Jak prohlásil premiér Petr Fiala (ODS), změny jsou stěžejní kvůli tomu, aby dnešní třicátníci a čtyřicátníci měli naději, že se dočkají přiměřené penze. Zároveň se přímo nedotýkají dnešních penzistů, lidí v předdůchodovém věku ovšem ano. Od roku 2026 by totiž nově vypočtené penze oproti dnešním měly klesat.
"Současných důchodců se reforma nijak nedotkne a její náběh bude postupný. Každý rok v lednu se budou důchody i nadále zvyšovat o inflaci a třetinu růstu reálné mzdy,“ zdůraznil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Opozice, nejhlasitěji zastoupená hnutím ANO, tvrdí, že se o žádnou reformu nejedná a jde jen o oznámení, že lidé budou pracovat déle za méně peněz. ANO avizuje, že na kritice změn postaví volební kampaň, a pokud se příští rok dostane k moci, zase je zruší.
Co by se tedy mělo změnit podle současné koalice? Třeba věk
Věk odchodu do důchodu, který je dnes pro různé věkové skupiny proměnlivý a postupně stoupá k dosud vytyčeným 65 letům, se bude postupně zvyšovat, ale nebude navázaný na naději dožití, jak se původně předkládalo.
Nakonec bylo odhlasováno, že nový strop bude na 67 letech, přičemž se bude zvyšovat postupně v zásadě vždy o měsíc mezi jednotlivými ročníky narození. Do penze až v 67 by měly jít nejdříve lidé narození v roce 1989 a později. Podrobně se tomu věnuje Podnikatel.
Kalkulačka dosavadního zvyšování důchodového věku v ČR
Minimálně pětina průměrné mzdy
Reforma také garantuje, že minimální důchod se bude vyplácet na úrovni 20 % průměrné mzdy pro ty, kteří splní minimální dobu důchodového pojištění. Ti, kteří již důchod pobírají, by měli mít zajištěno navýšení na tuto úroveň.
V roce 2025, pro který již Ministerstvo financí vyhlásilo očekávanou průměrnou mzdu 49 233 Kč, by tak základní výměra měla činit 4924 Kč (reálně bude od ledna 2025 ve výši 4660 Kč), plus pro minimální dobu pojištění stejně vysoká procentní výměra.
Letos je základní výměra 4400 a minimální důchod vzniká součtem minimální výše procentní výměry důchodu a základní výměry. Takže v tomto roce je minimální důchod 5 170 Kč, v roce 2025 bude 5 430 Kč. Oproti tomu tedy reforma slibuje výrazný nárůst, což může pomoci zejména lidem, kteří nebyli dlouho ekonomicky aktivní z důvodů péče o své blízké.
Postupné snižování zápočtu do redukční hranice
Na druhé straně se ovšem bude zhoršovat výpočet penzí oproti současnému stavu. Od roku 2026 až do 2035 se tak bude postupně snižovat zápočet osobního vyměřovacího základu do první redukční hranice, a to na 90 % pro důchody přiznávané v roce 2035 a později. Také procento za rok pojištění se sníží z 1,5 % na 1,45 % pro důchody přiznané v roce 2035 a později. "Průměrná výše nově přiznávaných důchodů i přes toto opatření stabilně poroste, za 10 let přibližně o 10 tisíc korun," slibuje ministr práce.
Rizikových profesí je méně, nižší riziko mají podpořit zaměstnavatelé
Pře byla o šíři vyjmenovaných skupin pracovníků v rizikových prostředích, kteří by měli mít nárok na dřívější odchod do penze.
"Všechny osoby pracující na pracovištích s přítomností rizik kategorie 4 podle zákona o ochraně veřejného zdraví budou zvýhodněni formou snížení důchodového věku. Bude možné získat nárok na snížení důchodového věku maximálně o 15 měsíců při odpracování 2 200 směn. Snížení věku až o 30 měsíců bude možné po odpracování 4 400 směn, což odpovídá asi 20 letům práce," uvedlo MPSV.
Lidé z nižší kategorie, pracovišť s přítomností rizik kategorie 3, budou mít nárok na příspěvek zaměstnavatele do třetího pilíře.
Pracující důchodci dostanou slevu na pojistném
Novela ruší také dosavadní praxi, když podnikající nebo pracující poživatel důchodu může za každých 360 dnů pojištění požadovat zvýšení výpočtového základu o 0,4 procenta.
Nově budou pracující penzisté dostávat slevu na pojistném odváděném z výdělku. Nebudou muset platit důchodové pojištění za zaměstnance, které nyní činí 6,5 %. Podnikajícím důchodcům se pak o 6,5 p. b. sníží pojistné, a to ze stávajících 29,2 % na 22,7 %.
Čtěte také: Pracující důchodci platí důchod sami sobě, žádné daňové úlevy nemají
Pro vytrvalce menší penále za předčasný důchod
Lidé, kteří byli důchodově pojištění alespoň 45 let budou mít při předčasném odchodu do důchodu snížené krácení o polovinu, tedy na 0,75 procenta za každých 90 dnů krácení. Jak se krátí předčasné důchody od října 2024, si můžete podrobně nastudovat v tomto našem článku.
Úprava výchovného a rodinný vyměřovací základ
Další novinkou je podle ministerstva rodinný vyměřovací základ. "Ten ocení výchovu dětí a péči obecně, čímž přímo řeší příčinu nízkých penzí u pečujících. Na takovou osobu se pro potřeby výpočtu důchodu bude po dobu péče nahlížet tak, jako by pobírala průměrnou mzdu. Pokud bude pečující také pracovat, jeho skutečný výdělek se k rodinnému vyměřovacímu základu přičte. Tento systém postupně nahradí výchovné. Stále ale platí, že výchovné zůstane každému, komu již bylo přiznáno a také ženám, které vychovají tři a více dětí," slibuje MPSV.
Čtěte také: Na postupný zánik výchovného k důchodu zřejmě nedojde. Přijde o valorizaci?
Společný základ pro manžele a partnery
Od roku 2027 se také budou moci manželé nebo partneři dobrovolně rozhodnout, že si rozdělí dosažené vyměřovací základy napůl za období, kdy oba pracovali s účastí na pojištění. Při výpočtu důchodu se na ně bude v tomto období pohlížet tak, jako by měli stejný příjem. Opatření má za cíl zajistit vyšší důchod partnerovi, který měl nižší příjem v produktivním věku.
Čtěte také: Komu by se vyplatilo průměrování důchodu pro manžele?
Vrací se zápočet za studium, ale jen doktorské
Do výpočtu důchodů se bude nově započítávat také úspěšně dokončené doktorské studium, pro které bude zaveden nový typ náhradní doby pojištění.