Podnikatelé ze zaplavených oblastí mohou žádat stát o prominutí penále. A nejen oni

18.11.2024 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Pixabay

Podnikatelé, kteří byli zasaženi zářijovými záplavami, mohou požádat o prominutí penále u dluhů na důchodovém pojištění. A pokud by jim to nevyšlo, mohou to zkusit ještě se splátkovým kalendářem.

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyzývá všechny osoby samostatně výdělečně činné a zaměstnavatele, kteří mají kvůli povodním dluhy na sociálním (důchodovém) pojištění, aby požádali o prominutí penále z důvodu odstranění tvrdosti. Ve skutečnosti tuto možnost mohou ale využít i osoby, kterých se povodně nijak nedotkly. Má to však jeden háček.

Dozvíte se:

K prominutí penále musí být nějaký důvod

Pokud někdo dluží na důchodovém pojištění, dluh se velmi brzy začne rozrůstat o penále. To se určuje podle repo sazby České národní banky stanovené pro první den kalendářního pololetí, ve kterém dluh vznikl. Hodnota je navíc ještě zvýšená o 8 procentních bodů. Před začátkem roku 2022 pak činilo 0,05 % z dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém dluh na pojistném trvá.

Snadno se tedy může stát, že je penále na pohledávce najednou o dost vyšší než jistina, tedy dlužné pojistné. To se dá ale za určitých okolností vyřešit. ČSSZ klientům, kteří na pojistném dluží, může penále prominout buď zčásti, nebo zcela. Má to však hned několik podmínek.

K tomu, aby mohlo být penále z dluhu prominuto, musí být nějaký závažný důvod. Tím může být aktuálně například právě fakt, že podnikáte v některé ze zaplavených oblastí, nebo jakákoliv jiná závažná událost ve vašem životě.

Další podmínkou je, že už je, nebo bude dlužné pojistné úplně zaplaceno. Platí také, že žádosti bude vyhověno, jestliže žadatel na sebe nepodal insolvenční návrh, nevstoupil do likvidace a ani vůči němu nebyl podán návrh na zahájení insolvenčního řízení. Logicky pak ani nesmí insolvenční řízení nebo konkurz probíhat.

Všeobecně ještě navíc platí, že aby mohlo být penále prominuto, nesmí překročit určité limity. Sama ČSSZ na svém webu udává, že jde o 300 tisíc eur v průběhu 3 let, ve vybraných odvětvích jen v řádu desítek tisíc eur.

Čtěte také: Podnikání na vedlejší činnosti je výhodnější než na hlavní. Přesto se pro rok 2025 zvyšují platby

 

Když jeden důvod selže, napište jiný

Žádost o odstranění tvrdosti zákona, čili o prominutí penále u dluhů na důchodovém pojištění, musí mít vždy písemnou formu. Vždy bude muset obsahovat i ony závažné důvody. Doplnit ji navíc musíte i čestným prohlášením.

Žádost můžete odevzdat na okresní správě sociálního zabezpečení, nebo ji zaslat poštou. Podat ji můžete i elektronicky, a to:

  • datovou zprávou do datové schránky ČSSZ (ID 49kaiq3),
  • datovou zprávou do datové schránky MPSV (ID sc9aavg),
  • e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem na adresu elektronické podatelny ČSSZ nebo MPSV.

Svým způsobem může být žádost předána příslušným úřadům i ústně. V takovém případě ji v podstatě vytvoří pracovník úřadu tím, že ji písemně zanese do protokolu.

Důležité je vědět, že penále nebude prominuto automaticky. Každá žádost se posuzuje individuálně a v případě zamítnutí je možné ji podat znovu. Měla by však tentokrát obsahovat jiný závažný důvod, pro který by mělo dojít k odstranění tvrdosti zákona. Počítejte s tím, že sociálka i ministerstvo mají na vyřízení, resp. posouzení žádosti 30 dnů, u složitých případů dokonce až 60.

„Na řízení o odstranění tvrdosti prominutím penále není předepsaný formulář. Žádost plátce pojistného se podává u příslušné správy sociálního zabezpečení a musí být doložena čestným prohlášením. V žádosti musí být vždy uvedeny důvody, v nichž žadatel tvrdost spatřuje, a ty by měl taktéž doložit. Žádost nemusí být podána neprodleně, může být podána i s větším časovým odstupem,“ doplňuje Jitka Drmolová, tisková mluvčí ČSSZ. Pozdější podání se může týkat právě firem zasažených povodněmi, jejichž majitelé měli nejdříve jiné starosti než řešit odvody státu. 

