Výrobky pro děti podléhají přísným kontrolám ze strany České obchodní inspekce (ČOI), která je v případě závadnosti stahuje z prodeje.
Před nákupem hraček z online obchodů radí ČOI zkontrolovat následující:
- Zjistit, zda hračka nebyla zakázána nebo stažena z oběhu
- Přečíst si bezpečnostní varování a všechna upozornění na hračce včetně informace o tom, pro jak staré dítě je hračka vhodná
- V případě, že se vám hračka nebude zdát bezpečná, můžete ji nahlásit České obchodní inspekci, která ji prověří
Tip: Stříteský: Obchodníci dostávají v zahraničí vyšší sankce a slevy mají výrazně omezené
Nákup hraček z internetových obchodů mimo EU
Rizikové je rovněž nakupování hraček z e-shopů, které jsou mimo Evropskou unii, což znamená, že nemusí splňovat některé právní předpisy, které EU určuje. Důležité tak je zkontrolovat značení výrobku a dodržovat pokyny pro používání výrobku. Nejlepší volbou je hračky z obchodů mimo EU vůbec nekupovat. Na těchto stránkách EU si můžete ověřit, zda daný výrobek nebyl stažen z oběhu nebo zakázán.
Jak postupovat v případě, když zjistíte, že byla určitá hračka stažena z prodeje?
Zákon č. 102/2001 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků, stanovuje povinnosti výrobců a distributorů daných výrobků, což zahrnuje mimo jiné také umožnit spotřebitelům daný výrobek vrátit.
„Výrobce nebo distributor jsou dále povinni umožnit osobě, která vlastní nebo drží nebezpečný výrobek, aby jej mohla vrátit zpět výrobci nebo distributorovi na jejich náklady. Pokud výrobce nebo distributor tyto povinnosti nesplní, je orgán dozoru oprávněn, je-li ohrožen život, zdraví nebo majetek, vedle uložení pokuty nařídit též zničení výrobku na náklad toho, kdo povinnost stažení výrobku z trhu a z oběhu nesplnil.“ Jde většinou o možnost výměny či opravy tohoto nebezpečného výrobku, případně o vrácení kupní ceny.
„V případě odmítnutí či neřešení vzniklého problému ze strany distributora, výrobce či dovozce má spotřebitel možnost obrátit se na pracoviště České obchodní inspekce buď osobně v sídle příslušného inspektorátu, či písemně prostřednictvím e-podatelny na webových stránkách www.coi.cz,“ uvedla pro Finance.cz Česká obchodní inspekce.
Některé hračky, které ČOI stáhla z oběhu:
Zdroj: ČOI, Stojan s mikrofonem (Hračka obsahuje nadlimitní množství olova a kadmia)
Zdroj: ČOI, Svítící auto AMG JEEP (Hračka představuje vážné riziko pro životní prostředí kvůli možnému znečištění)
Zdroj: ČOI, Pistole LN 320/305 (V pájeném spoji uvnitř hračky laboratorní zkoušky prokázaly mnohonásobné překročení obsahu olova oproti povolené limitní hodnotě)
Zdroj: ČOI, BRICK GAME E-9999 (Na pájeném spoji uvnitř hračky bylo zjištěno mnohonásobné překročení obsahu olova až na hodnotu 78,0 %)
Zdroj: ČOI, AKU vrtačka 21T-1403 (Na pájeném spoji uvnitř hračky bylo zjištěno mnohonásobné překročení obsahu olova až na hodnotu 69,9 %)
Zdroj: ČOI, Auto LIGHTNING MCQUEEN (Na pájeném spoji uvnitř hračky bylo zjištěno mnohonásobné překročení obsahu olova až na hodnotu 72,0 %)
Problematické hračky
Pro malé děti mohou být některé hračky velmi nebezpečné, jde například o hračky s magnety, měkké vycpávané hračky, slizové hračky nebo balónky a prstové barvy.
