Kromě toho, zda se vyplatí ceny fixovat, nás zajímalo i to, jak se budou ceny elektřiny a plynu vyvíjet v dalším roce, zda je pro spotřebitele lepší smlouva na dobu určitou, nebo neurčitou a jestli pro ně budou výhodné spotové tarify. V neposlední řadě nás také zajímalo to, co mohou dělat klienti, kterým skončila smlouva, kterou uzavřeli potom, co jejich původní dodavatel zkrachoval.
Na naše otázky odpovídali Tomáš Vrňák ze společnosti Ušetřeno.cz, Tomáš Suchý, ředitel energetické poradenské společnosti encall s.r.o., Miren Memiševič, vedoucí oddělení pro energetiku a telekomunikace Skupiny Klik.cz., Martin Ždímal, generální ředitel srovnávače RIXO.cz, a Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energie a Finance ze společnosti Kalkulator.cz.
Dozvíte se:
- Jak by se měly vyvíjet ceny energií v příštím roce? Vyplatí se teď spotřebitelům ceny fixovat?
- Je pro spotřebitele aktuálně lepší uzavřít smlouvu na dobu určitou, nebo neurčitou?
- Jsou pro odběratele výhodné spotové produkty? Proč?
- Mnoha lidem končí smlouva, kterou uzavřeli po ukončení činnosti jejich původního dodavatele. Co mohou v takové situaci dělat?
Jak to vidíte s cenami energií v příštím roce? Vyplatí se teď spotřebitelům ceny fixovat, nebo je to pro ně nevýhodné?
Tomáš Vrňák: Ceny energií ovlivňují různé nejistoty na trhu, například otázky ohledně budoucích dodávek plynu z Ruska. Rizikem mohou být také fiskální stimulace čínské ekonomiky, které by mohly zvýšit spotřebu LNG plynu a vést k jeho zdražování na světovém trhu. Fixace cen se proto může ukázat jako rozumná strategie, zejména pokud nechcete riskovat další růst cen.
Tomáš Suchý: Aktuálně se výrazné zvyšování cen neočekává, ale kvůli letošnímu dřívějšímu nástupu topné sezóny je možné, že ke zvýšení cen dojde v druhé polovině roku 2025. Domácnostem, kterým končí fixace v roce 2025, bych proto doporučil začít řešit změnu dodavatele s předstihem, klidně nyní, než se nárůst cen projeví v nových cenících dodavatelů. Fixace cen je pro většinu domácností nejvýhodnější. Otázkou ale spíše je, na jak dlouho cenu zafixovat a kdy začít zvažovat změnu produktu.
Miren Memiševič: Ideálním řešením nyní je sjednání smlouvy s dvouletou fixací cen, což poskytne jistotu stabilních nákladů i v případě, že se ceny na trhu začnou měnit. Vyčkávat se nevyplatí, ceny se budou navyšovat. Tento přístup pomůže domácnostem lépe plánovat své výdaje a chránit se před nečekanými náklady za energie.
Martin Ždímal: Energetický trh podle všeho v příštích měsících už další překotné zlevňování nečeká a ceny jsou nyní od léta stále nízko. Fixace na 1 až 2 roky se tedy vyplatí, a to se týká jak elektřiny, tak plynu. Z našich dat vyplývá, že s aktuálními nabídkami dvouletých fixací může domácnost oproti smlouvě z minulého roku průměrně ušetřit 8000 Kč ročně na elektřině a 7000 Kč na plynu. Pokud bychom hovořili o jednotkových cenách, je možné ušetřit 1000 Kč na 1 MWh elektřiny a 500 Kč na 1 MWh plynu.
Lukáš Kaňok: Zcela určitě bych doporučil cenu zafixovat. Oproti ceníkům na dobu neurčitou jsou tyto nabídky o přibližně 30 % výhodnější. Navíc nevidíme žádný pozitivní impuls k tomu, aby se elektřina příští rok zlevnila, naopak čekáme její růst, i když snad jen pozvolný. U plynu to díky tlaku na odpojení od ruských dodávek vypadá ještě hůře, v kombinaci s očekávanou vyšší spotřebou i zde očekávám růst ceny.
