Vlastní příjem ze zaměstnání nebo z podnikání je pro částečné invalidní důchodce v podstatě nutností, vždyť průměrný invalidní důchod prvního stupně v červnu letošního roku činil 9969 Kč a průměrný invalidní důchod druhého stupně byl 11 736 Kč. Při výdělečné činnosti jsou příjemci invalidního důchodu omezeni svým zdravotním stavem, a nikoliv nějakým příjmovým limitem.
- Důležitost platby sociálního pojištění
- První příklad: přivýdělek na DPP
- Druhý příklad: práce na zkrácený úvazek
- Standardní výše podpory v nezaměstnanosti
- Přivýdělek = nižší podpora v nezaměstnanosti
- Zvyšování doby pojištění
- Hodnocení evidence na Úřadu práce
Důležitost platby sociálního pojištění
Pokud mají pracující invalidní důchodci I. a II. stupně příjem zakládající účast na sociálním pojištění, mají v případě nezaměstnanosti nárok na podporu v nezaměstnanosti. Základní podmínkou pro přiznání podpory v nezaměstnanosti je získání doby pojištění alespoň v rozsahu 12 měsíců v posledních dvou letech. Někteří pracující invalidní důchodci tak mohou během několika let pobírat podporu v nezaměstnanosti vícekrát, pokud v každém individuálním případě splní podmínky pro její přiznání.
Čtěte také: Invalidní důchod I. stupně při nízkých a vysokých příjmech
První příklad: přivýdělek na DPP
Paní Adéla pobírá invalidní důchod I. stupně a současně pracuje na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 10 000 Kč. Po skončení zaměstnání na dohodu o provedení práce nemá paní Adéla nárok na podporu v nezaměstnanosti, neboť nesplňuje zákonnou podmínku pojištění. V případě, že je hrubá měsíční odměna z dohody o provedení práce 10 000 Kč a méně, neplatí se z ní sociální pojištění a takové zaměstnání nezakládá nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Spočítejte si invalidní důchod v naší kalkulačce
Druhý příklad: práce na zkrácený úvazek
Pan Michal pobírá invalidní důchod I. stupně a k tomu pracuje na zkrácený úvazek. Práce na zkrácený úvazek zakládá vždy účast na pojištění, bez ohledu na výši hrubé mzdy. Jestliže pan Michal získá dobu pojištění alespoň v rozsahu 12 měsíců v posledních dvou letech, bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti po skončení tohoto zaměstnání.
Tip: Nezaměstnanost po rodičovské dovolené? Nárok na podporu je, dostanete ovšem málo
Standardní výše podpory v nezaměstnanosti
Z důvodu pobírání invalidního důchodu nedochází k žádnému krácení, nebo naopak zvýšení podpory v nezaměstnanosti, která standardně v prvních dvou měsících činí 65 % předchozího rozhodného příjmu, v dalších dvou měsících 50 % a v následujících měsících 45 % předchozího rozhodného příjmu. Občané starší 55 let mohou podporu v nezaměstnanosti pobírat nejdéle 11 měsíců, lidé ve věku 50 let až 55 let potom po dobu 8 měsíců a občané do 50 let „jenom“ 5 měsíců.
Přivýdělek = nižší podpora v nezaměstnanosti
Invalidní důchodci pracující na zkrácený úvazek mají přiznanou podporu v nezaměstnanosti zpravidla nižší než občané pracující na plný úvazek. Důvodem není pobírání invalidního důchodu, ale nižší rozhodný příjem.
Tip: Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti 2024
Zvyšování doby pojištění
Doba pobírání invalidního důchodu prvního a druhého stupně nepatří mezi náhradní dobu pojištění pro budoucí výpočet starobního důchodu. Náhradní dobou pojištění je pouze doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně. S ohledem na budoucí výpočet starobního důchodu je pro příjemce invalidního důchodu prvního a druhého stupně vhodné mít příjem, ze kterého se odvádí sociální pojištění. Po skončení takového zaměstnání vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti a evidence na Úřadu práce se v zákonném rozsahu započítává do doby pojištění.
Čtěte také: Jak se rozevřely „důchodové nůžky“ mezi starobní a invalidní penzí?
Hodnocení evidence na Úřadu práce
Období evidence na Úřadu práce, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti, se započítává do doby pojištění pro důchodové účely vždy. Evidence v době, kdy již podpora v nezaměstnanosti nenáleží, se započítává maximálně v rozsahu tří let, přičemž se toto období hodnotí zpětně a do 55 let se započítává maximálně v rozsahu jednoho roku.
Jak žádat o důchody online?
Zdroj: YouTube.com / Česká správa sociálního zabezpečení