane ji předdůchodce i předčasný důchodce? Devět nepravd o nemocenské