Stejně jako mohou být prominuta penále na důchodovém pojištění, lze podobným způsobem dosáhnout úlevy i u dluhů na zdravotním pojištění. U příslušné zdravotní pojišťovny se postupuje v podstatě stejně. U VZP navíc do 30. listopadu 2024 ještě běží poslední milostivé léto, které se týká daňových exekucí u dluhů na zdravotním pojištění, které začaly do konce roku 2023. Využít jej mohou kromě OBZP i OSVČ, nikoliv však třeba právnické osoby.

Čtěte také: Běží poslední milostivé léto, tentokrát maže dluhy na zdravotním pojištění

Pokud vám všechno zamítnou, požádejte o splátkový kalendář

Jestliže vám úředníci žádost o odstranění tvrdosti zamítnou, nebo tento institut ze zákonných důvodů nemůžete využít, můžete ještě Českou správu sociálního zabezpečení požádat o postupnou úhradu dlužného pojistného a penále ve splátkách. OSVČ pracující „na sebe“ a zaměstnavatelé podají žádost na dvou rozdílných předepsaných tiskopisech. V obou případech je lze vyplnit a odeslat prostřednictvím ePortálu ČSSZ.

I zde platí, že povolení splátkového kalendáře není automatické a na každou žádost „sociálka“ pohlíží individuálně. Na základě § 20a zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, je navíc také nutné splnit určité podmínky, aby ČSSZ kývla.

Splátky nelze povolit, jestliže došlo ke zrušení plátce pojistného s likvidací nebo probíhá-li insolvenční řízení, ve kterém bylo vydáno již rozhodnutí o úpadku. Tyto skutečnosti je plátce pojistného povinen písemně oznámit příslušné správě sociálního zabezpečení do 8 dnů ode dne, kdy nastaly. Dále to také není možné, pokud by doba splácení měla být delší než 36 měsíců čili 3 roky.

V současné době není plátce pojistného, který má povoleno placení dlužného pojistného a penále ve splátkách, nijak zvýhodněn, nadále je z dlužného pojistného povinen platit penále, které je obecně stanoveno podle předpisů práva občanského o výši úroku z prodlení. Výše úroku z prodlení podle nařízení vlády č. 351/2013 Sb. odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou pro první den kalendářního pololetí, v němž došlo k prodlení, zvýšené o 8 procentních bodů,“ vysvětluje Jitka Drmolová.

O hrazení dluhu ve splátkách pak samozřejmě mohou požádat všichni, nejen osoby, které podnikaly v některé ze zaplavených oblastí.

Čtěte také: Podnikatelé, které zasáhla povodeň, již mohou žádat o bezúročný úvěr

Podnikatelé zasažení povodněmi mohou využít více možností pomoci

Kromě ČSSZ nebo zdravotních pojišťoven může zpoždění a dluhy promíjet i Finanční správa. Pokud by vám mělo hrozit prodlení s úhradou daně, je možné FS požádat buď o posečkání s úhradou, nebo o její zaplacení ve splátkách. Případné zálohy je možné stanovit nižší, nebo od nich upustit úplně.

Možné je navíc požádat o prominutí příslušenství daně čili úroků z prodlení nebo z posečkané částky. Finanční správa také doplňuje, že osoby postihnuté povodněmi nebo záplavami jsou osvobozeny od správních poplatků, které souvisejí s úkony v daňovém řízení. Pokuty navíc budou prominuty i za porušení povinností týkajících se kontrolního hlášení DPH, a to pro subjekty, které po 12. září 2024 zasáhly povodně. Toto rozhodnutí je navíc vydáno i pro ty plátce, kterým ono kontrolní hlášení zpracovává osoba postižená povodněmi.

Podstatné je však zmínit, že podnikatelé nejsou od této povinnosti zproštěni úplně. Kontrolní hlášení budou muset tak či tak provést nejpozději do 25. listopadu 2024, což je zanedlouho.

Čtěte také: Zálohy na pojištění pro OSVČ v roce 2025 razantně vzrostou, o kolik?

Jak se přihlásit do ePortálu ČSSZ

Zdroj: YouTube/ČSSZ

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: DANĚ