Tip: Jaké faktory ovlivňují cenu elektřiny a plynu? Experti odpovídali na Měšci
Je pro spotřebitele aktuálně lepší uzavřít smlouvu na dobu určitou, nebo neurčitou?
Tomáš Suchý: V tuto chvíli bych doporučil spíše smlouvu na dobu určitou s krátkodobou fixací na jeden až dva roky. Při uzavírání smlouvy by si však spotřebitelé měli ověřit, zda sjednaná cena bude skutečně platit po celou dobu trvání závazku, protože délka smlouvy nemusí automaticky znamenat záruku neměnné ceny po celou dobu jeho trvání.
Tomáš Vrňák: Ceníky s dobou neurčitou jsou nejen výrazně dražší než fixované produkty, ale navíc si dodavatel může kdykoli dovolit ceny zvýšit. Doporučujeme proto domácnostem nespekulovat a raději zafixovat ceny na 1–2 roky.
Lukáš Kaňok: Pokud bude zákazník přemýšlet o budoucí smlouvě čistě s ohledem na ceny energií, pak by měl volit smlouvu na dobu určitou. Pokud někdo zvažuje prodej domu anebo bytu a chtěl by se kvůli tomu rozhodovat o tom, jaký má vybrat typ smlouvy, pak mám dobrou zprávu – i zde doporučuji smlouvu na dobu určitou, protože ze zákona máme právo takovou smlouvu ukončit, když dům a nebo byt prodáme, a to bez pokuty.
Miren Memiševič: Smlouvy na dobu neurčitou poskytují větší flexibilitu. Spotřebitelé mají možnost snadněji změnit poskytovatele nebo podmínky, což je ideální pro ty, kteří chtějí reagovat na měnící se vývoj situace. Tyto smlouvy jsou ale značně dražší. Je proto dobré zvážit osobní preference a dlouhodobé cíle.
Martin Ždímal: Smlouvy na dobu určitou (s fixací) se aktuálně pro domácnosti jeví jako nejlepší volba. Nabídky bez fixace (smlouvy na dobu neurčitou) obecně bývají výrazně dražší, protože dodavatelé vyšší cenou vyvažují riziko, že klient může nefixovanou smlouvu kdykoliv vypovědět, a to bez jakékoliv sankce. Někteří klienti právě kvůli volnosti tyto produkty vyhledávají, pokud je ale vaším motivem pro změnu dodavatele úspora, rozhodně zvolte raději závazek s fixací na 1–2 roky.
Čtěte také: Kotlíkové dotace skončí, po zákazu kotlů lidé dostanou o desetitisíce korun méně
Jsou pro odběratele výhodné spotové produkty? Proč?
Miren Memiševič: Spotové produkty mohou být pro odběratele zajímavou možností, ale je potřeba zvážit řadu faktorů. Tím, že se cena energie pro spotřebitele odvíjí od aktuální ceny na energetické burze, kde se mění podle nabídky a poptávky na trhu i na hodinové bázi, je tento typ produktu finančně výhodný především v období nízkých cen. Při současném dynamickém charakteru vývoje cen s tendencí růstu může znamenat i výrazné zvýšení nákladů.
Lukáš Kaňok: Tento produkt je vhodný podle mého názoru výhradně pro toho, kdo si umí správně řídit výrobu ze své fotovoltaické elektrárny a k tomu spotřebu ve svém domě. Zapínat pračku a sušičku pouze tehdy, když je cena na burze opravdu levná, a naopak prodávat do sítě tehdy, kdy cena výrazně roste nahoru. Takových zákazníků je u nás opravdu velmi málo, odhaduji, že méně než 1 %. Zákazníků, kteří používají spotové produkty, je ale určitě více, jen si myslím, že třeba právě nyní, kdy jsme v nedávné době viděli na burze cenu elektřiny téměř za 20 000 Kč za 1 MWh, by lidé na takový typ produktu přecházet neměli.
Martin Ždímal: Pokud se chcete touto cestou vydat, měli byste pravidelně sledovat vývoj energetického trhu a rozumět pohybům na velkoobchodním trhu, tedy na burzách. Výhody krátkodobé fixace se mohou naplno projevit jen v případě, že velkoobchodní ceny jsou stabilně příznivé, případně klesají a volatilita trhu v daném období zůstane nízká. Nabídky krátkodobých měsíčních fixací a podobných produktů sice mohou být lákavé, ale také s sebou nesou nebezpečí nepříjemných překvapení.
