Do výpočtové formule starobního důchodu vstupuje průměrná mzda za odpracované roky (tzv. osobní vyměřovací základ) a získaná doba pojištění. Při výpočtu starobního důchodu v roce 2025 se přitom osobní vyměřovací základ vypočítává z příjmů, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění v letech 1986 až 2024.
- Důchodová průměrná mzda může být i méně než 15 tisíc korun
- Dlouhodobá práce na zkrácený úvazek
- Podnikání s platbou minimálních záloh
- Mezery v pojištění
- Minimální dobrovolné důchodové pojištění
- Práce pouze na dohody do limitu
Důchodová průměrná mzda může být i méně než 15 tisíc korun
Legislativou není stanoveno, že pro výpočet starobního důchodu musí být osobní vyměřovací základ alespoň na úrovni minimální mzdy. I v roce 2025 tak bude moci být průměrná mzda za odpracované roky třeba pouze 15 000 Kč. Jaké jsou hlavní důvody?
Čtěte také: Poměr důchodu k minimální mzdě bude v roce 2025 nejnižší za deset let
Dlouhodobá práce na zkrácený úvazek
Minimální měsíční mzda platí pro práci na plný úvazek. Při zkráceném úvazku může být nižší. V roce 2024 je tak možné mít hrubou mzdu ze zkráceného úvazku např. 16 000 Kč a stejně tomu tak bude i v roce 2025.
Při dlouhodobé práci na zkrácený úvazek tak může být průměrná důchodová mzda nižší, než je aktuálně platná minimální mzda. Oproti ostatním životním situacím popsaným v článku níže má však práce na zkrácený úvazek za nízkou mzdu nejméně negativní dopad na výši důchodu. Práce na zkrácený úvazek je lepší než mezera v pojištění nebo placení minimálních záloh na sociálním pojištění.
Spočítejte si svůj starobní důchod pro rok 2025 v naší kalkulačce
Podnikání s platbou minimálních záloh
Osoby samostatně výdělečně činné platící minimální zálohy na sociálním pojištění musí počítat s nízkým důchodem. Od roku 2024 se sice minimální záloha značně zvýšila, což má pozitivní vliv na výpočet důchodu, ale platby minimálních záloh v předcházejících letech neodpovídaly ani hrubé měsíční mzdě ve výši deset tisíc korun.
V následující tabulce máme uvedeny minimální zálohy na sociálním pojištění v letech 2020 až 2024 a současně, jak vysoké hrubé měsíční mzdě takto vysoká měsíční záloha odpovídá.
Tip: Jaký důchod mohou čekat OSVČ s minimální zálohou vs. s paušální daní
Rok |
Minimální měsíční záloha |
Hrubá mzda |
2024 |
3852 Kč |
13 192 Kč |
2023 |
2944 Kč |
10 083 Kč |
2022 |
2841 Kč |
9730 Kč |
2021 |
2588 Kč |
8864 Kč |
2020 |
2544 Kč |
8713 Kč |
Mezery v pojištění
Velmi negativní vliv na výši státního důchodu mají pochopitelně mezery v pojištění, kdy neplyne rozhodný příjem a ani není dané období pro důchodové účely hodnoceno jako náhradní doba pojištění. Každá mezera v pojištění má nepříznivý vliv na výši státního důchodu hned dvakrát:
- Za prvé se získá nižší doba pojištění, což může být v budoucnu velký problém, protože bez získání alespoň minimální doby pojištění nemůže být starobní důchod vůbec pobírán na účet. Pro přiznání řádného starobního důchodu je nutné získat dobu pojištění alespoň v rozsahu 35 let. Pro přiznání předčasného důchodu je nutné od října 2024 získat dobu pojištění dokonce v rozsahu 40 let. Odchod do předčasného důchodu je pro lidi s dlouhou mezerou v pojištění nemožný.
- Za druhé dojde k „rozmělnění“ osobního vyměřovacího základu, kdy je z důvodu mezery v pojištění celková důchodová průměrná mzda citelně nižší.
Mezery v pojištění je vhodné eliminovat, řešením je účast na dobrovolném důchodovém pojištění.
Minimální dobrovolné důchodové pojištění
V případě řešení mezery v pojištění účastí na dobrovolném důchodovém pojištění je potřeba počítat s tím, že minimální platby odpovídají nízké mzdě. Např. v roce 2024 činí minimální měsíční dobrovolné důchodové pojištění 3078 Kč, což odpovídá hrubé měsíční mzdě 10 992 Kč.
Minimální dobrovolné důchodové pojištění je samozřejmě výrazně lepší než mezera v pojištění. S ohledem na důchodové nároky je však výhodnější i např. práce na zkrácený úvazek s hrubou měsíční mzdou 15 000 Kč. Občané s vysokými pasivními příjmy (např. z nájmu, z kapitálového majetku), kteří nemají příjmy podléhající sociálnímu pojištění a ani nesplňují žádnou z podmínek náhradních dob pojištění, by měli rozhodně být účastni na dobrovolném důchodovém pojištění, současně je vhodné si propočítat měsíční částku.
Tip: Úloha dobrovolného důchodového pojištění stoupá
Práce pouze na dohody do limitu
V roce 2024 se z dohody o provedení práce neplatí sociální pojištění, když byla hrubá měsíční odměna 10 000 Kč a méně, přičemž lze pracovat pro více zaměstnavatelů současně a limit pro neplacení sociální pojištění v roce 2024 se sleduje u každého zaměstnavatele zvlášť. Před rokem 2012 se dokonce sociální pojištění z dohody o provedení práce vůbec neplatilo. Práce na dohody s hrubou odměnou do limitu tak nezvyšují dobu pojištění a ani důchodovou průměrnou mzdu. Dlouhodobá práce na dohody o provedení práce s hrubou odměnou do limitu, pokud nebyl jiným způsobem vyřešen pojistný vztah, má negativní vliv na důchodové nároky.
Jak funguje informativní důchodová aplikace ČSSZ
Zdroj: YouTube.com / Česká správa sociálního zabezpečení