Magnetické hračky
Zejména nejmenší děti často vkládají hračky do úst a mohou je spolknout. V případě, že se tak stane a jde o magnetickou hračku, mohou se magnety v těle dítěte navzájem spojit, čímž mohou ohrozit zdraví. Z toho důvodu by si mělo dítě hrát s takovou hračkou jen pod dozorem dospělé osoby. V případě jejich spolknutí je nutné vyhledat okamžitou lékařskou pomoc.
Měkké vycpávané hračky
Plyšové hračky často obsahují malé součásti, které se mohou uvolnit a dítě je může snadno spolknout. Dítěti tak hrozí udušení. Týká se to rovněž baterií uvnitř hračky, které mohou vytékat a způsobit dítěti zdravotní potíže.
ČOI od 1. května do 30. září v rámci kontrolní akce, která se zaměřovala na vycpané hračky, provedla 53 kontrol a pochybení zjistila ve 22 kontrolách. „V rámci naší kontrolní akce bylo provedeno 53 kontrol u 47 hospodářských subjektů, z toho pět kontrol zatím nebylo ukončeno. Z celkového počtu kontrol byla 1 kontrola u výrobce, 1 kontrola u dovozce a 51 kontrol u distributora. Ze 48 ukončených kontrol bylo 22 kontrol se zjištěním porušení právních předpisů. Celkem bylo překontrolováno 53 modelů výrobků,“ uvedla ředitelka Inspektorátu pro Olomoucký a Moravskoslezský kraj Gabriela Fialová. Na některých hračkách chyběla varovná upozornění, což může mít vliv i na bezpečnost nabízených hraček.
Slizové hračky
Slizové hračky jsou u dětí velmi populární, avšak tyto hračky mohou obsahovat velké množství boru, což může ohrozit dětský reprodukční systém. Proto je důležité, aby si děti při hraní se slizem nevkládaly ruce do pusy a po hraní se důkladně umyly. Slizové hračky kvůli tomu, že jsou lepkavé a vlhké, obsahují velké množství mikroorganismů. Z toho důvodu by rodiče měli zvážit, kolikrát by si děti měly s danou hračkou hrát.
Balónky a prstové barvy
Plastové balónky z přírodního kaučuku mohou obsahovat nitrosaminy, které jsou karcinogenní. Latex může také způsobit alergické reakce. Prasklé balónky jsou rovněž nebezpečné, jelikož se těmito obaly mohou děti udusit.
Je dle vašeho názoru hračka nebezpečná? Můžete se obrátit na Českou obchodní inspekci
Všimli jste si v průběhu používání hračky, že by mohla být pro dítě nebezpečná? Můžete kontaktovat Českou obchodní inspekci. „Pokud se spotřebitel domnívá, že hračka, kterou zakoupil, je nebezpečná, má možnost obrátit se na ČOI a podat podnět k prošetření. Pracovníci ČOI věnují velkou pozornost podnětům, které se týkají bezpečnosti výrobků určených pro zranitelné osoby, a každý takový podnět se snaží co nejdříve prošetřit. Vždy musí nalézt totožný výrobek v tržní síti, provést jeho odběr a zajistit přezkoušení u příslušného akreditovaného subjektu. V tomto úsilí jí mohou být spotřebitelé velmi nápomocni například tím, že sdělí veškeré podrobnosti, které pomohou pracovníkům ČOI takový výrobek dohledat. Je vhodné, aby spotřebitelé podali informace o povaze předpokládaného nebezpečí, případně o zranění, které v souvislosti s hračkou již vzniklo,“ uvedla na dotaz redakce Finance.cz Česká obchodní inspekce.
O výsledcích kontroly následně ČOI informuje spotřebitelskou veřejnost prostřednictvím svých webových stránek, jestliže shledá u výrobku hrozící nebezpečí.
Čtěte také:
Obchody, e-shopy i automaty by měly povinně kontrolovat věk při prodeji energetických nápojů
Platit za recyklaci reklamních letáků? Zájem o ně je pořád vysoký, zní od obchodníků