Tomáš Vrňák: Spotové tarify mohou být zajímavé pro domácnosti, které mají zájem sledovat dění na burze a optimalizovat svou spotřebu. Pokud domácnost disponuje elektroměrem s průběhovým měřením, může například prát nebo vařit v době, kdy jsou ceny elektřiny nízké, nebo i záporné, například na jaře nebo v létě. V zimním období je však cena na spotovém trhu zpravidla vysoká.
Tomáš Suchý: Obecně bych dynamické měsíční ceny doporučil spíše zákazníkům s větší spotřebou nad 10 MWh ročně, zejména pokud mají nejvyšší spotřebu v létě, případně rovnoměrně rozdělenou do celého roku. V takovém případě začíná být úspora oproti fixovaným cenám zajímavá. Pro klienty, kteří mají nejvyšší spotřebu v zimním období (typicky domácnosti s kotlem či tepelným čerpadlem), se aktuálně tyto produkty nevyplatí.
Čtěte také: Již lze sdílet vyrobenou elektřinu s ostatními lidmi. Jak sdílení funguje?
Jak změnit dodavatele energií
Mnoha lidem končí smlouva, kterou uzavřeli po ukončení činnosti jejich původního dodavatele. Co mohou v takové situaci dělat? Je pro ně výhodnější nechat smlouvu automaticky prodloužit, nebo přejít k jinému dodavateli?
Tomáš Vrňák: Situaci je důležité řešit včas, ideálně šest měsíců před prolongací smlouvy. Domácnosti, které situaci neřeší, mohou u stávajícího dodavatele přejít na výrazně dražší či méně výhodné ceníky, což znamená zbytečné náklady navíc. Naopak změna dodavatele může nabídnout přístup k akvizičním ceníkům pro nové zákazníky, což často umožňuje získat jedny z nejvýhodnějších cen na trhu.
Miren Memiševič: Od letošního roku musí dodavatel zákazníky na blížící se termín prolongace upozornit minimálně 30 dnů předem a oznámit jim novou cenu a další náležitosti. Důležité proto je kontrolovat elektronickou poštu, aby se nové podmínky dozvěděli včas a měli možnost projít aktuální nabídky na trhu. Pokud s podmínkami, za kterých se má prolongovat, zákazníci nesouhlasí, mohou jednat o změně smlouvy se současným dodavatelem, nebo si najít jiného obchodníka a do 20. dne před prolongací smlouvu vypovědět. Ačkoli ceny energií oproti vrcholu krize již výrazně poklesly, stále zůstávají vyšší než před jejím začátkem.
Tomáš Suchý: Dodavatelé jim pravděpodobně při prodloužení smlouvy nabídnou slevu, ale nejspíše se nedostanou na úroveň aktuálních tarifů pro nové zákazníky, protože prolongační ceny bývají v průměru o 20 % vyšší. Doporučuji tedy porovnat aktuální nabídky na trhu.
Martin Ždímal: Propagované snížené ceny bývají v drtivé většině případů vyšší, než jaké můžete získat jinde. Jinými slovy: nenechte se uchlácholit slevami, které vám nabízí váš stávající dodavatel – nabídky konkurence mohou být ještě výrazně levnější. Ke kontrole cen vždy můžete využít online srovnávač, kde během minuty zjistíte, kolik peněz můžete s aktuálními ceníky ušetřit.
Lukáš Kaňok: Dodavatelé mohou na konci smlouvy převést zákazníka na smlouvu s dobou neurčitou, která obecně patří mezi dražší produkty, anebo mu smlouvu prodlouží na dobu určitou, i zde ale velmi často vidíme opravdu drahé ceníky. Pokud si toho zákazník nevšimne a nechá vše tak nějak „běžet“, zaplatí většinou výrazně více, než by mohl platit jinde. A přitom stačí navštívit srovnávací portál, zadat pár základních údajů a se specialistou projít možnosti na trhu.