Jaké smlouvy můžete podepisovat online?

07.11.2024 | , 602
Komerční sdělení


perex-img Zdroj: Pixabay.com

Moderní doba s sebou přináší celou řadu změn, a to ve všech směrech, včetně komunikace. Ta probíhá zejména na dálku a elektronicky, tváří v tvář se setkáváme jen v případě, že chceme. Potkat se kvůli uzavření smlouvy už není nutností, uzavřít ji můžete na dálku a podepsat online. Jak na to? 

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Smlouvu můžete uzavřít písemně, ústně i online

Způsob uzavírání smluv je poměrně skloňovaným tématem, kromě písemné formy se totiž dají uzavřít i ústně nebo faktickým jednáním. Taková smlouva se ale hůř prokazuje třetím stranám, proto je písemná forma přece jen nejlepší variantou. Abyste ale nikam nemuseli kvůli podpisu, existuje několik způsobů uzavření takové smlouvy, a to:

  • E-mailem, kdy smlouvu akceptujete zasláním klasického e-mailu. Tato cesta se ale nedoporučuje u důležitých smluv, naopak je běžná u smluv o dílo nebo smluv na zboží.
  • Datovou schránkou
  • Naskenováním podepsané smlouvy, což už mnozí z nás vyzkoušeli. Počítat je třeba ale s tím, že takový podpis se dá snadno zneužít.
  • Elektronickým podpisem, což je kousek binárních dat, který se dá přiložit k dokumentu a zaručuje, že jste dokument podepsali skutečně vy. Kromě toho může prokázat i to, že od vytvoření elektronického podpisu nedošlo k žádné změně v podepsaném dokumentu.

Zdroj: Pixabay.com

Elektronický podpis je ekvivalent ručního podpisu

Elektronický podpis je možné užívat v podstatě v jakékoli situaci, jen je třeba si vybrat ten pravý. Když je o něm totiž řeč, máte na výběr mezi:

  • Kvalifikovaným elektronickým podpisem, který je v souladu s nařízením EU č. 910/2014 (nařízení eIDAS) pro elektronické transakce na vnitřním evropském trhu. Potřebovat ho budete pro komunikaci s úřady ve státní správě i samosprávě nebo k uzavírání smluv se zahraničními partnery.
  • Zaručeným elektronickým podpisem založeným na kvalifikovaném certifikátu, který využijete při komunikaci s úřady ve státní správě i samosprávě nebo k uzavírání smluv se zahraničními partnery.
  • Zaručeným elektronickým podpisem, který nemusí splňovat žádné speciální náležitosti a může jej vydat jakákoliv certifikační autorita. Podepsat s ním můžete kupní smlouvu na dílo nebo služby, nájemní smlouvu, smlouvu o obchodním zastoupení a další dokumenty mezi fyzickými osobami, fyzickou osobou a živnostníkem, fyzickou osobou a firmou, do kterých zatím nezasahuje stát a jeho úřady.
  • Prostým elektronickým podpisem, který je při podpisu smluv lepší nepoužívat pro snadné zneužití.
     

Autor článku

Komerční sdělení  

Články ze sekce: Komerční sdělení